Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai

Ārstēšanas rezultāti

Labdabīgi audzēji un citas patoloģijas galvā

Mani varēja glābt tikai robots

Diagnoze: Galvaskausa pamatnes meningioma.

Georgs (63 gadi), uzņēmuma direktors (pacienta vārds ir mainīts):

“Pēkšņi no rītiem man sāka parādīties galvas reiboņi, metās tumšs gar acīm un viss mazliet it kā dubultojās. Ārsts nozīmēja izmeklējumus, un magnētiskajā rezonansē galvā atklājās meningioma – labdabīgs audzējs, kas aug no smadzeņu apvalka šūnām. Kad nokļuvu pie profesora neiroķirurga Igora Aksika, biju morāli gatavs tam, ka audzēju man izoperēs.  Taču profesors grozīja galvu un teica, ka operēt nevar, jo ir pārāk liels risks – meningioma atrodas ļoti tuvu smadzeņu stumbram. Dakteris izstāstīja, ka Siguldā plāno atvērt radioķirurģijas centru, lai pagaidu un braucu ārstēties turp. Bija arī alternatīva tādu pašu procedūru ar tā dēvēto kibernazi veikt Vācijā.  Izlēmu, ka labāk tomēr ārstēšos tepat Latvijā. Gaidīju divus mēnešus un biju viens no pirmajiem Siguldas Radioķirurģijas centra pacientiem.

lasīt vairāk...

Procedūra bija absolūti nesāpīga, tās laikā nejutu pilnīgi neko. Vienīgais, kas man bija jādara, – kamēr robots strādāja, man bija mierīgi jāguļ, jo kustēties nedrīkstēja.  Manā gadījumā secīgi bija jāveic trīs šādas procedūras. Es turpināju dzīvot savu ikdienas dzīvi tā, it kā nekas nebūtu noticis. Pēc pusgada devos uz centru atrādīties – audzējs jau bija mainījis formu. Pēc gada pārbaudījos atkal, un tad meningioma bija jau izmēros mazāka nekā procedūras laikā. Tagad galva man vairs nereibst, un arī sāpes ir pazudušas. Kaut pagājuši tikai divi gadi, liekas, ka ar manu galvu viss ir kārtībā, faktiski tā, it nekādu ārstēšanu nebūtu saņēmis.”

Ārsta komentārs

Pacientam tika konstatēta meningioma galvaskausa pamatnē clivus rajonā. Šī vieta skaitās viena no visbīstamākajām un vissarežģītākajām galvaskausa daļām ķirurģisko operāciju gadījumā. Ņemot vērā audzēja izmēru un novietojumu līdzās svarīgiem nerviem un galvas smadzeņu asinsvadu struktūrām, tika piedāvāta radioķirurģiska ārstēšana ar CyberKnife robotu 3 seansos. Pacienta ārstēšana ar radioķirurģiju noritēja bez sarežģījumiem. Pēc manipulācijas veikšanas ar CyberKnife pacienta pašsajūta pamazām uzlabojās. Veicot kontroles MR izmeklējumu pusotru gadu pēc radioķirurģijas procedūras ar CyberKnife, bija konstatējams audzēja samazinājums par 15%. Šobrīd pacienta stāvoklis ir labs.

Menigiomas ārstēšanas rezultāts pēc 2 gadiem

Meningiomas ārstēšanas process

Caurums galvā nebija jāgriež

Diagnoze: Kreisā dzirdes nerva neirinoma.

Astra, 59 gadi (pacienta vārds ir mainīts):

“Vispirms ausīs parādījās džinkstēšana. Izstaigāju visus dakterus, bet nekāda vaina netika atklāta. Kad konstatēju, ka ar vienu ausi skaņu dzirdu sliktāk nekā ar otru, atkal devos pie LOR speciālista, kas šoreiz rekomendēja veikt magnētisko rezonansi galvai, un tika konstatēta labās puses dzirdes nerva neirinoma. Nonācu pie neiroķirurga, kurš man izstāstīja, ka, audzējam palielinoties, tiks nospiesti nervi, kas var izraisīt kustību traucējumus, sejas vienas puses noslīdēšanu, galvassāpes. Ārsts brīdināja arī par nopietnajām blaknēm, kas iespējamas, ja neirinomu operēs, un ieteica nākt uz operāciju tad, kad audzējs jau būs izaudzis tik liels, ka būs skaidrs – sliktāk būt man vairs nevar.  Doma, ka savā galvā audzēšu kaut ko nesaprotamu un gaidīšu, kas ar mani notiks, šķita biedējoša, un sāku meklēt, vai bez nogaidīšanas nepastāv vēl kādi citi varianti, citas ārstēšanas metodes.

lasīt vairāk...

Internetā atradu informāciju, ka Eiropā šādus gadījumus ārstē ar kibernazi, pēc tam atradu, ka ar to strādā arī Krievijā un Ukrainā, un jau grasījos turp braukt, kad pēkšņi internetā uzdūros informācijai, ka šī pati procedūra ir pieejama arī pie mums Latvijā.  Sapratu, ka caurums galvā man nebūs jāgriež, jo kibernazis darbojas tikai ar rentgena staru, un arī rehabilitācija pēc radioķirurģijas ir ļoti veiksmīga, bet tik un tā biju diezgan nobijiusies. Jāatzīst, ka pati procedūra vispār nav sāpīga, arī pēc tam nebija ne sliktas dūšas, ne kādu koordinācijas traucējumu.

