Ja jums ir konstatēts acs audzējs – melanoma (uveālā melanoma, horoidālā melanoma), ir pieejamas vairākas efektīvas ārstēšanas iespējas. Pareizās ārstniecības metodes izvēle ir atkarīga no katras individuālās situācijas. Lai nozīmētu jums efektīvāko, drošāko un acs funkciju saglabājošu ārstēšanas metodi, mūsu speciālistiem jāizvērtē slimība, audzēja novietojums acī, iepriekš veiktā izmeklēšana un ārstēšana. Radioķirurģijas centrs Sigulda piedāvā uveālās melanomas ārstēšanu ar jaunākās paaudzes robotu CyberKnifeⓇ M6. Ar radioķirurģijas metodi melanomu acī ārstē bez operācijas un asins zudumiem.
Galvas audzēju ārstēšana ar CyberKnife® M6. Soli pa solim.
Kā mēs varam palīdzēt, ja jums konstatēta uveālā melanoma acī?
- pēc Radioķiruģijas centra Sigulda izveidošanas (2015. g.), mūsu klīnikā pieejama pasaulē modernākā neinvazīvā acs audzēju ārstēšanas metode ar staru terapijas robotu Cyberknife® M6;
- CyberKnife® M6 radioķirurģija nodrošina 85% audzēja augšanas kontroli, kā arī minimālu blakus parādību profilu;
- mūsu komandā darbojas pieredzējuši, augsti kvalificēti speciālisti (neiroķirurgs, neiro radiologs - diagnosts, radiologs - terapeits, onkologs ķīmijterapeits kā arī oftalmologs), kas specializējušies acs funkciju ietekmējošo audzēju diagnostikā un ārstēšanā;
- katrs individuālais gadījums tiek izvērtēts speciālistu komandā – ārstu speciālistu konsīlija ietvaros;
- mūsu speciālisti strādā atbilstoši profesionālo asociāciju vadlīnijām, izmantojot jaunāko klīnisko pētījumu un Eiropas vadošo klīniku speciālistu pieredzi, pēc īpaši izstrādāta uveālās melanomas ārstēšanas protokola;
- divu gadu laikā ārstēto pacientu rezultāti pilnībā atbilst Eiropas vadošo CyberKnife centru rezultātiem, gan efektivitātes, gan drošības ziņā.
Mūsu speciālistu galvenais uzdevums piedāvāt Jūsu gadījumam atbilstošāko diagnostikas un ārstēšanas metodi. Jautājiet šeit un mūsu speciālisti palīdzes izprast jūsu situāciju un piemeklēt jūsu gadījumam labāko risinājumu.
Uveālās melanomas ārstēšana ar CyberKnife - pirms un pēc 3 gadiem
Acs melanomas ārstēšanas metodes
- Acs melanomas ārstēšanai izmanto vairākas metodes vai to kombinācijas:
- transpupillāro termoterapiju;
- brahiterapiju;
- acs ābola izņemšanu (enukleāciju);
- radioķirurģiju.
Mazu melanomu gadījumā (3mm) jāizmanto transpupillārā termoterapija. Šīs terapijas laikā ar lāzera palīdzību tiek pakāpeniski paaugstināta audzēja temperatūra, tādā veidā nogalinot vēža šūnas un palēninot audzēja augšanu.
Brahiterapija – metode, kuras laikā pie sklēras atbilstoši audzēja atrašanās vietai tiek piešūta radioaktīva joda vai rutēnija plāksnīte. To atstāj no dažām dienām līdz 2 nedēļām un tad izņem. Šo metodi izmanto, ja audzējs ir 3-8 mm liels. Metode nav efektīva lielu audzēju ārstēšanai, kā arī nav piemērota audzējiem, kuri atrodas tuvu redzes nervam.
Radioķirurģija ir neinvazīva, nesāpīga metode, piemērota dažādu lokalizāciju un izmēru audzējiem. Pirms terapijas sagatavošanas procedūras un pirms pašas ārstēšanas acs ābolu fiksējošā muskulī tiek ievadīti medikamenti (retrobulbāra imobilizācija), lai acs ābolu padarītu nekustīgu. Pēc procedūras plānošanas tiek veikta terapija, izmantojot robotizētās radioķirurģijas sistēmu CyberKnife. Parasti nepieciešams viens terapijas seanss, pēc kura pacients var atgriezties ikdienas gaitās. Terapijas mērķis ir apturēt audzēja augšanu un padarīt to neaktīvu, kā arī saglabāt acs funkcijas. 35% gadījumu redze nepasliktinās, dažos gadījumos pat uzlabojas. Ārstēšanas efektivitāte pierādīta 85% gadījumu. Lai iegūtu maksimālo efektu, radioķirurģijas plānošanas sagatavošanā ir svarīgi izmantot modernākos diagnostiskos izmeklējumus: 3 Teslu magnētisko rezonansi un vismaz 64 slāņu datortomogrāfijas izmeklējumu, jo ar modernākajām radioķirurģijas iekārtām iespējams nodrošināt audzēja apstarošanu ar milimetra precizitāti.
Ja izmantotās metodes nav efektīvas vai audzējs konstatēts vēlīnā stadijā, veic acs ābola izņemšanu (enukleāciju), tomēr iespēju robežās jācenšas aci saglābt. Ja aci tomēr nepieciešams izņemt, tad pēc acs izņemšanas jāveic acs dobuma sagatavošanas operācija protēzes ievietošanai. Ļoti kvalitatīvas acs protēzēs Latvijā tiek izgatavotas Valtera protēžu laboratorijā.
