Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai

Sitiens zem jostasvietas

Prostatas vēža ārstēšana, efektīvi un bez sāpēm

Saruna ar Māri Mežecki, Radioķirurģijas centra Sigulda radiologu-terapeitu

Ziņa, ka ir aizdomas par prostatas vēzi, nereti pārsteidz nesagatavotu – vai nu pēc profilaktiskas pārbaudes, kad PSA līmenis asinīs pārsniedz normu, vai arī kad parādās pirmās sūdzības. Kā atšķirt – situācija ir bīstama vai nav pamata uztraukumam?

Kādā vecumā vīrietim vajadzētu sākt pārbaudes?

– Pirmo reizi 45 gadu vecumā, bet pēc piecdesmit gadiem reizi gadā vajadzētu veikt pilnu veselības pārbaudi – lai būtu drošs, ka ar to viss kārtībā. Pie urologa būtu jānosaka prostatas specifiskais antigēns (PSA) un jāveic digitāla rektāla izmeklēšana – jāiztausta prostata. Mūsu klīnikai konsultācijas sniedz dakteris Kirils Ivanovs. Jāpiebilst, ka PSA līmeņa noteikšana asinīs nav dārga pārbaude, tāpēc, vīri, pārbaudieties jau tagad, kad šķietami viss ir kārtībā! Slikti ir tad, ja cilvēks pa īstam sāk dzīvot brīdī, kad radušās problēmas ar veselību.

– Vai prostatas vēzis attīstās bez simptomiem?

– Tieši tā. Un PSA ir pirmais, kas parāda izmaiņas, kad citu sūdzību vēl nav. Sāpes parādīsies, kad būs par vēlu. 

– Vai radioķirurģija ir novitāte?

– Pasaulē to pazīst kopš deviņdesmitajiem gadiem. Latvijā par to neviens nerunāja, līdz Siguldā parādījās CyberKnife M6 aparāts. Gan PET, gan radioķiruģiju pasaulē izmanto plaši. Turklāt ārstēšanos lielākoties sedz valsts. Piemēram, Itālijā robotizētās radioķirurģijas klīnikā ik dienu ar CyberKnife iekārtu terapiju saņem vairāk nekā 10 pacientu.

– Iekārta CyberKnife ir ražota radioķirurģijai. Vārds ķirurģija asociējas ar griešanu, pēc kuras dažkārt rodas sarežģījumi un seko ilga atveseļošanās. Ko galu galā nozīmē radioķirurģija?

– Kaut gan jaunās Radioķirurģijas centra iekārtas CyberKnife nosaukumā angļu valodā tiek izmantots vārds knife (latv. val. – nazis), procedūrā ķirurģiska iejaukšanās nenotiek.

Radioķirurģija ir viens no staru terapijas veidiem, kad efektu panāk bez griešanas, bet ar precīzi tēmētu un spēcīgu starojumu. Ar iekārtu CyberKnife ļoti precīzi pievada lielu devu staru slimības skartajiem audiem, neskarot un nebojājot veselos audus un šūnas un panākot līdzvērtīgu efektu ķirurģiskai ārstēšanai.

– Kā tiek nodrošināts tas, ka kibernazis precīzi apstaro tikai prostatas audus un saudzē apkārtējos veselos audus?

– Šim nolūkam tiek izmantoti speciāli marķieri, kas ir kā skaidrs atskaites punkts, pēc kā robots vadās, tēmējot starojumu precīzā vietā. Marķieris pēc būtības nozīmē, ka audzēja audos vai limfmezglā, kur atrodas metastāze, ar adatu ultrasonogrāfijas kontrolē tiek ievadīts tievs zelta pavediens. Šo procedūru veic urologs, kurš ir izgājis speciālu apmācību. Pati marķieru implantēšanas procedūra ir nedaudz nepatīkama pacientam. Adata ar zelta pavedienu ir tikai nedaudz resnāka par injekciju adatu, tādēļ atsāpināšana nav nepieciešama. 