Ir pagājuši divi gadi. Viss izdevās, kā iecerēts, jo audzēju man atklāja samērā agri, un tas ir pozitīvs aspekts. Katrā ziņā patlaban jūtos psiholoģiski mierīgi, jo zinu, ka esmu izdarījusi visu, kas bija iespējams. Domāju, šāda procedūra daudziem nāktu kā atvieglojums, ja tas būtu valsts apmaksāts pakalpojums vai vismaz tiktu iekļauta veselības apdrošināšanā.”

Ārsta komentārs

Saistībā ar pacientes sūdzībām veiktā MR uzrādīja kreisā dzirdes nerva švannomu (neirinomu). Šāda veida un izmēra audzēju gadījumā radioķirurģija ir viena no standarta ārstēšanas metodēm. Ārstēšanas efektivitāte: 97-98%, komplikāciju, tostarp sejas nerva paralīzes iespēja ir mazāka par 1%. Šajā gadījumā pacientei bija viens radioķirurģijas seanss ar iekārtu CyberKnife. 12 mēnešu laikā pēc radioķirurģijas, paciente jutās apmierinoši, lai gan periodiski (1-2 reizes mēnesī) traucēja vispārējs vājums, dažreiz arī galvassāpes, jo īpaši laika apstākļu maiņas reizēs. Šos simptomus radīja audzēja šūnu bojāeja pēc radioķirurģijas un saistaudu savienojumu veidošanās. Šādu simptomu gadījumā parasti tiek nozīmēti pretsāpju preparāti un arī urīndzenoši līdzekļi, lai no organisma ātrāk izvadītu audzēja transformācijas produktus. 1 gadu pēc procedūras ar CyberKnifepacientam tika konstatēts dzirdes nerva neirinomas samazinājums par 2 mm diametrā. Galvassāpes pārgāja.

Neirinomas ārstēšanas rezultāts pēc 12 mēnešiem

Neirinomas ārstēšanas process

Domāju, ka pietiks ar operāciju, bet nekā

Diagnoze: Labā dzirdes nerva neirinoma. Stāvoklis pēc operācijas (2013. g.). Audzējs turpina augt (recidīvs).

Renārs (46 gadi), pārdošanas speciālists vairumtirdzniecības uzņēmumā (pacienta vārds ir mainīts):

"Man jau 2013. gada janvārī tika veikta operācija dzirdes nerva neirinomai, nepagāja ne trīs gadi un jau atkal gaidīju rindu atkārtotai operācijai, jo neirinoma bija ataugusi gandrīz tikpat liela kā pirms operācijas.  Bet tad sievas draudzene pastāstīja, ka Siguldā atvēries jauns Radioķirurģijas centrs, kur pieejama modernākā robotizētās radioķirurģijas iekārta Austrumeiropā CyberKnife. Pirmajā mirklī es pat nesapratu – kas tas tāds? Par ko viņa stāsta? Taču neiroķirurģs Universitātes slimnīcā viesa skaidrību, sakot – tā var būt mana vienīgā iespēja. Jo audzējs ir ieperinājies,  burtiski ieķēries trīs zaru nervā un kaulos galvaskausa pamatnē, līdz ar to pilnībā to izgriezt nevar un tas pēc laika atkal turpinās augt lielāks. Ja griezīs, var gadīties, ka puse sejas paliks nekustīga uz visiem laikiem. Negribas dzīvot ar savilktu seju un nejust mutē garšu. 

lasīt vairāk...

Ārsts minēja, ka tādas pat procedūras veic Vācijā, ja vēlos – varu braukt tur. Izmaksas būšot līdzīgas, tik vēl klāt nāk izdevumi par ceļu un dzīvošanu. Domāju – kāpēc braukt, gan jau arī pie mums strādā gudri speciālisti, jo aparāts jau tāds pats. Vienīgi bažījos, vai man šī procedūra derēs, jo audzējs tomēr bija liels. Saņēmu pozitīvu atbildi  un labi, ka radi un draugi palīdzēja operācijai savākt nepieciešamo summu. Tā tomēr bija būtiski mazākā nekā Vācijā prasītā. Rezultātā man tika veiktas piecas CyberKnife radioķirurģijas procedūras. Sajūta pēc tam nebija no tām labākajām, bet ārsti jau brīdināja, ka manā gadījumā tā var būt.  Pagāja pieci mēneši, līdz pašsajūta atkal kļuva normāla. Bet tas viss ir izturams, ja zini – pēc tam būs labāk. Nu jau divi gadi apkārt, jūtos labi, turpinu strādāt."

Ārsta komentārs

Radioķirurģiju ar iekārtu CyberKnife var izmantot pēc ķirurģiskas iejaukšanās, ja audzējs nav likvidēts pilnībā, vai arī audzēja recidīva gadījumā. Šajā situācijā pacientam vispirms tika daļēji likvidēta liela dzirdes nerva neirinoma. Parasti audzējus, kuru izmērs pārsniedz 4 cm, nevar ārstēt radioķirurģiski ar CyberKnife. 3 gadus pēc operācijas pacientam tika konstatēti audzēja atlikumi, liecinot par to, ka tas turpina augt. Pacientam rekomendēja 5 seansu radioķirurģiju ar CyberKnife. Pacienta ārstēšana noritēja labi. 12 mēnešus vēlāk tika konstatēts, ka audzējs vairs neturpina augt un pakāpeniski sarūk.

Neirinomas ārstēšanas rezultāts pēc 12 mēnešiem

Neirinomas ārstēšanas process

Otru insultu vairs negribu

Diagnoze: Arteriovenoza malformācija.

