Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai

SRC “Sigulda” atver konsultatīvos kabinetus Rīgā un Liepājā

Ar CyberKnife terapiju ir iespējams palīdzēt nelielu audzēju ārstēšanā

 

Pēc Stereotaktiskās radioķirurģijas centra “Sigulda” (SRC “Sigulda”) atvēršanas pagājušā gada nogalē, nepieciešamo ārstēšanu ir saņēmuši jau vairāki Cyberknife centra pacienti ar labdabīgiem smadzeņu audzējiem.

Interesi par SRC “Sigulda” piedāvātajām ārstēšanas iespējām ir izrādījuši pacienti arī no vairākām citām valstīm, savukārt klīnikas onkoloģijas speciālisti aktualizē diagnozes, ar kādām pacientiem ir iespējams palīdzēt, izmantojot neinvazīvo robotizēto radioķirurģijas tehnoloģiju CyberKnife, kā arī tiek uzsvērta precīza diagnostika un tās nozīme ārstēšanas terapijas uzsākšanai.

Pēc SRC “Sigulda” centra atvēršanas savas durvis ir vēruši konsultatīvie kabineti Rīgā, Liepājā un Viļņā

Lai Cyberknife centra speciālisti pacientiem varētu sniegt maksimāli efektīvu palīdzību un būtiski ietaupīt pacientu un ārstu laiku, būtiska ir savlaicīga un precīza diagnozes noteikšana katrā gadījumā.
Latvijas Terapeitiskās radioloģijas asociācijas valdes priekšsēdētāja, Latvijas Onkoloģijas centra staru terapijas virsārste Dace Saukuma: “Onkoloģijā un, jo īpaši, stereotaktiskajā radioķirurģijā, precīza diagnostika ir ārkārtīgi nozīmīga – stereotaktiskajā radioķirurģijā tiek izmantotas lielas starojuma devas ar maksimālu precizitāti. Jo precīzāka diagnostika, jo lielāku precizitāti ir iespējams nodrošināt starošanas laikā un maksimāli pasargāt apkārt esošos veselos audus. ”

Jāpiebilst, ka CyberKnife nav viennozīmīga terapijas alternatīva visu audzēju gadījumos. Dr.pharm. Māris Skromanis, SRC “Sigulda” vadītājs: “Sākotnēji piedāvājam terapiju pacientiem ar primāriem labdabīgiem audzējiem un arī citur ķermenī lokalizētu ļaundabīgu audzēju metastāzēm galvas smadzenēs. Metode piemērota arī asinsvadu patoloģiskiem veidojumiem – arteriovenozām malformācijām. No 2016. gada mūsu centrā radioķirurģiju pielietosim arī audzējiem un citur lokalizētu audzēju metastāzēm mugurkaula tuvumā.”

CyberKnife audzēju ārstēšanas metode ir efektīva un ļoti precīza, centra vadošie onkoloģijas speciālisti patlaban saskaras ar to, ka pie centra speciālistiem vēršas pacienti, kuriem diemžēl nevar palīdzēt, jo slimība jau ir nonākusi novēlotā stadijā, tā ir plaši izplatījusies – pacientiem tiek konstatēti daudz vai liela izmēra metastāzes dažādos iekšējos orgānos, kā arī ir slikts pacientu vispārējais veselības stāvoklis.

M.Skromanis: “Tāpēc ļoti būtiski ir vēlreiz uzsvērt savlaicīgu diagnostiku. Ar nepacietību gaidām, kad šopavasar Latvijā tiks atklāts Nukleārās medicīnas centrs (NMC) ar pozitronu emisijas tomogrāfu – datortomogrāfu (PET/DT), kas sniegs iespējas ļoti agrīni un precīzi atklāt audzējus. CyberKnife metode galvenokārt paredzēta tādu audzēju ārstēšanai, kuru izmēri nepārsniedz 3 cm (ļoti retos gadījumos 5 cm) diametrā, tāpēc visefektīvāk varam palīdzēt pacientiem ar agrīni atklātiem un maza izmēra veidojumiem.”

NMC galvenais darbības mērķis ir būtiski uzlabot onkoloģisko saslimšanu agrīno diagnostiku, tādējādi samazinot onkoloģisko slimību saslimstības un mirstības līmeni. 

NMC atkāšana tiek plānota martā, tas būs modernākais šāda veida diagnostikas un klīnisko pētījumu centrs Baltijas valstīs.

