Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai

Radioķirurģija ar CyberKnife – kāpēc ārsti šo iespēju noklusē

Efektīva audzēju ārstēšana ar CyberKnife®

Iespēja ārstēt ļaundabīgus un labdabīgus audzējus bez sāpēm, bez ķirurģiskas iejaukšanās, minimāli ietekmējot veselos audus, bez palikšanas slimnīcā, bez rehabilitācijas  nepieciešamības pēc terapijas, ar iespēju nepārtraukt ierasto dzīves ritmu ir katra pacienta sapnis. Kāpēc tad ārsti par šo iespēju klusē?! – Viņi vienkārši nezina vai arī ir pārāk konservatīvi, lai mainīto pierasto lietu kārtību.

Ja ārsti šo metodi būtu pacientiem ieteikuši ātrāk, iespējams, būtu aiztaupīts daudz ciešanu, ko nes līdzi tradicionālā audzēju terapija – ķirurģija, starošana un ķīmijterapija. Būtu iespējams iznīcināt audzējus, kurus līdz šim uzskatīja par neārstējamiem. Tādus, kas atrodas operācijai nepieejamās vietās, piemēram, dziļi smadzenēs, skriemeļos tuvu muguras smadzenēm vai aknās, plaušās un citur. Vai gadījumā, kad visas līdz šim veiktās metodes savus resursus jau izsmēlušas.

Kopš pērnā gada novembra Siguldas slimnīcā darbojas Stereotaktiskās* radioķirurģijas** centrs ar pasaulē modernāko jaunākās paaudzes robotu CyberKnife® M6. Tā ir mūsdienīga alternatīva tradicionālajām ķirurģiskajām metodēm, kas ļauj iznīcināt patoloģiskus veidojumus organismā – ļaundabīgus un labdabīgus audzējus, atsevišķas asinsvadu anomālijas tradicionālai operēšanai nepieejamās vai grūti pieejamās vietās.

Skepse liek nogaidīt

Vladislavs Buriks, neiroradioķirurģijas eksperts, neiroķirurgs asociētais profesors, sešu gadu laikā ar šo metodi palīdzējis vairāk nekā 1000 pacientiem Ukrainā.

Ārsti ļoti godprātīgi un atbildīgi izturas pret pacientu. Katru dienu internetā parādās informācija par simtiem brīnummetožu, taču 99% no tām neattaisno cerības. Ir nepieciešama lielāka pieredze ne tikai par audzēju ārstēšanas metodi kā tādu, bet arī par to, kā turpinās pacienta atlabšana. Pirms sešiem gadiem, kad Ukrainā sākām ar šo Kibernazi strādāt, ārstu skepse bija līdzīga, taču, uzkrājoties informācijai, ārsti aizvien biežāk sāka sūtīt pacientus uz konsultācijām un procedūrām.

Šī audzēju ārstēšanas metode nav jauna, bet mūsu reģionā maz zināma, jo bijusi ierobežoti pieejama. Tā izstrādāta Stenfordas universitātē 1994. gadā. Pirmās paaudzes CyberKnife® iekārtas pacientus sākušas ārstēt jau 1999. gadā ASV, bet Eiropā kopš 2002. gada Itālijā un kopš 2003. gada Vācijā. Šobrīd Siguldas radioķirurģijas centrs ir modernākais Austrumeiropā.

Diemžēl jāsaka – arī šī metode nav panaceja – neder jebkurā gadījumā. Ir diagnozes, kuru gadījumā var palīdzēt 98% pacientu. Ja audzējs ir atbilstošs šai metodei un sākts ārstēt laikus, iespējama pilnīga izārstēšanās – par to esmu pārliecinājies, turpinot novērot kopš 2009. gada ārstētos pacientus. Diemžēl ir gadījumi, kad audzējs jau ir tik liels, ka var palīdzēt tikai daļēji, un arī tas atvieglo slimnieka stāvokli.”

 

Meklējiet zinošus ārstus!