Kā notiek uveālās melanomas ārstēšana ar robotu Cyberknife
Konsultācijā tiek izskaidrotas iespējamās terapijas taktikas, iespējamās blakusparādības un terapijas norise. Tiek demonstrēti un izskaidroti iepriekšējo analīžu un diagnostiskās radioloģijas attēlu dati, kā arī tiek sastādīts terapijas plāns.
Katra pacienta ārstēšanas taktika atbilstoši Ārstniecības likumam tiek izskatīta multidisciplinārā konsīlijā, piedaloties neiroķirurgam, radiologam – terapeitam un onkologam – ķīmijterapeitam. Ārstējošais ārsts konsīlija dalībniekiem prezentē pacienta medicīniskos datus. Konsīlija dalībnieki izvērtē iepriekšējo ārstēšanas taktiku, veiktos izmeklējumus un apspriež terapijas plānu, kā arī sagatavo rekomendācijas tālākai pacienta novērošanai. Nepieciešamības gadījumā pacients tiek aicināts personīgi ierasties uz konsīliju, lai nepastarpināti pārrunātu ar konsīlija dalībniekiem dažādus ārstēšanas aspektus.
Pirms topometrijas jeb sagatavošanas manipulācijas acs ābolu fiksējošā muskulī tiek ievadīti medikamenti (retrobulbāra imobilizācija), lai acs ābolu padarītu nekustīgu. Pēc tam tiek veikta termoplastiskās maskas sagatavošana, datortomogrāfija (DT) ar iepriekš sagatavoto termoplastisko masku un tiek veikts 3 Teslu magnētiskās rezonanses (MR) izmeklējums, izmantojot specializētu protokolu atbilstoši CyberKnife® M6 sistēmas prasībām.
Tālāk tiek veikta terapijas individuālā plāna sagatavošana uveālās melanomas ārstēšanai ar robotizētas radioķirurģijas sistēmu CyberKnife® M6.
Datorizētajā 3 dimensiju plānā tiek atzīmētas audzēja un kritisko blakusorgānu atrašanās vietas, kuras pēc tam tiek ielādētas CyberKnife® M6 robota sistēmā. Katrs plāns tiek pārbaudīts, izmantojot individuālās dozimetrijas metodes.
Uveālās melanomas gadījumā nepieciešams tikai 1 radioķirurģijas seanss, kurš ilgst aptuveni 50 līdz 60 minūtes. Pirms radioķirurģijas seansa acs ābolu fiksējošā muskulī tiek ievadīti medikamenti (retrobulbāra imobilizācija), lai acs ābolu padarītu nekustīgu.
Terapijas slēdziena saņemšana, rekomendācijas pirmajiem trīs mēnešiem pēc terapijas, kā arī informācija par iespējamām blakusparādībām. Lai kontrolētu audzēja augšanu vai sarukšanu jums arī turpmāk tiks nozīmēta jūs ārstējoša oftalmologa izmeklējumi. Lai izvērtētu iespējamu audzēja izplatīšanos citās ķermeņa daļās, jums var tikt nozīmēta konsultācija pie onkologa.
Acs audzējs – uveālā melanoma
Melanoma ir ļaundabīgs audzējs, kurš attīstās no šūnām – melanocītiem, kuras ražo pigmentu- melanīnu. Šīs šūnas pārsvarā atrodas ādā, bet ir atrodamas arī acīs, ausīs, kuņģa-zarnu traktā, centrālajā nervu sistēmā, kā arī mutes un dzimumorgānu gļotādās.
Uveālā melanoma ir biežākais acs ļaundabīgs audzējs, un tas veidojas acs mīkstajos apvalkos (varavīksnenē, ciliārajā ķermenī un dzīslenē). Parasti uveālā melanoma atrodas tikai vienā acī, bet retos gadījumos var būt sastopama abās.
- 6-10 jauni gadījumi gadā uz 1 miljonu iedzīvotāju
- Biežāk 50-70 gadu vecumā
- Lielāks risks iegūt melanomu ir Ziemeļeiropas iedzīvotājiem, kuriem ir gaiša āda ar vasaras raibumiem, kura slikti vai nemaz neiedeg.
- Gaišas krāsas acis (zila, zaļa u.c.)
- Labdabīgi audzēji acs struktūrās var veicināt uveālās melanomas rašanos
- Dzīslenē visbiežāk ~80%
- Ciliārajā ķermenī ~15%
- Varavīksnenē visretāk ~5%
Uveālā melanoma var ilgstoši neradīt nekādus simptomus vai sūdzības. Visbiežāk to atrod regulārā vizītē pie acu ārsta, vai kad ir parādījies kāds no tālāk minētajiem simptomiem:
- Brūngans plankums acs baltumā
- Miglaina redze
- Redzes zudums vai pavājināšanās
- Redzes lauka defekti
- Spiediena sajūta acī
- Sāpes
Diagnozi var pierādīt ar šādām metodēm:
- Fundoskopijas laikā acu ārsts var redzēt mezglainu masu;
- Acs ultrasonogrāfija vai fluorescentā angiogrāfija – var pierādīt dzīslenes audzēju;
- Varavīksnenes un ciliārā ķermeņa audzēja diagnostikā izmanto biomikroskopiju (nesāpīga metode, kuras laikā var izvērtēt acs struktūras) un goniomikroskopiju;
- Optiskās koherences tomogrāfija ir neinvazīva attēldiagnostikas metode, kas ļauj precīzi, detalizēti un ātri izmeklēt tīklenes, redzes nerva un acs priekšējās daļas struktūras: radzeni, priekšējās kameras kaktu, sklēru, varavīksneni, konjunktīvu.