Agnese (30), strādā finanšu jomā Lietuvā (pacienta vārds ir mainīts):

"Ar insultu nonācu slimnīcā un man atklāja iedzimtu patoloģisku asinsvadu veidojumu - arteriovenozu malformāciju, kas tad arī bija par iemeslu insultam. Ārsti teica – ja negribu vēlreiz to piedzīvot, glābt mani var tikai ar radioķirurģijas metodi. Izstāstīja, ka šāda procedūra ir pieejama tepat kaimiņos, Latvijā, Siguldā, līdz ar to nekur tālu man nav jābrauc. Saprotams, ka es ilgi nedomāju.  2016. gada 27. aprīlī atbraucu uz konsultāciju un jau 29. aprīlī man šo procedūru veica.  Tas ir apbrīnojami – man bija tikai 40 minūtes jāpaguļ un viss. Nebija nekādas sliktas sajūtas, itin nekā. Siguldas slimnīcā izjutu profesionālu, saprotošu un laipnu attieksmi, man viss tika paskaidrots un izskaidrots. Te strādā brīnišķīgs personāls.  Braucu mājās un domāju – vai maz tas notika īstenībā (smejas)."

Ārsta komentārs

Paciente akutā stāvoklī nokļuva slimnīcā Viļņā, kur pēc diagnostiko izmeklējumu veikšanas tika konstatēta arteriovenoza malformācija jeb patoloģisks artēriju un vēnu tīklojums, kurš var izraisīt pēkšņu asiņošanu galvas smadzenēs. Pēc akūtā stāvokļa kupēšanas konstatēto arteriovenozo malformāciju nebija iespējams slēgt ar embolizāciju, kā rezultātā Lietuvas neiroķirurgi ieteica vērsties Radioķirurģijas centrā Sigulda, kur tika nozīmta radioķirurģija ar CyberKnife robotu. Pacientes ārstēšana ar radioķirurģiju noritēja bez sarežģījumiem.

Sagaidāmie rezultāti: ja arteriovenozās malformācijas tilpums ir mazāks par 3ml pastāv 80% iespēja, ka arteriovenozā malformācija pilnībā slēgsies 2-3 gadu laikā, kā rezultātā atkārtotas asiņošanas risks galvas smadzenēs samazinās līdz minimumam.

Pirmajos mēnešos pēc manipulācijas veikšanas pacientes pašsajūta pamazām uzlabojās. Veicot kontroles magnētiskās rezonanses izmeklējumu divus gadu pēc radioķirurģijas procedūras ar CyberKnife, arteriovenozās malformācijas vieta faktiski nav konstatējama. Šobrīd pacientes stāvoklis ir labs, sūdzības un atkārtotas asiņošanas nav bijis jau 2,5 gadus.

Arteriovenozas malformācijas ārstēšanas process

Nemanāmie varoņi

Diagnoze: Uveālas jeb intra okulāra melanomas recidīvs

Kristina (38) gadi

Kopš Kristīnas acs melanomas operācijas ir aizritējuši trīs gadi. Tas bija iespaidīgs datums, jo 29. februāris ir tikai reizi četros gados. Tas bija liels notikums arī jums un jūsu komandai, kas bija bija pietiekami drosmīgi, lai uzņemtos atbildību un izdarītu to, ko uzskatīja par pareizu. Es nespēju aprakstīt, cik pateicīgi un laimīgi esam par jūsu paveikto. Man prieks, ka jūs joprojām darbojaties un attīstāties. Jums visiem novēlu veiksmi un izturību savā izcilajā darbā. PALDIES! Man trūkst vārdu, lai aprakstītu savu pateicību. Jūs esat nemanāmie varoņi, un es vēlos jums pateikt, ka cilvēki jūs vērtē ļoti augstu, lai gan dažreiz aizmirst to pateikt skaļi; mēs nekad neaizmirsīsim, cik lielu pakalpojumu mums sniedzāt un cik nozīmīga dāvana mums bija jūsu atbildīgais un cieņpilnais darbs. Vissirsnīgākie vēlējumi visam CyberKnife Sigulda kolektīvam. Ar mīlestību!

Ārsta komentārs

2016 gada februārī mūsu centrā pacientei Kristinai (35 g.) no Lietuvas tika veikta nozīmīga, tehniski sarežģīta un reta procedūra – radioķirurģija uveālas melanomas recidīvam. Uveāla jeb intra okulāra melanoma ir audzējs, kas ir izveidojies acs dobumā un aug no acs audu strukturām. 2014. gadā paciente bija saņēmusi kontakta staru terapiju jeb brahiterapija ar ruteniju, 2015. gada decembrī magnētiskās rezonanses izmeklējumā konstatē recidīvu, veidojumu kr. acs aizmugurējā daļā ~17mm*3,5 mm. Pacientei piedāvāta radikāla operācija ar kreisās acs izņemšanu. No operācijas paciente pagaidām atteikusies un izvēlējusies “CyberKnife” terapiju. Terapijā saņēma vienu apstarošanas seansu. Mērķis terapijai ir iespējami ilgi saglabāt acs funkcijas un vizuālo izskatu. Procedūra veikta, izmantojot retrobulbāru acs ābola imobilizāciju, lai atslābinātu acs muskuli un  samazinātu acs kustīgumu. Procedūras noritēja bez jebkādām sāpēm un komplikācijām.

Uveālas jeb intra okulāras melanomas recidīva ārstēšanas process

Galvenais – esmu atguvusi Lielo Cerību!

Diagnoze: siekalu dziedzera audzēja recidīvs.