Par laimi, ir ārsti, kuri pārzina Kibernaža iespējas un jau daudzus gadus savus pacientus ir sūtījuši arī uz ārzemju CyberKnife® klīnikām. Latvijā tāds ir neiroķirurgs profesors Igors Aksiks no Rīgas 1. slimnīcas, bet Lietuvā – neiroķirurgs Arturas Šitkauskas.

Uz konsultācijām Latvijā par radioķirurģijas piedāvātajām iespējām, izmantojot CyberKnife M6, ir iespējams pieteikties Rīgā, Siguldā un Liepājā, kur mūsu speciālisti – onkologi – radiologi Dace Saukuma (Latvijas Terapeitiskās radioloģijas asociācijas valdes priekšsēdētāja) un Māris Mežeckis, izmantojot profesora Vladislava Burika lielo praktisko pieredzi, ir gatavi palīdzēt un risināt jūsu veselības problēmas, bet Lietuvā konsultācijas pieejamas Viļņā pie neiroķirurga Arturas Šitkauskas un onkologa radiologa Darius Norkus. Protams, jebkurā laikā iespējams organizēt arī virtuālu konsultāciju pacientam no jebkuras pasaules malas, nosūtot iepriekšējo izmeklējumu datus uz mūsu mājaslapu. Mūsu ārsti ir gatavi sniegt konsultācijas latviešu, lietuviešu, krievu, angļu un ukraiņu valodā.

 

Kā darbojas CyberKnife®?

Cilvēks procedūras laikā mierīgi guļ uz terapijas galda, un ap viņu pēc noteiktas shēmas kustas un raida precīzus staru kūļus CyberKnife® kustīgā daļa – lineārais paātrinātājs, kas uzmontēts uz robotizētas “rokas” tā, lai staru krustpunkts būtu tieši audzēja audos. Apkārtējos audos, caur kuriem ir gājis viens stars, izmaiņas ir tuvu nullei, bet krustpunktā iedarbība summējas. CyberKnife® var šaut staru kūļus uz iznīcināmo vietu no 1200 dažādiem leņķiem. Jaunākajai iekārtai ir apbrīnojama precizitāte – līdz milimetra desmitdaļām.

Šī metode visveiksmīgāk iznīcina veidojumus, kas nav lielāki par trijiem centimetriem, bet atsevišķos gadījumos – līdz pieciem, sešiem centimetriem.

Atšķirībā no GammaKnife smadzeņu radioķirurģijas nav nepieciešams stereotakses rāmis – masīvi metāla gredzeni ap galvu, kurus uzliek (ar platīna skrūvēm ieskrūvējot galvaskausā) pirms ārstēšanas, kad veic sagatavošanos terapijai. CyberKnife radioķirurģijai pietiek vien ar īpaši vieglu galvas masku, kas pacientam palīdz noturēt galvu nekustīgi. Savukārt audzējus ķermenī robotizētā iekārta izseko izmantojot speciālus marķierus.

 

* Stereotakse – no grieķu vārda stereo – telpisks un latīņu vārda tactus – pieskarties.
Stereotaktiskās operācijas – kad mediķi iedarbojas uz telpiski precīzi definētiem objektiem.
** Radioķirurģija – metode, kad ķirurģijai līdzīgu efektu panāk bez grieziena, bet ar precīzi tēmētu starojumu.

 

Pacienti droši var zvanīt pa mūsu centra tālruni +371 20270077 – viņus laipni uzklausīs mūsu centra administratore. Iepriekš veiktos medicīnisko izmeklējumu rezultātus var nosūtīt elektroniski pa e-pastu info@cyberknife-sigulda.com vai izmantojot mājaslapas www.cyberknife-sigulda.com datu ielādes formu, lai mūsu centra ārsti var nekavējoties iepazīties ar situāciju un sniegt tūlītēju palīdzību.

Ja būtu zinājuši ātrāk…

Gabija

Gabijai bija 12 gadu, kad viņu aizvien biežāk piemeklēja galvassāpes. Sākumā šķita, ka tas nav nekas ļoti nopietns, un izlīdzējās ar aptiekās bez receptes nopērkamām pretsāpju zālēm. Tomēr pēc divām nedēļām meitenei veica padziļinātas pārbaudes – sākumā datortomogrāfiju, pēc tam arī magnētiskās rezonanses izmeklējumu. Diagnoze nebija iepriecinoša – smadzeņu audzējs un biopsija apstiprināja, ka tā ir anaplastiskā astrocitoma – viens no ļaundabīgākajiem vēža paveidiem.