Datortomogrāfijas (DT) un magnētiskās rezonanses (MR) izmeklējumos tad ir skaidri redzams, kur šie zelta pavedieni atrodas. Saliekot DT un MR izmeklējumu attēlus pēc marķieriem, mēs varam iegūt precīzu audzēja mezgla atrašanās vietu prostatā. Papildus izmantojot PET-CT attēlus, var noteikt arī citur lokalizētu metastāžu apjomus un kontūras.  

– Kad un kā izvērtēsiet, vai radioķirurģija bijusi veiksmīga?

– Galvenais mērījums, kas raksturo slimības aktivitāti, ir PSA līmenis – to rekomendējam atkārtot ik pēc 3 mēnešiem. Parasti tam turpmāko 1–2 gadu laikā jāsamazinās zem
1 ng/ml. Parasti PSA jau 3 mēnešus pēc terapijas nokrītas par 40–50% un vairāk.

Ja PSA pēc terapijas sāk palielināties un tiek izslēgti citi iemesli PSA palielinājumam, veicam atkārtotu MRI un PET-CT, lai pārliecinātos, vai ārstētais audzējs ir neaktīvs un vai nav parādījies kāds jauns limfmezgls vai attāla metastāze.

Pati terapijas metode pēc būtības ir lokāla, ar kibernazi nostarojam tikai sākotnējo audzēju vai tos audzēja mezglus, kurus tajā brīdī redzam izmeklējumos, – gan pašā prostatā, gan tur, kur tie ir izsējušies. Tas neizslēdz audzēja šūnu cirkulēšanu asinīs, un teorētiski tās var iesēties jaunā vietā. Priekšrocība ir tāda, ka šo radioķirurģijas procedūru var arī atkārtot.

Radioķirurģija ir viens no staru terapijas veidiem, kad efektu panāk bez griešanas, bet ar precīzi tēmētu un spēcīgu starojumu.

– Vai pacientam ar pirmo reizi diagnosticētu audzēju radioķirurģija var palīdzēt  sākuma stadijā, kad vēzis ir tikai prostatā, bez metastāzēm?

– Visbiežāk – jā, radioķirurģija ir lokāla ārstēšanas metode, tādēļ pirms terapijas ikvienu pacientu rūpīgi izmeklējam, lai izslēgtu audzēja izsēšanos limfmezglos un citur organismā. 

– Kādas metodes izmanto metastātiska prostatas vēža ārstēšanā, un kādas ir radioķirurģijas priekšrocības salīdzinājumā ar citām metodēm? 

– Ja metastāzes ir virs 4–5, parasti tiek izmantota sistēmiskā terapija – hormonterapija un ķīmijterapija, bet, ja tiek konstatēts mazāks skaits metastāžu, tad uzlabojumu var sniegt lokālās metodes. Latvijā pieejama tikai daļa no pasaulē izmantotajām lokālās ārstēšanas metodēm – pamatā tiek veikta metastāžu ķirurģiska ekscīzija vai radioķirurģija. Klasisko staru terapiju biežāk izmanto plašāka limfmezglu reģiona ārstēšanai, piemēram, visa iegurņa limfmezglu apstarošanai. Citu lokālās ārstēšanas metožu – barhiterapijas, krioterapijas, augstas intensitātes ultraskaņas terapijas – izmantošanā ir ievērojami ierobežojumi, un tās Latvijā netiek izmantotas prostatas audzēja metastāzēm.

Ja pacientam ir konstatēts PSA pieaugums jeb bioķīmisks recidīvs pēc sākotnējās prostatas audzēja ārstēšanas, ir svarīgi noskaidrot, cik metastāžu attīstījušās un kurā organisma vietā, proti, vai būs nepieciešama sistēmiska terapija vai varēs izmantot tikai lokālu metastāžu iznīcināšanu. Šo jautājumu visprecīzāk palīdz noskaidrot PET-CT. 

Runājot par hormonterapiju, tas ir zelta standarts, standartterapija, ko piedāvā ārstu konsilijos, ja audzējs ir izplatījies. Hormonterapija, kā zināms, ir efektīva 3–4 gadus, bet tad kļūst arvien mazefektīvāka, jo iestājas tā saucamā rezistence uz hormonterapiju, prostatas audzēja šūnas kļūst nejutīgas pret dzimumhormoniem. Tad atliek pāriet uz ķīmijterapiju.