Lai veicinātu primāro konsultāciju pieejamību pacientiem arī ārpus Siguldas, ir atvērti konsultatīvie kabineti Rīgā, Liepājā un arī Viļņā.

SRC “Sigulda” konsultatīvajos kabinetos paredzēta konsultāciju sniegšana pacientiem par radioķirurģijas un staru terapijas iespējām audzēju ārstēšanā ar CyberKnife tehnoloģiju, kā arī par citu staru terapijas metožu priekšrocībām, trūkumiem katra pacienta individuālajā gadījumā.

Konsultatīvajos kabinetos pacientus pieņem vieni no vadošajiem staru terapeitiem Latvijā – dr. Dace Saukuma un Onkoloģijas attīstības biedrības valdes priekšsēdētājs, Liepājas reģionālās slimnīcas, Staru terapijas nodaļas vadītājs, radiologs terapeits Dr. Māris Mežeckis.

Ņemot vērā to, ka SRC Sigulda partnerklīnika ir Hamburgas Cyberknife centrs, Vācijā, attālināti būs nodrošināta iespēja saņemt arī Prof. Mihaela Zēgenšmita (Michael Heinrich Seegenschmiedt) konsultāciju.

Dr. Māris Mežeckis: “Priecājos par SRC “Sigulda” lēmumu Liepājā organizēt konsultācijas par robotizēto stereotakses radioķirurģiju. Tā kā tehnoloģija dod jaunas iespējas staru terapijas pacientiem, es atsaucos piedāvājumam konsultēt. Lai to darītu, apguvu nepieciešamās zināšanas pie CyberKnife ražotāja Accuray un senākajā Eiropas CyberKnife centrā Vičenzā (Itālija). Turpinu strādāt ar pārējiem kolēģiem pie jaunu terapijas indikāciju ieviešanas Siguldas centrā.

Konsultatīvais kabinets Kurzemes un tuvākā Lietuvas reģiona iedzīvotājiem nodrošinās labāku pakalpojuma pieejamību – lai uzzinātu vai konkrētajā situācijā robotizētā stereotaktiskā radioķirurģija ir piemērota, nevajadzēs doties uz Rīgu, Siguldu vai kādu citu klīniku ārzemēs.

Slēdzienu par minētās tehnoloģijas iespējām jau ir iespējams saņemt tepat Liepājā. Ļoti retos un komplicētos gadījumos, kad būs nepieciešams speciālista slēdziens no mūsu sadarbības partnera Hamburgā vai kāda cita augsti specializēta centra, nepieciešamo informāciju palīdzēšu apkopot un nosūtīt ārzemju speciālistiem.”

Rīgā SRC “Sigulda” konsultatīvais kabinets atrodas ortopēdijas, sporta traumatoloģijas un mugurkaula ķirurģijas klīnikā “ORTO”, Rīgā, Bukultu ielā 1a. Konsultatīvā kabineta darba laiks ir katru ceturtdienu no 16.00-20.00, Rīgā, Bukultu ielā 1a.

Lai veiktu iepriekšēju pierakstu uz speciālista konsultāciju jāzvana pa tālruni 20270077.

Liepājā konsultatīvais kabinets atrodas Liepājas Reģionālājā slimnīcā, Slimnīcas ielā 25, iepriekšējs pieraksts uz konsultāciju pacientiem pa tālruni 20270077 vai 29992185.

Vilņā konsultatīvais kabinets atrodas Baltijas Amerikas klīnikā, Nemenčinės plentas 54a, Iepriekšējs pieraksts uz konsultāciju pacientiem jāveic pa tālruni +370 5 234 2020; +370 6 985 2655; +370 6 821 4000.

SRC “Sigulda” onkoloģijas speciālisti ir gatavi palīdzēt jebkuram pacientam, ja vien ir nepieciešama radiologa terapeita konsultācija, it īpaši gadījumos, kad pacientam ir kāda no minētajām patoloģijām:

  • labdabīgs audzējs (meningioma, neironoma, vestibulāra švannoma;
  • hipofīzes adenoma, ependiomoma u.c) galvas smadzenēs un mugurkaulā ;
  • ļaundabīgs primārs audzējs galvas smadzenēs (astrocitoma, glioma,
  • glioblastoma) tikai kombinācijā ar neiroķirurģiju;
  • cerebrālu (galvas smadzeņu) metastāžu gadījumā, ja to nav vairāk par 4 un tās nepārsniedz 4 cm diametrā;
  • neonkoloģiskām saslimšanu gadījuma – asinsvadu patoloģijas (arteriovenozas un kavernozas malformācijas, angiomas), akromegālija, epilepsija vai trijzaru nerva neiralģija;
  • nieru, aknu un prostatas audzēji.