Šī audzēja attīstība vairumā gadījumu beidzas ar pacienta nāvi. Ārsti ieteica ķīmijterapiju un apstarošanu. Tomēr arī ar šo ārstēšanu prognozes nebija pārāk optimistiskas – līdzīgos gadījumos slimnieki dzīvo vēl vienu, augstākais – divus gadus.

Pirmo mēnesi Gabijas vecāki nespēja atjēgties no šoka un darīja meitenes labā visu iespējamo, ko bija ieteikuši ārsti. Tomēr ārsti par dažām modernām iespējām klusēja.

Sekoja vairāki ķīmijas un atkārtotas apstarošanas kursi, un pusotra gada garumā izdevās sekmīgi stāvēt pretim audzējam. Karveļu ģimene rūpīgi sekoja līdzi mediķu norādēm un veica visu nepieciešamo ārstēšanai un rehabilitācijai. Pēc pusotra gada atkal sākās vēža straujāka augšana. Meitenei jau radās grūtības kustināt rokas un kājas. Magnētiskās rezonanses izmeklējums parādīja – mugurkaulājā izveidojusies metastāze, kas nospiež muguras smadzeņu jušanas un kustību ceļus.

Gabija turpināja saņemt ķīmijterapiju. Paralēli šai ārstēšanai Gabijas vecāki atkal sāka aktīvi meklēt alternatīvas ārstēšanas iespējas. Radioķirurģijas pamatprincips ir līdzīgs – no dažādiem leņķiem apstarojot audzēju, staru krustpunktā radiācija summējas, un ļaundabīgās šūnas iet bojā. Tomēr ir liela starpība, vai tiek izmantoti 3–5 staru lauki, kas nosedz visu audzēja laukumu, ietverot arī tuvumā esošos audus, vai 150 no dažādiem leņķiem tēmēti šauri un precīzi stari, kā tas ir CyberKnife gadījumā.

Un Gabijas vecākiem radies iespaids, ka ir vēl birokrātiski šķēršļi, kas ārstiem neļauj izmantot modernākas un efektīvākas ārstniecības iespējām. Proti, Lietuvā (identiski arī Latvijā) valsts deklarē, ka onkoloģisko slimību ārstēšana pacientiem ir bez maksas. Tāpat arī bērnu ārstēšana, bet ja valsts nespēj sniegt nepieciešamo ārstēšanu gadījumā, kad konkrētā metode valstī nav pieejama, ir iespēja doties uz kādu citu Eiropas Savienības valsti, piemēram, Vāciju, Poliju, tagad arī Latviju un saņemt šo ārstēšanu tur. Tad par šo nebūt ne lēto ārstēšanu valstij būtu jāpārskaita nauda citas valsts medicīnas iestādei. Diemžēl saņemt šo finansējumu ir salīdzinoši grūti birokrātisku iemeslu dēļ, kā arī ierobežotā valsts budžeta dēļ.

Runājot ar Gabijas ārstiem vecāki saprata, ka meitenei piemērotāka metode ir CyberKnife® radioķirurģija, un apzināja  procedūras cenas Vācijā, Polijā un Latvijā. Diemžēl bija jau zaudēts laiks. Galvas audzēju atkārtoti apstarot jau bija bīstami – staru terapija, kas bija veikta ar parastu apstarošanas iekārtu, jau bija atstājusi būtiskas izmaiņas smadzenēs, un jauna starošana tajā pašā vietā varētu izrādīties pārāk bīstama.

Gabijai kļuva aizvien sliktāk. Audzēja metastāze mugurā auga lielāka un nospieda jau 90% muguras smadzeņu, un meitene knapi varēja pakustināt vien pēdas (pirms tam vismaz pāri istabai viņa varēja pāriet). Marta sākumā Gabijas ģimene ieradās Siguldā, kur tika veikta robotizētas stereotaktiskās radioķirurģijas procedūra. Drīz pēc tam varēja vērot uzlabojumu – muguras metastāze bija samazinājusies, kustību un jušanas ceļi muguras smadzenēs tika atslogoti, un kājās pamazām atgriezās kustību spējas un jutīgums.