Iekļaujot metastāžu ārstēšanas taktikā radioķirurģiju, mēs cenšamies to brīdi attālināt, lai nebūtu jāsāk uzreiz ar hormonterapiju. Pateicoties radioķirurģijas metodei, prostatas vēža tālāka izplatība gan bioķīmiski, gan klīniski palēninās, un pasaulē pierādīts, ka vidēji laiks līdz hormonterapijas uzsākšanai pagarinās par 2–3 gadiem.

– Un kā starošana ietekmē dzimumdzīvi?

– Kā zināms, dzimumdzīves kvalitāte vīriešiem fizioloģiski ar gadiem pazeminās. Pēc radioķirurģijas dzimumdzīves kvalitāte var pazemināties par 10–15%, ko sekmīgi nepieciešamības gadījumā var stimulēt ar medikamentiem.

Atšķirībā no klasiskās staru terapijas, kur iegurni staro 45 reizes ar mazu devu, CyberKnife procedūrai pietiek ar 5 reizēm (viens seanss 45–60 minūtes). Radioķirurģijas gadījumā vēža šūnas prostatā tiek apstarotas ar ļoti jaudīgu jonizējošu staru kūli. Procedūras laikā tā tiek apstarota no 200–300 pozīcijām, iznīcinot audzēju, bet pārējie audi tiek ietekmēti minimāli.

Tomēr, ja pacients apsver iespēju radīt pēcnācējus pēc terapijas, tad gan rekomendējam saglabāt neskartas dzimumšūnas t. s. spermas bankā, jo dzimumšūnas ir ļoti jutīgas uz jonizējošo starojumu, un jebkura iegurņa zonas apstarošana draud radīt paliekošus bojājumus dzimumšūnu ģenētiskajā materiālā.

– Kā ar sāpēm?

– Kā jau minēju, lai starošana būtu precīza, nepieciešama zelta marķieru ievietošana prostatā. Procedūra ir nedaudz nepatīkama pacientam. Pati starošana ir nesāpīga. Izpaliek griezumi, asiņošana, pēcoperācijas rehabilitācija un citas sekas, kā tas ir klasiskajā ķirurģijā.

– Pēc procedūrām papildus ir jālieto medikamenti?

– Pirms procedūras būs nepieciešams sagatavoties un izvairīties no atsevišķu produktu lietošanas uzturā, un īslaicīgi var būt nepieciešami arī kādi medikamenti, bet pēc tam glāze sarkanvīna noteikti neskādēs.

Kas ir PET/CT? Pozitronu emisijas tomogrāfija jeb PET/CT ir viena no pasaulē precīzākajām un modernākajām metodēm vēža diagnostikā, kas ļauj viena izmeklējuma laikā iegūt precīzu informāciju par audzēju, par slimības izplatību un nekavējoties sākt precīzu ārstēšanu.

  Kas ir CyberKnife®?

CyberKnife® ir neinvazīva robotizēta radioķirurģijas tehnoloģija, kas ir īpaši piemērota tiem pacientiem, kuriem audzēju nav iespējams ķirurģiski izoperēt, ja tā atrašanās vieta nav sasniedzama vai arī operācija rada nopietnus riskus veselībai un dzīvībai. Radioķirurģija – metode, kad ķirurģijai līdzīgu efektu panāk bez grieziena, bet ar precīzi tēmētu jonizējošo starojumu.

Pieteikties konsultācijai iespējams, zvanot 20270077 vai rakstot info@cyberknife-sigulda.com,

mājaslapā www.cyberknife-sigulda.com iespējams nosūtīt bezmaksas ārstēšanās pieprasījumu.

VISPRECĪZĀKĀ DIAGNOSTIKA VĒŽA ĀRSTĒŠANAI 

Uzzināt vairāk: www.rsunuclearmed.com vai zvanot 27078822. Rīgā, Gardenes ielā 13 

  • Dalīties

2020 - © Consilium Veritas