Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai

Modernās tehnoloģijas audzēju ārstēšanā Siguldā pieejamas jau šodien!

Siguldas slimnīcas Stereotaktiskās radioķirurģijas centrā bez ķirurģiskas iejaukšanās ar ļoti precīzi un mērķtiecīgi tēmētu jonizējošo starojumu ir iespējams ārstēt ļaundabīgus un labdabīgus audzējus praktiski jebkurā ķermeņa vietā. Turklāt pieejama arī unikāla tehnoloģiska iespēja – ar pacienta elpošanu sinhronizēta radioķirurģiska audzēju ārstēšana. Par ārstēšanas iespējām ar Cyberknife stāsta Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centra radiologs terapeits Māris Mežeckis.

Kas īsti ir radioķirurģija?

Pretēji nosaukumam radioķirurģija nav klasiska ķirurģiska iejaukšanās, kad tiek veikts grieziens, lai likvidētu audzēja perēkli. Radioķirurģija tiek īstenota ar jonizējošo starojumu – pēc būtības tā ir precīza staru terapijas metode, ar kuras palīdzību iespējams iznīcināt patoloģiskus veidojumus organismā – ļaundabīgus un labdabīgus audzējus, kā arī atsevišķas asinsvadu anomālijas tradicionālai operēšanai nepieejamās vai grūti pieejamās vietās. Radioķirurģijas pamatlicēji ir neiroķirurgi un vairums gadījumos tās efektivitāte ir līdzvērtīga ķirurģiskās ārstēšanai tādēļ šai metodei ir ticis dots šāds nosaukums.

Pateicoties modernajām tehnoloģijām – datortomogrāfijai un citām – radioķirurģija var tikt piemērota gan audzēju, gan metastāžu likvidēšanai ikvienā ķermeņa vietā.

Vai ir kādas onkoloģiskas diagnozes, kad radioķirurģiju nav iespējams izmantot?

Jā. Audzēji, kas ir ļoti tuvu zarnu sieniņām vai atrodas pašās zarnu sieniņās, arī kuņģa  un citi gremošanas trakta audzēji, kas atrodas gļotādu tiešā tuvumā, nav ārstējami ar radioķirurģijas metodi. Kāpēc? Lielā starojuma deva gluži vienkārši radītu gļotādas sabrukšanu un čūlu veidošanos šajā vietā.

No ķermeņa audzējiem radioķirurģiju visbiežāk izmantojam galvas, smadzeņu, muguras smadzeņu, arī prostatas veidojumu, aknu, plaušu audzēju un metastāžu ārstēšanā. Tāpat to izmantojam metastāzēm limfmezglos, un pat nieru audzēju gadījumos.

Kā notiek radioķirurģijas procedūra?

Kad veikti izmeklējumi un skaidri zināma audzēja lokalizācija, jāsaprot tieši kā Cyberknife robots varēs izsekot šai vietai un precīzi trāpīt audzēja lokalizācijā. Ja veidojums ir ļoti tuvu mugurkaulam, tad sekmīgi iespējams sekot līdzi veidojumam un trāpīt tam ļoti precīzi. Ja veidojums ir tālāk no mugurkaula un sevišķi, ja tas ir kustīgs, kā tas parasti ir plaušu vai aknu audzēja gadījumā, šai veidojumā vai tā tuvumā ar tievu, tievu adatiņu tiek ievadīta ārkārtīgi smalka zelta stīdziņa jeb «sēkliņa». CyberKnife sistēma izmanto šos marķierus kā orientieri, lai noteiktu precīzu audzēja atrašanās vietu. Elpojot audzējs visu laiku kustas, taču, neskatoties uz to, tam iespējams precīzi piegādāt staru terapijas devu. prieksrocibas veza arstesanai ar radiokirurgiju

Tad, kad ievadītas pieminētās zelta «sēkliņas» un veikta datortomogrāfija vai, atkarībā no lokalizācijas, magnētiskā rezonanse, mēs, ārsti un medicīnas fiziķi, aptuveni četras piecas dienas strādājam ar iegūto attēlu. Tas nozīmē, ka attēlā iezīmējam gan pašu audzēju, gan tuvumā esošos audus, kas jāsaudzē, un tiek nozīmēta noteikta staru deva ņemot vērā tuvumā esošos audus un orgānus. Medicīnas fiziķi veic terapijas plāna izveidi un pārbauda plānošanas datorprogrammas aprēķinu precizitāti. Tikmēr pacients mājās atpūšas un gaida terapiju. Parasti, lai iegūtu vēlamo rezultātu, nepieciešamas viena līdz piecas terapijas reizes. Visbiežāk tās tiek veiktas piecas dienas pēc kārtas, bet atsevišķos gadījumos katru otro dienu.