Vēl jau jācīnās ar blaknēm, ko atstājusi iepriekšējā ārstēšana, un arī audzējs galvā nav pilnībā iznīdēts. Tomēr Gabija un viņas ģimene saglabā optimismu. Meitenei ļoti patika Siguldas Radioķirurģijas centrā – gan procedūras telpas iekārtojums, gan personāla laipnība, viesnīca, pretimnākšana dažādos jautājumos, gan dakteris Māris Mežeckis.

Gabijas tētis Valentinas augsti novērtē daktera patieso ieinteresētību meitas ārstēšanā – dakteris vismaz pāris reižu mēnesī piezvana un interesējas par Gabijas veselību.

Par Siguldā saņemto ārstēšanu gan Gabija, gan viņas vecāki saka – SUPER!

Ja par šo metodi viņiem ārsti būtu izstāstījuši uzreiz, tikko Gabijai bija atklāts vēzis, ārstēšanās būtu cerīgāka un vieglāka. „Par šo metodi jāraksta un jāstāsta, lai nevienam nevajadzētu nožēlot, ka laikus nav sākta ārstēšana ar modernākām un efektīvākām tehnoloģijām kā tām, kuras var piedāvāt valsts finansētā medicīnas sistēma,” ir pārliecināts Gabijas tētis.

* Pēc vairāk kā  divu gadu cīņas ar slimību Gabija 2016. gada jūnijā rītā vairs nepamodās, jo diemžēl audzējs galvas smadzenēs turpināja savu postošo darbu. Gabijas vecāki pateicās Siguldas slimnīcas Radioķiruģijas centra kolektīvam par meitas ārstēšanu un smagās situācijas atvieglināšanu…

 

Mammas nauda mani ārstē

Jolanta

„Man ir divi bērni, un es ļoti gribu dzīvot!” saka 48 gadus vecā šķirtene Jolanta no Kauņas. Viņas nesen mirusī māte meitai atstāja naudu, ar kuras palīdzību uzveikt smadzeņu vēzi. Izšķirošā procedūra notika šā gada sākumā Siguldā.

Jolanta viena audzina savu 8 gadus veco meitu un 14 gadu veco dēlu. 2012. gadā viņa smadzenēs atklāja vēzi trešajā stadijā. Tradicionāli sekoja operācija, starošana un ķīmijterapija. Tā ir smaga ārstēšana, jo sevišķi smadzeņu operācija. Sekas pēc plašās operācijas Jolantai bija zudusī redze kreisajā acī un dažādi citi traucējumi.

Divus gadus pēc pirmās operācijas ārsti atklāja, ka smadzenēs izveidojies jauns vēža perēklis. To ārstējot, pusotra gada laikā tika izieti 17 ķīmijterapijas kursi. Diemžēl audzējs turpināja palielināties, un mediķi Jolantai prognozēja šai saulē vien trīs mēnešus ilgu dzīvošanu un vairs nekā nedarīja.

Jolantai sāpēja galva, mocīja slikta dūša, un ikdienā bija aizvien grūtāk. Audzējs jau bija vairāk nekā divus centimetrus liels

Man ir divi bērni, un es ļoti gribu dzīvot!” saka Jolanta. Viņas mamma īsi pirms savas nāves pārdeva dzīvokli pilsētas centrā un ar pārliecību teica, ka meitai viss būs labi, ka viņa atgūs veselību. Par to, kā tas tieši varētu notikt, Jolantai pirmā nojausma radās, dzirdot televīzijas raidījumu par jaunu ārstniecības metodi, par ko stāstīja viens no Lietuvas labākajiem neiroķirurgiem Dr. Arturas Šitkauskas. Pēc raidījuma Jolanta devās uz Viļņu, uzmeklēja ārstu un uzzināja par šīm iespējām vairāk. Viņas audzēja veids bija piemērots ārstēšanai ar CyberKnife®.