Līvija (49 gadi) skolotāja un dzejniece brīvajā laikā (pacienta vārds ir mainīts):

Vēl drusku, un man būs piecdesmit. Kopš bērnības esmu bijusi pie daudziem  un dažādiem mediķiem, gulējusi slimnīcā, tāpat arī tuvinieki ir sirguši. Man nav radies priekšstats, ka Latvijā ar medicīnas personālu ir pavisam slikti, kā par to runā sabiedrībā un medijos. Bet speciālisti, kādus es sastapu Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centrā, būtu pelnījuši, ka viņi visi vismaz reizi kāpj uz Gada balvas medicīnā skatuves!

lasīt vairāk...

2010. gadā man izgrieza vienu ļaundabīgo audzēju. Kam negadās… Tika veikta starošana, lai jau viss, kas ar profesionāla ķirurga zināšanām ar rezervi izņemts, vēl tiktu arī "apēsts" ar stariem.  Taču turpmāk ik gadu gūlos uz operāciju galda… Arī, kad, attopoties pēc pēdējās operācijas (2015. gada janvārī), man paziņoja, ka viena žokļa locītava diemžēl bija jāizņem, lai piekļūtu dziļumā esošajam recidīvam, es aizvien domāju: viss ir labi, esmu dzīva, nu šī taču ir (būs!) pēdējā reize. Bet, kad šāgada aprīlī atkal uzzināju par plašu recidīvu, man bija skaidrs – operācija nav iespējama… Bet vēlreiz iet cauri tradicionālās starošanas ellei… jau sen sev biju pateikusi – nē.
Taču tad labi cilvēki man pastāstīja par iespējām, ko piedāvā Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centrā.
2010. gadā veiktā starošana bija tik mokoša un negatīvā ziņā atmiņā palikusi, ka arī daudzu labo cilvēku ieteikumi par jaunumiem šajā jomā Siguldā, manī izraisīja ārkārtīgu neticību un bailes. Tomēr, rindojot plusus un mīnusus, izejot cauri visplašāko emociju spektram un lielākoties pateicoties savai ģimenei un draugiem, man bija jāpieņem lēmums – mēģināt, jo man jau vairs nebija, ko zaudēt, vienīgi savu dzīvību…
Neslēpšu, uz pirmo vizīti Siguldā braucu ar lielu skepsi (lai gan biju iepazinusies ar mājaslapā vēstīto uzskatāmo un ļoti daudzsološo informāciju). Klausoties, ko gan daktere Dace Saukuma man var iepriecinošu pavēstīt, biju nemitīgā asaru kamola gūstā.
Turklāt tas, ka man neviens nekad nav devis nekādas garantijas (jo onkoloģija reiz nu ir tāda joma, kurā neko nevarot paredzēt) un viss ir tikai manis pašas izvēle, bija pārlieku milzīga slodze maniem nerviem, lai es kā parastu darījumu pieņemtu šo izvēli.
Tomēr viss virzījās tik ātri, vienkārši un pašsaprotami, ka es tikai ļāvos notiekošajam kā straumei. Mani brīdināja par blaknēm, no kurām es nevarēšu izvairīties. Visvairāk mani biedēja jēdziens «ilgi dzīstošu» un, iespējams, pat «nedzīstošu» čūlu rašanās…
Kā man paskaidroja, mans ļaunais sabiezējums ir pārklāts tikai ar dažu milimetru ādas slāni no ārpuses un tāpat mutes dobumā, tādēļ, lai cik precīzi strādātu gudrie stari uz iznīdējamo objektu, būtu labāk, ja šīs veselās miesas ap audzēju būtu vairāk.
Tāpēc pēc Cyberknife procedūras man gāja diezgan traki, taču, pateicoties ārstiem, tikām galā arī ar to. Turpinu ārstēties un saprotu, ka sliktāk, nekā bija, man nebūs.
Bet galvenais – esmu atguvusi Lielo Cerību!
Es taču tagad varu atvērt muti – man nesāp. Izaugums deniņos, kas ar trakām sāpēm jūnijā pieņēmās apjomā gluži vai pa dienām, samazinājies tik ļoti, ka, manuprāt, tā tur nav vispār. Magnētiskā rezonanse pēc pāris mēnešiem rādīs patieso ainu, un es ceru, tā būs ļoti iepriecinoša. Ārsti saka: ja būšot nepieciešams, radioķiruģija tikšot atkārtota.  Un es tai piekritīšu bez šaubīšanās un bailēm!
Kopš pirmās telefonsarunas ar administratori Ivetu man bija sajūta, ka man ir piezvanījusi kādas īpašas misijas pārstāve, kurai rūp tikai mana sāpe un mans jautājums. Sajūta, ka tu esi vissvarīgākais, vienīgais pacients un ka vispār šī vieta būvēta, aprīkota, mājīgi iekārtota tieši un tikai tev.
Tu esi te gaidīts! Ne mirkli emocionāla diskomforta. Turklāt viss tiek izskaidrots. Atbildes pasniegtas ar pacietību, izpratni, sirsnību un vēl ar atvainošanos par īslaicīgu likšanu uzgaidīt.
To pašu varu teikt par ikvienu ārstu. Gan par pieminēto Daci Saukumu, gan Māri Mežecki. Par speciālistēm, kuras riktējās ap iekārtošanu uz galda pirms katras starošanas reizes… Tikpat atzinīgus vārdus es varu sacīt par ikvienu darbinieku Siguldas slimnīcā: katrs no viņiem lika justies man kā VIP personai, un es nepārspīlēju.
Vēl jau nepateicu, kāda izskatās pati radioloģijas telpa, kurā gudrais robots «ēd» ļaunās šūnās… Virs galvas zilās debesīs zied ķirši. Pie sienām – Gaujas senlejas skaistskati. Pat ja to visu neredz (acis turēju aizvērtas) – es varēju klausīties liegās putnu dziesmās… un domāt tikai labas domas.