Lai izvērtētu Cyberknife terapijas iespējamību, speciālistiem no pacienta ir nepieciešams saņemt ārsta slēdzienu (onkologu konsīlija slēdzienu audzēja gadījumā), izrakstu – epikrīzi vai slimības vēsturi ar patohistoloģisko izmeklējumu aprakstu un magnētiskās rezonanses (MRT) vai datortomogrāfijas (CT) izmeklējuma attēlus DICOM formātā. Šiem izmeklējumiem vajadzētu būt ne vecākiem par 4 nedēļām, ar pievienotu aprakstu un radiologa – diagnosta slēdzienu.

Pieteikties pie radialoga terapeita Dace Saukumas variet šeit 

Plašāka informācija par konsultācijām, kā arī izmeklējumu datu nosūtīšana iespējama centra mājas lapā: cyberknife-sigulda.com 

Par CyberKnife tehnoloģiju audzēju ārstēšanai

Stereotaktiskās radioķirurģijas CyberKnife tehnoloģijas pamatā ir lineārais paātrinātājs ar sešu megavoltu enerģiju un robotizētu iekārtas kustīgo daļu, kas ļauj pievadīt augstu jonizējošā starojuma devu precīzi definētajā un lokalizētājā mērķa apjomā ar precizitāti no 0,5-0,95mm. Cyberknife terapijas laikā, sekojot līdzi ķermeņa un apstarojamā apjoma vissīkākajām kustībām un staru kūli nepārtraukti pielāgojot apstarojamam apjomam, nodrošinot precīzu jonizējošā starojuma mērķa devu, vienlaikus samazināt starojuma devu apkārt esošajiem audiem.

CyberKnife tehnoloģijas galvenās priekšrocības ir spēja piekļūt ķirurģiski nesasniedzamiem veidojumiem, audzēju ārstēšanas procedūra notiek 1-5 seansos, ambulatori un pacientam nav obligāti jāuzturas slimnīcā terapijas periodā. Ārstējot pacientus ar šādu metodi, rodas ievērojami mazāk komplikāciju un pacienti saglabā augstākus dzīves kvalitātes rādītājus, nekā pēc ķirurģiskas iejaukšanās.

Terapijas laikā audzēja audiem tiek piegādātas lielas starojuma devas no vairāk nekā 1200 leņķiem ar milimetra precizitāti. Ārstēšanas terapijas precizitāti nodrošina augsti profesionālas speciālistu komandas darbs, rūpīga iepriekšēja starošanas plāna izveide, CyberKnife iekārtas tehnoloģiskās iespējas robotizētas stereotakstiskās radioķiruģijas jomā. Svarīgi ir tas, ka CyberKnife sistēmā tiek ievadīti iepriekš veiktas datortomogrāfiskās topometrijas dati (CT) un magnētiskās rezonanses izmeklēšanas dati (MR), bieži tiek izmantoti arī pozitronu emisijas tomogrāfa – datortomogrāfa (PET-CT) un angiogrāfijas dati.

Onkoloģijas speciālistu darbs neaprobežojas vien ar apstarošanas procedūru. Lielāko daļu laika aizņem staru terapijas plāna sagatavošana, kuru savukārt veic vairāki speciālisti – medicīnas fiziķi un radiologi terapeiti – kopā, veicot veselo audu un apstarojamā apjoma konturometriju, izvēloties vispiemērotāko devas sadalījumu apstarošanas laukumos jeb zonās, un orgānos, kas īpaši ir jāpasargā no starojuma.

Jaunākā un modernākā CyberKnife tehnoloģija pacientiem sniedz alternatīvu modernas, saudzīgas un efektīvas audzēju ārstēšanas terapijas iespējas. Ieguvumi ir arī medicīnas personālam, jo ir iespējams strādāt un sniegt kvalitatīvus staru terapijas pakalpojumus, izmantojot pasaulē modernākās tehnoloģijas, tā ir iespēja medicīnas fiziķiem, inženieriem, dozimetristiem iegūt augstvērtīgu pieredzi strādājot ar vēl Latvijā nebijušu aparatūru, apgūt jaunu staru terapijas plānošanas sistēmu.

  • Dalīties

2021 - © Consilium Veritas