Lai gan Jolantai bija pienācis laiks Lietuvā veikt tradicionālo jaunā audzēja apstarošanu, tomēr viņas radioloģe bija saprotoša un novilcināja apstarošanu, lai varētu izmantot CyberKnife®. Jau februārī Jolanta devās uz moderno procedūru Latvijā.

Man ļoti patika Siguldā. Gan pati pilsēta, bet jo īpaši Siguldas slimnīcas Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs. Laipnība ir fantastiska. Es atceros, kā pirms procedūras man piedāvāja tēju. Tomēr vēl to nepaguvu izdzert, kad bija jāguļas uz procedūru galda. Centos visu šo laiku gulēt pēc iespējas mierīgāk, lai procedūra labāk izdotos. Liels bija mans pārsteigums, kad pēc procedūras mani gaidīja svaigi sagatavota tēja,” priecīgā aizkustinājumā atceras Jolanta un piekodina, lai rakstā pieminu tēju.

„Biju iedomājusies, ka šajos gados tik ierastās galvassāpes pēc procedūras uzreiz būs prom. Bet tik skaisti nebija. Galva gan sāpēja, bet daudz mazāk nekā pirms tam,”atzīst sieviete.

“Pēc procedūras jutos ļoti priecīga. Man tik ļoti negribējās otro operāciju. Paldies manai mātei – viņa ārstē mani pat pēc savas nāves ar savu atstāto naudu. Viņa par mani lūdza Dievu un solīja, ka viss būs labi. Esmu pārliecināta – tā arī būs, maija vidū Latvijā veiktās pārbaudes to apliecina.

 

Kā noris vēža ārstēšana ar Cyberknife®?

1.Pēc tikšanās ar ārstu pacienti dodas sagatavoties procedūrai – veikt izmeklējumus, kas ļaus precīzi plānot stereotaktisko radioķirurģijas procedūru.

2.Ja audzējs atrodas galvā, izgatavo īpašu termoplastisko masku, kas palīdz Kibernazim precīzāk orientēties. Termoplastiskā maska ir moderna alternatīva stereotakses rāmim – smagam metāla gredzenam, kas ar titāna skrūvēm tiek pieskrūvēts pacienta galvaskausam jau pirms pēdējās izmeklēšanas un tiek noņemts tikai pēc operācijas vai procedūras beigām. Termoplastisko masku izgatavo no biezas plēves, kas, atdziestot uz pacienta galvas, to apņem. Tā ļoti precīzi fiksē galvu gan izmeklējuma laikā, gan CyberKnife® procedūras laikā un atšķirībā no smagā un neērtā metāla stereotakses rāmja ir ērta, un to uzvelk tikai pirms izmeklējuma un procedūras.

  1. Ja audzējs atrodas pārējā ķermenī precīzai tā lokalizācijai tiek ievadīti speciāli zelta marķieri.
  2. Pacientam veic magnētiskās rezonanses un datortomogrāfijas izmeklējumus, lai pēc šiem datiem ārsti varētu sagatavot katram pacientam individuālu CyberKnife® procedūras plānu.
  3. Magnētiskās rezonanses un datortomogrāfijas rezultāti tiek savietoti vienā telpiskā attēlā, un ārsti plāno procedūru atzīmējot, kuriem audiem jāsaņem vislielākais starojums un kuri, gluži otrādi, visvairāk jāsaudzē. Medicīnas fiziķis veic aprēķinus un pārbauda plānu pirms procedūras. Pēc tam robotizētā iekārta realizē sagatavoto plānu.
  4. Pirms procedūras ar masku pacienta galvu nofiksē.
  5. Pacients procedūras laikā mierīgi guļ, bet ap viņu kustas un precīzus staru kūļus raida robotizētā CyberKnife® iekārta. Novērošanas kameras un mikrofoni ļauj sekot pacienta pašsajūtai un sazināties ar viņu procedūras laikā. Procedūras ilgums ir apmēram 35 minūtes.
  6. Centra iekārtojums un procedūras telpas interjers rada mierīgu un optimistisku gaisotni.
  • Dalīties

2021 - © Consilium Veritas