Ārsta komentārs

2010. gadā pacientei konstatēja siekalu dziedzera vēzi. Audzējs tika ķirurģiski izņemts un pacientei tika nozīmēta distances staru terapija. Diemžēl 2016. gadā pacientei tika konstatēts slimības recidīvs. Atkārtota klasiskā staru terapija (distances staru terapija) recidīva vietā, ņemot vērā iepriekšējo apstarošanu, radīja nopietnu sarežģījumu risku un bija bīstama.

Ārstu konsīlijs (onkologs, radiologs terapeits, onkoķirurgs no galvas-kakla audzēju nodaļas) pieņēma lēmumu pacienti nosūtīt uz radioķirurģijas seansiem ar CyberKnife atkārtotas apstarošanas režīmā, 5 seansos. Ārstēšana noritēja labi, taču dažas nedēļas pēc apstarošanas ar CyberKnife parādījās prognozētās iekaisuma reakcijas mutes dobumā pie siekalu dziedzeriem, audzēja pusē. Šādas reakcijas ir novērojamas atkārtotas apstarošanas gadījumos, un tas liecina par audzēja šūnu bojāeju. Tā kā mūsu ārsti bija gatavi šādu reakciju iespējamībai, paciente tika uzņemta Siguldas slimnīcā. Ārstu uzraudzībā, viņai tika nozīmēts pretiekaisuma un gļotādu atjaunojošu līdzekļu kurss.

Pēc ārstēšanas, kad iekaisuma un pēcapstarošanas reakcijas samazinājās, paciente turpina novēroties onkologa uzraudzībā. 2018. gada sākumā tika veikts kontroles izmeklējums (2 gadus pēc radioķirurģijas), un tika konstatēts, ka audzēja izmērs būtiski samazinājies un tam nav aktīvu audzēja šūnu vietā, kas tika apstarota ar CyberKnife. Diemžēl audzējs ir progresējis citās vietās un ir parādījušās metastāzes, kas norāda, ka pacientei agrāk nozīmētā ķīmijterapija nav bijusi pietiekami efektīva.

Pēc konsultācijas ar Radioķirurģijas centra onkologu- ķīmijterapeitu, pacientei tika rekomendēts veikt papildu molekulāri ģenētisko testēšanu OncoDNA. Paciente nodeva histoloģiskos paraugus klīnikas darbiniekiem, kas tos nosūtīja turpmākai izpētei. Vadoties pēc OncoDNA analīžu rezultātiem, ķīmijterapeite nozīmēja šim audzēja veidam piemērotus ķīmijpreparātus, metastāzes vairs neaug un ir sākušas samazināties.

Siekalu dziedzera recidīva ārstēšanas process

Prostatas vēža ārstēšana

5 dienas 30 dienu vietā

Diagnoze: Zema riska prostatas vēzis.

Oskars, 75 gadi (pacienta vārds ir mainīts):

Man ir 75 gadi, un es vienmēr esmu sevi uzskatījis par cilvēku ar labu veselību. Kopš jaunības esmu dzīvojis veselīgi un joprojām strādāju. Vienīgais izņēmums manā veselības stāvoklī ir tas, ka naktī nākas vairākkārt mosties, lai dotos uz tualeti. Dažreiz tas traucē, taču visas pārējās funkcijas, šķiet, ir kārtībā. Turklāt pirms gada pierakstījos vizītē pie urologa.

lasīt vairāk...

Izmeklēšanas gaitā mans ārstējošais ārsts atklāja palielinātu priekšdziedzeri un arī to, ka prostatas specifiskā antigēna līmenis (PSA) ir pakāpies no 5 uz 11.

Ārsts ieminējās, ka diagnozes precizēšanai ir nepieciešams veikt prostatas biopsiju. Vienā no paraugiem tika atrastas dažas vēža šūnas, kas liecināja par priekšdziedzera vēzi agrīnā stadijā. Viņš man un manai sievai pilnībā izskaidroja izmeklējuma rezultātus, iespējamos ārstēšanās risinājumus un arī potenciālās komplikācijas. Man piedāvāja veikt prostatas operāciju. Diemžēl dēļ sagaidāmajām blaknēm, par kurām izlasīju citu pacientu stāstos, izlēmu atteikties no piedāvātās ārstēšanas.

Gaidīju kādus sešus mēnešus pēc tam atkārtoti devos pie urologa, jo PSA līmenis joprojām bija paaugstināts, tādēļ urologs ieteica izvēlēties staru terapiju. Tradicionālā staru terapija ilgst sešas nedēļas, taču darba grafika dēļ man nebija iespējas veikt šādu ārstēšanos un arī pati slimība, pēc ārsta teiktā, bija sākumstadijā. Urologs informēja par iespēju izmantot jaunu un progresīvu radioķirurģijas tehnoloģiju CyberKnife, kas bija piemērota arī manā gadījumā, un nosūtīja mani uz konsultāciju uz Radioķirurģijas centru Siguldā. Pēc konsultācijas Siguldā trīsdesmit seansu vietā, man nozīmēja piecus staru terapijas seansus, kurus veic ar sistēmu CyberKnife. Procedūras es apmeklēju pirms trim mēnešiem, kā bija plānots.

Ārstēšanas process man bija īsts pārsteigums. Gan profesionalitāte un tehniskā kompetence, gan personāla rūpes un uzmanība bija līmenī. Procedūras tika ieplānotas man izdevīgā laikā dienas otrajā pusē, ņemot vērā manu noslogotību darbā. Tās bija pilnībā apvienojamas ar parasto dienas kārtību. Un, godīgi sakot, es nejutu itin nekādu diskomfortu.

