Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai

Nākotnes iespējas audzēju ārstēšanai Siguldā  

Intervija ar Māri Skromani,

Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centra vadītāju

Laiks ātri skrien. Vai varat pastāstīt, ko esat paveikuši pēdējā pusgadā?

Aktīvi turpinām iesākto darbu, vēl vairāk paplašinot ar CyberKnife®M6 iekārtu ārstēto diagnožu klāstu, ieviešot jaunas metodes, piesaistot komandā jaunus speciālistus.

Pirmajā gadā vairāk ārstējām pacientus ar labdabīgu galvas smadzeņu audzēju, bet laika gaitā būtiski audzis arī pacientu skaits ar citām lokalizācijām, ja audzējs konstatēts prostatā, plaušās, aknās, nierēs, mugurkaulā un citur. Šobrīd varam pārliecinoši runāt par mūsu terapijas efektivitāti. Par to liecina pacientu veikto kontroles izmeklējumu rezultāti. Piemēram, pacientiem ar labdabīgu audzēju galvā (neirinomu un meningiomu), kuri pie mums ārstējās pirms diviem un vairāk gadiem, šobrīd magnētiskās rezonanses izmeklējumos ir redzams, ka audzēja apjoms sarucis par 20–25%.

Līdz ar to pacientiem vairs nav audzēja radītu nepatīkamu sajūtu. Kā arī metastāžu gadījumā redzam pārliecinošus rezultātus lokālā audzēja mezgla progresijas kontrolē, kas sasniedz pat 80–98%. Pacientiem joprojām klātienē tiek nodrošinātas radiologa terapeita un onkologa ķīmijterapeita konsultācijas, bet lēmums par ārstēšanu tiek pieņemts ārstu speciālistu konsilijā, kurā piedalās Latvijas labākie un pieredzējušākie speciālisti.

Atbilstoši katra pacienta individuālajam gadījumam ārstu speciālistu konsilijā piedalās radiologi diagnosti, ķirurģi (neiroķirurgs, onkoķirurgs, abdominālais ķirurgs, torakālais ķirurgs u. c), urologs, neirologs, radiologi terapeiti un onkologs ķīmijterapeits.

Siguldas slimnīcā ir pieejamas modernas onkoloģisko un neiroķirurģisko pacientu diagnostikas un ārstēšanas metodes, izveidota uz pacientu orientēta multidisciplināra komanda ar Latvijas labākajiem speciālistiem, tiek nodrošināta profesionāla un personalizēta pieeja pacientu sekundārai diagnostikai un ārstēšanai.

Kādas jaunas metodes esat ieviesuši?

Joprojām aktīvi izmantojam visas jaunākās audzēju diagnostikas metodes, kas pieejamas Latvijā, kā arī ārpus tās. Piemēram, kā vēža pacientiem, izmantojot pozitronu emisijas tomogrāfijas (turpmāk tekstā
PET/CT) izmeklējumu ar galliju PSMA, mēs varam noteikt audzēja izplatību organismā. Tālāk, audzēja mezglu tuvumā ievietojot speciālus zelta marķierus un marķētajai vietai pievadot augstas devas starojumu, precīzi varam iznīcināt audzēja mezglus vai recidīva perēkļus. Rezultāti ir ļoti labi.

Savukārt ļaundabīgu galvas smadzeņu audzēju gadījumā pirms mūsu terapijas iesakām veikt PET/CT ar citu aktīvo vielu metionīnu. Pacientiem ar gliālu audzēju galvas smadzenēs, kā arī šāda veidojuma recidīva gadījumā noteiktā PET/CT izmeklējuma rezultāti ļauj labāk saprast audzēja struktūru, aktīvos un neaktīvos punktus, kā arī dod iespēju daudz precīzāk plānot un izmantot radioķirurģijas metodi. Šo izmeklēšanu vienmēr kombinējam ar 3Teslu magnētiskās rezonanses izmeklējumu un labāko radiologu diagnostu situācijas novērtējumu.

Lai gan radioķirurģija ar CyberKnife ir ļoti efektīva metode arī metastātisku audzēju ārstēšanā, tā tomēr audzēja mezglus ārstē tikai lokāli, proti, tur, kur audzējs tiek ārstēts, tas tiek iznīcināts, bet tur, kur starojums netiek pievadīts, ārstnieciskā efekta nav. Pacientiem, kuriem audzējs pēc sākotnējas klasiskās ārstēšanas progresējis, būtiski ir ne tikai iznīcināt no jauna radušos audzēja mezglus – metastāzes, bet arī pēc šādas lokālas ārstēšanas noteikt, vai asinīs nav audzēja cirkulējošo šūnu, kuras var izplatīties citās ķermeņa vietās un radīt jaunas metastāzes. Tāpat būtu nepieciešams noteikt, kāda ir audzēja ģenētiskā struktūra, vai veidojums ir viendabīgs vai polimorfs (ar dažādu struktūru). Tas īpaši svarīgi situācijās, ja veikta atsevišķu ģenētisko faktoru analīze (KRAS, BRAF u. c.), bet, neskatoties uz nozīmēto mērķterapiju, audzējs turpina progresēt.

Faktiski būtu jāsaprot audzēja daba un jānosaka turpmākās terapijas veids, kurš nodrošinātu vislielāko efektivitāti. Šim nolūkam Radioķirurģijas centra speciālisti sadarbībā ar Beļģijā bāzētu Onco DNA laboratoriju pacientiem piedāvā iespēju veikt kompleksu audzēja ģenētisko analīžu testu. Šī modernā diagnostikas metode ļauj onkologam izvērtēt ķīmijterapijas un mērķterapijas potenciālo efektivitāti, sekot audzēja atbildes reakcijai uz ārstēšanu, ātrāk par diagnostiskās radioloģijas tehnoloģijām atklāt audzēja recidīvu un mainīt terapiju, ja audzējs nereaģē uz iepriekš nozīmēto.