Terapijas procedūra, kuras laikā pacients guļ uz speciāla paliktņa, ilgst aptuveni četrdesmit minūtes. Radioķirurģijas procedūrai nav nepieciešama ne narkoze, ne kādas citas manipulācijas, un tūlīt pēc terapijas pacients var doties mājās. Procedūra nav ne sāpīga, ne nepatīkama.

Vai ir cilvēki, kam radioķirurģiju nedrīkst veikt?

Nelielus ierobežojumus uzliek kardiostimulators – cilvēkiem, kam ar to jādzīvo, ir bīstami veikt magnētisko rezonansi, jo organismā atrodas metālisks ķermenis.

Bet tas arī viss. Ja ķirurģijā, lai veiktu operāciju, nepieciešams, lai pacients būtu labā vispārējā stāvoklī, tad šī metode ir minimāli traumatiska, līdz ar to vispārējam stāvoklim nav tik liela nozīme.  Zelta «sēkliņu» (marķierus) ar tievu adatiņu var ievadīt praktiski ikvienam pacientam.

Kādas ir kibernaža priekšrocības?

Tā ir staru terapijas metode, bet ar to iespējams ārstēt arī tos audzējus, kas skaitās staru terapijas nejūtīgi. Piemēram, nieru audzēji, melanoma ar metastāzēm plaušās vai aknās. Tiek uzskatīts, ka ar klasisko staru terapiju tos neārstē, jo tie skaitās nejūtīgi, radiorezistenti.

Radioķirurģija ar augstāku staru devu pārvar šo nejūtīgumu un nodrošina terapijas efektu. Varbūt tas nav tik augsts kā jutīgiem audzējiem, bet iespēja ir. Faktiski tā ir revolūcija staru terapijā. Runājot par priekšrocībām, ir arī jāpiemin, ka procedūras notiek ambulatoros apstākļos, tās ir nesāpīgas. Cyberknife tehnoloģija īpaši saudzē veselos audus un tai ir minimāls komplikāciju risks.

Vai pirms radioķirurģijas ir nepieciešami papildus izmeklējumi?

Samērā bieži nozīmējam PET jeb pozitronu emisijas tomogrāfiju. Ja piemēram, pacientam datortomogrāfijā vai magnētiskajā rezonansē konstatēts veidojums, audzējs. Bet šie izmeklējumi bieži vien nav pietiekami efektīvi, lai izdarītu slēdzienu par visa ķermeņa stāvokli. Jā, segmentu, kuru skenē, var redzēt. Un arī tad ne vienmēr skaidri. Datortomogrāfijā parasti vadās pēc limfmezglu izmēra – cik tas ir liels. Ja tas ir palielināts, tātad ir aizdomas, ka tas varētu būt ar audzēja šūnām.

Savukārt PET princips ir cits. Novērtē glikozes metabolismu – cik aktīvi audi patērē cukuru jeb glukozi. Audzēju audi to patērē vairāk, un tādā veidā iespējams noteikt, vai nav skarti vēl kādi limfmezgli organismā.

Prostatas audzēja gadījumā tiek izmantots specifisks izotops, kas «pieķeras» audzēja šūnu virsmai, tādējādi precīzi norādot audzēja skartās vietas visā organismā.

Kā var pieteikties uz konsultāciju un terapiju?

Ļoti vienkārši – sazinoties ar mums e – pastā vai pa telefonu. Taču pirms ierašanās Siguldā vienmēr aicinām pacientus vispirms elektroniski vai pa pastu atsūtīt medicīniskos dokumentus. Nereti jau pa telefonu veicam nelielu priekškonsultāciju, iesakot, vai un kādus izmeklējumus vēl nepieciešams veikt. Tas nepieciešams, lai klātienes konsultācijas laikā jau skaidri varētu runāt par to, vai ir iespēja pielietot šo terapiju vai tādas nav.