Protams, vēl pāragri runāt par to, ka vēzis ir izzudis pavisam. Ārsti teica, ka par procesa stabilizāciju iegūsim skaidrību pēc kāda laika. Turklāt nedz ārstēšanās laikā, nedz joprojām nav parādījušās tās smagās blaknes, par kurām runāja urologs. Šķiet, ka viss darbojas normāli un arī PSA līmenis pirmās kontroles laikā vienu mēnesi vēlāk nedaudz pazeminājās. Ārstēšanās laikā un arī pēc tās es rūpīgi ievēroju Radioķiruģijas centra ārsta rekomendācijas, līdz ar to mēs katrs paveicām savu daļu darba.

Pacientiem ar uroloģiskām problēmām un prostatas vēža diagnozi, kas līdzīga manai, es varu ieteikt konsultēties un ārstēties Siguldā. Centra darbinieki ir kompetenti, un ārstēšanās ar CyberKnife norisinājās atbilstoši konsultācijā teiktajam. Liels paldies arī medicīniskajam personālam par lielisko aprūpi un omulīgo, gandrīz mājīgo atmosfēru, kas valda Radioķirurģijas centrā Sigulda. Esmu pateicīgs viņiem visiem, un mana vienīgā vēlēšanās ir, lai cilvēki ar man līdzīgām problēmām varētu atļauties atbraukt uz Sigulda un ārstēties ar CyberKnife. Viņi nebūs vīlušies, ka pieņēmuši šādu lēmumu.

Ārsta komentārs

Pacientam tika diagnosticēts zema recidīva un metastazēšanās riska audzējs, tomēr tas uzrādīja progresiju pakāpeniski palielinoties PSA līmenim asinīs. Šādos gadījumos ir pamatoti veikt radikālu ārstēšanu un radioķirurģija uzrāda ļoti augstus efektivitātes rādītājus – 5 gadu slimības kontrole ir tiek konstatēta 97.3% gadījumu un 10 gadu slimības kontrole 93% gadījumu. Turklāt recidīvi ārstēšanas vietā (prostatā) tiek konstatēti tikai 2% gadījumu. Pacients pēc terapijas saskārās tikai ar nelielām blaknēm, kas izzuda dažas nedēļas pēc terapijas, ļaujot turpināt dzīvot ar praktiski identisku dzīves kvalitāti kā pirms prostatas vēža ārstēšanas.

Primāra prostatas vēža ārstēšanas process

Primāra prostatas vēža ārstēšanas process

Ja ārstēšanai ir izvēles iespējas, tad vēlos par tām zināt

Diagnoze: Augsta riska prostatas vēzis.

Gatis, 44 gadi, ārsts (pacienta vārds ir mainīts):

2016. gada oktobrī profilaktiskās apskates ietvaros man konstatēja paaugstinātu prostatas specifisko antigēnu (PSA) 11,3 ng/ml (norma līdz 4,0 ng/ml). Nekādu sūdzību man nebija. Arī kontroles analīzēs pēc nedēļas PSA rādītājs saglabājās paaugstināts, tāpēc pieteicos konsultācijai pie urologa.

Diagnozes precizēšanai urologs veica priekšdziedzera transrektālu ultrasonoskopiju ar tēmētu prostatas biopsiju, kā rezultātā vienā no divpadsmit paraugiem tika atrastas atipiskas šūnas. 2016.gada novembrī, pamatojoties uz  biopsijas rezultātiem tika apstiprināta diagnoze – priekšdziedzera audzējs.

Lai lemtu par turpmākās ārstēšanas taktiku, urologs rekomendēja veikt magnētiskās rezonanses izmeklējumu priekšdziedzerim. Magnētiskās rezonanses izmeklējumā apstiprinājās jaunveidojums priekšdziedzera kreisajā daivā bez ekstrakapsulāras augšanas.

Protams, sekoja jautājums – ko darīt?

lasīt vairāk...

Ņemot vērā visus apsvērumus – manu vecumu, PSA lielumu, Glīsona skalas rādītāju 7, atradni MR izmeklējumā, urologs piedāvāja radikālas ārstēšanas variantu – prostatektomiju jeb priekšdziedzera ķirurģisku izņemšanu. Ārsts arī informēja par iespējamām komplikācijām pēc tās, kas ietver pilnīgu potences zudumu un dažādas pakāpes urīna nesaturēšanu. Saprotot situācijas nopietnību un operatīvās ārstēšanas sekas, meklēju alternatīvas iespējas audzēja ārstēšanai. Ja man būtu 80 gadi, nedomātu tik daudz, bet, ja mūsdienās ir izvēles iespējas, tad vēlos par tām zināt.

2017.gada pavasarī interneta portālā atradu informāciju par robotizētās stereotaktiskās radioķirurģijas ārstēšanas iespējām Siguldā. Noskaidroju, ka ar robotizētās stereotaktiskās radioķirurģijas tehnoloģiju “CyberKnife” tiek ārstēti dažādas izcelsmes un lokalizācijas audzēji, tai skaitā primārs priekšdziedzera audzējs.

Lai precizētu informāciju par manas saslimšanas ārstēšanas iespējām ar šo metodi, pieteicos pie radiologa-terapeita uz konsultāciju. Atbilstoši radiologa-terapeita rekomendācijām, man tika veikts pozitronu emisijas tomogrāfijas (PET) izmeklējums ar preparātu 68Ga-PSMA, kas ir atzīts par šobrīd visprecīzāko prostatas vēža diagnostikas metodi, lai noteiktu iespējamās audzēja šūnas ārpus prostatas. Paldies Dievam, audzējs lokalizējās tikai priekšdziedzera vienā daivā, un audzēja šūnu izplatījums ārpus priekšdziedzera netika konstatēts.