Onkologs ķīmijterapeits, izvērtējot situāciju, pacientam var ieteikt kādu no četriem testa veidiem:

OncoDEEP ® – iespēja no audzēja audu parauga gabaliņa noteikt 75 gēnus, pēc kuru mutāciju noteikšanas iespējams izvēlēties atbilstošu ķīmijterapiju, mērķterapiju vai imūnterapiju;

Onco STRAT & GO ® – apvieno cietās biopsijas parauga analīzi (no primārā audzēja vai metastāzēm) un šķidrās biopsijas analīzi (no asins parauga). Ar šo testu iespējams izveidot pilnīgu audzēja ģenētisko profilu, ko var izmantot, lai noteiktu mērķterapijas, kā arī klasiskās ķīmijterapijas un modernās imunoterapijas efektivitāti;

OncoTRACE ™ – balstīts uz cirkulējošo audzēju šūnu noteikšanu asinīs. To izmanto, lai uzraudzītu iespējamu audzēja progresēšanu un konstatētu atbildes trūkumu vai ārstēšanas rezistences iestāšanos;

OncoSELECT – ātri paveicama analīze, kurai nepieciešams tikai asins paraugs, jeb «šķidrā» biopsija. Ar OncoSELECT iespējams noteikt vairāk nekā 100 gēnu mutācijas, kas dod iespēju izvērtēt jutību pret mērķterapiju. Šo analīzi iespējams veikt plaušu, resnās zarnas un krūts vēža pacientiem.

Ar kādiem izaicinājumiem ikdienā sastopaties?

Viens no galvenajiem izaicinājumiem ir saņemto ārstēšanās pieprasījumu operatīva un, kas būtiski, kvalitatīva izvērtēšana. Lai nediskreditētu ārstēšanas metodi, pirms radioķirurģijas nozīmēšanas pacienti tiek rūpīgi atlasīti. Ar katru no situācijām jāiepazīstas, jādod speciālistu komandas novērtējums un tālākās rekomendācijas ārstēšanai. No atvēršanas brīža Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centrā saņemti vairāk nekā 2500 ārstēšanas pieprasījumu, bet no tiem ārstēti tikai 220 pacienti. Ievērojamais atteikumu skaits saistīts galvenokārt ar pacienta situācijas neatbilstību ārstēšanas metodes izmantošanai, t. i., veidojums ir pārāk apjomīgs, pārāk ielaists, daudz skarto orgānu un ķermeņa daļu (vairāk par 5 metastāzēm) un tamlīdzīgi. Līdz ar to no saņemtajiem ārstēšanas pieprasījumiem 90% gadījumu tiek ieteiktas citas ārstēšanas metodes. Nereti, kaut arī radioķirurģija tiek nozīmēta, tieši pacientu finansiālā situācija ir iemesls, kādēļ nevaram šo metodi piemērot visiem, kuriem tā būtu vērtējama kā ļoti efektīva un nepieciešama.

Pieredze rāda, ka pacienti, piemēram, no Igaunijas, Rumānijas un Lielbritānijas, saņēmuši CyberKnife radioķirurģijas pakalpojuma pilnīgu apmaksu no attiecīgo valstu Nacionālā Veselības dienesta vai slimokases. Mēs novērtējam valdības atbalstu un Veselības ministrijas pūles un ieguldījumus onkoloģijas pacientu situācijas uzlabošanā Latvijā. Tomēr skaidri redzam, ka katru gadu Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centrā apkalpo arvien vairāk pacientu ar onkoloģiskām un neiroķirurģiskām slimībām, kuri, neskatoties uz pieejamo valsts finansējumu citās onkoloģiskos pakalpojumus sniedzošās ārstniecības iestādēs, vēršas pie mums un saņem pakalpojumu, maksājot ar saviem līdzekļiem.

Par Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centru

Siguldas slimnīcas Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs Sigulda, izmantojot unikālo augstas precizitātes īpaši radioķirurģijai piemēroto iekārtu CyberKnife M6, palīdz cīņā ar vēzi, labdabīgiem audzējiem un citām slimībām. Metode ir īpaši piemērota arī tādu audzēju ārstēšanai, kas atrodas grūti pieejamās vietās, piemēram, galvas un muguras smadzenēs, kustīgajos orgānos un citur. Tehnoloģijas precizitāte ļauj ārstēt audzējus, ko iepriekš uzskatīja par neoperējamiem to novietojuma vai citu īpašību dēļ.

Cyberknife metodes priekšrocības:

  1. droša, precīza un efektīva metode nelielu audzēja mezglu iznīcināšanai, izmantojot jonizējošu starojumu;
  2. izmantojama bez ķirurģiskas iejaukšanās, bez sāpēm, bez asins zuduma, bez pēcoperācijas  rehabilitācijas;
  3. konstatē 80–98% lokālā audzēja mezgla kontroli, pierādīti klīniskie rezultāti;
  4. labāks blakņu profils, retāks hospitalizāciju skaits un ilgums, salīdzinot ar ķirurģisku ārstēšanu vai klasisko staru terapiju;
  5. primāru audzēju gadījumā metode realizējama ambulatori dienas stacionārā.
  • Dalīties

2021 - © Consilium Veritas