Novembra beigās Siguldas Radioķirurģijas centrs svinēja trīs gadu jubileju. Vai varat dalīties pieredzē, kā ir gājis?

To audzēju gadījumā, kad prognoze ir sliktāka – piemēram, audzējs ir galvas smadzenēs – , skaidri zināms: radioķirurģija ir efektīva un jānozīmē, jo nodrošinās labāku dzīves kvalitātes saglabāšanu, kā arī pagarinās dzīvildzi. Turklāt tas iespējams, pat ja smadzenēs ir jau desmit metastāzes. Jā, ja jau bijušas vairākas metastāzes, tad ir risks, ka pēc laika tuvumā var parādīties jaunas. Taču tas vairāk saistīts ar slimības gaitu, nevis terapijas efektivitāti. Tomēr radioķirurģija dod iespēju ārstēt metastāzes galvas smadzenēs arī atkārtoti. Bijis gadījums, kad ārstējām septiņas metastāzes, bet pēc laika pacientei diemžēl parādījās vēl astoņas. Ārstējām arī tās, vēlāk paciente atrada veiksmīgu ķīmijterapijas shēmu un turpina dzīvot. Tādēļ to varam uzskatīt par veiksmes stāstu.

Vēl viens stāsts, kas man pašam šķiet īpašs – nesen sazinājos ar pacientu, kuru ārstējām pirms Ziemassvētkiem. Viņam bija diseminēts prostatas audzējs jeb audzējs ar vairākām metastāzēm. Viņš bija saņēmis vairākus radionuklīdās  terapijas kursus ar lutēcija PSMA izotopu Vācijā. Visas metastāzes, pateicoties šai metodei tika apkarotas, bija tikai palicis viens lielāks perēklītis krusta kaulā iegurnī. Pie šādas terapijas, ja ir kādi lielāki audzēja mezgli, izotops nereti diemžēl neiekļūst šai mezglā un nespēj to pilnībā likvidēt. Tāpēc pacients ieradās Siguldā, lai veiktu radioķirurģisku ārstēšanu, kas ilga piecas dienas. Pagājis mēnesis, tikko pacients veicis analīzi un prostatas vēža marķieris PSA nokrities no 3.4 ng/ml pirms terapijas uz 0,28 ng/ml. Veiksmīgs terapijas rezultāts!

Turklāt salīdzinot ar to, cik izmaksā dārgie radionuklīdās terapijas preparāti, radioķirurģija ir salīdzinoši lēta. Vairākkārt esam veikuši terapiju gadījumos, kad iestājas rezistence pret 2. līnijas hormonterapiju. Šie medikamenti mēnesī izmaksā ap 5000 eiro, un ir efektīva tikai tik ilgi, kamēr tos lieto. Radioķirurģijas gadījumā nepieciešams tikai viens terapijas kurss, bet tas ir efektīvs uz ilgāku laiku.

Vai šai terapijai pieejams valsts finansējums?

Diemžēl šobrīd robotizētā radioķirurģija nav valsts apmaksāta, tomēr ceram uz pozitīvu risinājumu nākotnē.

Jāpiebilst, ka pagājušā gada nogalē esam uzsākuši veiksmīgu sadarbību ar nodibinājumu O-fonds (https://ofonds.lv). Pateicoties ziedotājiem sadarbībā ar O- fondu bija uzsākta finansiālā atbalsta programma daļējai ārstēšanas izmaksu segšanai pacientiem ar prostatas vēzi. Šogad izdevās paplašināt šo programmu ar jaunām diagnozēm: labdabīgie un ļaundabīgie veidojumi galvā. Tas viss saskan arī ar Pasaules centieniem pievērst vairāk uzmanības cīņai ar vēzi. Esam gandarīti, ka mēs varam līdzdarboties šajā jomā un tieši Pasaules pretvēža dienas ietvaros, kuru visa pasaulē atzīmē 4. februārī, vēl vairāk palīdzēt Latvijas pacientiem.

  • Dalīties

2021 - © Consilium Veritas