Iepazīstotiesar radioķirurģijas ārstēšanas iespējām, to ieguvumiem un iespējamām komplikācijām, piekritu ārstēšanai ar  šo metodi. Pirms tam mājas lapā iepazinos ar Siguldā ārstēto pacientu atsauksmēm, kā arī ar šo metodi ārstēto pacientu pieredzi ārzemēs.

Par labu manai izvēlei bija vairāki faktori –  tehnoloģijas precizitāte, ar kuru starojums iedarbojas uz audzēju, maksimāli pasargājot apkārtējos audus, minimāls komplikāciju risks, nav tieša ķirurģiska iejaukšanās, nesāpīga procedūra, pēc kuras var doties mājās, īss piecu dienu ārstēšanās kurss, kas tiek pieskaņots pacienta sadzīves ritmam, kā arī radiologa-terapeita padziļināta izpratne un pārliecinošs skatījums uz mana gadījuma risinājumu.

2017.martā uzsāku ārstēšanos. Varu teikt, ka Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centrs ir ļoti mūsdienīga un pacientam draudzīga iestāde. Manā gadījumā turp devos piecas dienas pēc kārtas ar savu auto. Katrs seanss ilga aptuveni stundu, tā laikā mierīgi gulēju, pārdomāju dzīvi, nejutu nekādas sāpes. Pēc seansa pats devos mājup. Lai gan ārstēšanās dēļ biju paņēmis darbā atvaļinājumu, domāju, ka nebūtu problēmu savienot to ar darbu.

Pēc terapijas nākamajā nedēļā sākās īslaicīgas pavadošas sūdzības, par ko tiku brīdināts – sākotnēji tūskas dēļ apgrūtināta un arī biežāka urinēšana, biežāka vēdera izeja kairinājuma rezultātā, jo prostata atrodas ļoti tuvu taisnai zarnai. Ievērojot speciālistu dotās rekomendācijas, pāris nedēļu laikā blakusparādības mazinājās. Trīs mēnešus pēc radioķirurģiskās ārstēšanās kursa PSA rādītāji atgriezās normas robežas 3,01 ng/ml, vēl pēc diviem mēnešiem PSA 1,47 ng/ml. Pašsajūta šobrīd ir laba. Potence ir saglabāta, ikdienas sūdzību par urinēšanu nav, varbūt vienīgi reizēm ir biežāka vēdera izeja, bet to es saucu par mazu sīkumu. Dinamikā turpinu kontrolēt PSA un novēroties ambulatori pie urologa. Par savas terapijas efektivitāti turpinu sazināties arī ar Radioķirurģijas centra speciālistiem.

Paldies Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centra kolektīvam un jo īpaši Dr. Mārim Mežeckim par atsaucību, iedziļināšanos un profesionālu attieksmi!

Ārsta komentārs

Gata gadījumā primāra prostatas vēža ārstēšanai pielietojām CyberKnife M6 – piecu frakciju radioķirurģijas procedūru, pievadot maksimālu starojuma devu audzēja perēklim, bet pašu prostatu starojot ar vispārpieņemtajām staru terapijas devām. Lai šo metodi pielietotu, pirms tam veicām PET/CT izmeklējumu ar radionukleīdu Ga- PSMA68, kas deva iespēju izslēgt lokālu un attālinātu metastāžu iespējamību, kā arī precizēt audzēja mezgla atrašanās vietu prostatā un tā lielumu. Galvenie ieguvumi no pielietotās metodes ir:

  • iespēja iegūt lokālā audzēja perēkļa iznīcināšanu bez ķirurģiskas iejaukšanās;
  • iespēja samazināt līdz minimumam alternatīvas radikālas terapijas blaknes;
  • iespēja minimizēt terapijas ietekmi uz potenci un seksuālo funkciju.

Primāra prostatas vēža ārstēšanas process

Primāra prostatas vēža ārstēšanas process

Lielbritānijā es nebūtu saņēmis šo ārstēšanu.

Diagnoze: prostatas vēzis, oligometastāzes limfmezglos, kaulos, ribās.

Peter no Lielbritānijas, 70 gadi (pacienta vārds ir mainīts):

Pacienta sievas vēstule dr. Mārim Mežeckim:

Dārgais Māri!

Mēs esam vairāk kā apmierināti ar ārstēšanu, ko esam saņēmuši no Jums. Jūsu rūpība, ātrā atbilde uz medicīniskajiem jautājumiem un skaidrā komunikācija bija iemesls, kāpēc mēs izvēlējāmies ārstēties tieši Latvijā, nevis citur Austrumeiropā, situācijā, kad nevarējām atļauties ārstēšanu Apvienotajā Karalistē (UK). Jūs lieliski, vienmēr ātri un efektīvi reaģējāt uz jebkuru situāciju, un mēs sapratām, cik lielā mērā esat gatavs veltīt visu sava laiku darbam. Jums jābūt ļoti lepnam par darbu, ko Jūs darāt un Jums nav jāatvainojas par tehniskajām ķibelēm, kas radās mūsu ārstēšanas laikā. Jūsu medicīniskā komanda ir lieliska, Jūsu laipnais komunikācijas veids un mūsu uzticība Jums bija iemesls, kādēļ mēs atgriezāmies turpmākai ārstēšanai.

lasīt vairāk...

Mēs domājam, ka mūsu konstatētā problēma ir tā, ka aiz katra lielā ārsta Lielbritānijā ir ļoti augsti organizēta medicīnas sekretāre, kas ir zelta vērta, jo ir augsti kvalificēta, un nodarbojas ar visiem plānošanas jautājumiem, lai nodrošinātu, ka viss darbojas kā pulksteņa mehānisms - vienmērīgi un savlaicīgi. Šajā ziņā Siguldai noteikti vēl jāpiestrādā. Mums šķiet, ka nesaņemat pietiekamu atbalstu no pārējā perosonāla, un jums ir jāstrādā ar lietām, kas jums nav jārisina kā ārstam. Sazinoties ar Jums mēs zinām, ka jūs atbildēsiet un risināsiet visu, kas notiks, bet jums vajadzētu būt asistentei, kas ir tikpat efektīva un mazina Jūsu slodzi tehnisko jautājumu risināšanā.

Jūs minējāt, ka Klīnikas direktors vēlas paplašināt darbības virzienus un ārstēt  jaunus klientus no citām valstīm.  Lai to paveiktu Jūsu atbalsta komandai būtu jābūt daudz spēcīgākai, jo sevišķi, lai tiktu galā ar pieaugošo klientu skaitu. Otra problēma ir ārstēšanas sagatavošanai nepieciešamās manipulācijas: datortomogrāfijas skenēšana, kas tagad tiek veikta Siguldā, atbrīvo gan ārstu, gan mūsu laiku. Tomēr magnētiskā rezonanse (MR) joprojām jāveic Rīgā, kas šķiet nepareizi, jo nav ērta tā braukāšana uz Rīgu un atpakaļ. Mēs zinām, ka šīs iekārtas ir ļoti dārgas, taču būtu saprātīgi, ja arī Siguldā būtu pieejams visaugstākās klases MR izmeklējums. Tad visus izmeklējumus varētu paveikt uz vietas.

Kā mēs minējām, galvenā problēma ir tāda, ka cilvēki Apvienotajā Karalistē nezina par CyberKnife ārstēšanas metodi. To neapmaksā Nacionālais Veselības Dienests (NHS). Tāpēc NHS onkologi par to nestāsta pacientiem, jo ​​nav nekas sliktāks par ziņu, ka ārstēšana ir iespējama, taču tā nav finansiāli pieejama lielākajai daļai cilvēku Apvienotajā Karalistē. Vienīgais iemesls, kādēļ mēs uzzinājām par CyberKnife un (PET/CT) psma testu, ir Peter ārstējošais ķirurgs, kurš viņu informēja par šo ārstēšanas iespēju un tikai tāpēc, ka viņš strādā Birmingemas Universitātes slimnīcā, kas ir viena no nedaudzajām NHS slimnīcām, kurā pieejama CyberKnife iekārta. Galvenokārt iemesls mūsu atbraukšanai radās tādēļ, ka (2016. gada) decembra beigās tika pārtraukta valsts apmaksātu pacientu ārstēšana ar CyberKnife, ja vien to nelieto tādās jomās kā smadzeņu vēzis. Kopš tā brīža ārstēšana ar CyberKnife ir pieejama tikai cilvēkiem ar privātu veselības apdrošināšanu, tādēļ Peter nācās atcelt ārstēšanu uz vairākām nedēļām. Prostatas vēža problēma parasti tiek diagnosticēta vīriešiem, kuri ir pensionējušies. Vairumā gadījumu, lai samazinātu izmaksas, viņi ir  atteikušies no savas privātās medicīniskās veselības apdrošināšanas brīdi, kad dodas pensijā. Tāpēc viņiem ārstēšana ar CyberKnife Apvienotajā Karalistē nav pieejama.

Mums bija skaidrs, ka Peter situācijā nepieciešama ārstēšana ar CyberKnife un tad konstatējām, ka vairs nevaram to saņemt no NHS, kā arī nevarējām to atļauties paši samaksāt Apvienotajā Karalistē. Mēs sākām pētīt valstis, kurās mēs to varētu atļauties. Tā sākās mūsu ceļojums uz Latviju, bet mēs bijām izņēmums. Ja jūs esat pacients UK un uzreiz ejat pie onkologa, ārsti Jums nepastāstīs par ārstēšanu, ko viņi nevar piedāvāt, jo tas tikai satrauks cilvēkus. Pastāv liela problēma, ka gandrīz katrā valstī ir CyberKnife, bet lielākā daļa šīs valsts iedzīvotāju nevar atļauties tam piekļūt. Mēs neesam pārliecināti, kāds ir risinājums, bet tas šķiet ļoti nepareizi, jo esmu pārliecināta, ka ārstēšanas izmaksas Latvijā ir pieejamas tādiem kā mums, bet ne lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju.

Paldies vēlreiz par ārstēšanu, un mēs ceram, ka visas tehniskās problēmas un neērtības ir iespējams novērst, jo mēs esam gatavi Jūs ieteikt ikvienam, kas domā par ārstēšanas Jūsu klīnikā. Mēs ceram, ka jums būs lieliskas brīvdienas, jo esat pelnījis kārtīgu atpūtu.

 

Ar cieņu

Peter un Marry

Radioķirurģijas centrs Sigulda vadītāja M. Skromaņa komentārs

Pateicoties Jūsu vēstulei un tajā aprakstītajai situācijai, mēs esam papildinājuši mūsu komandu ar darbiniekiem, kas būtiski atslogo mūsu speciālistus, ļaujot tiem maksimāli pievērsties pacientu aprūpei. Mūsu komandai ir pievienojušies Klientu konsultanti, Reģionālie pārstāvji un Klientu servisa vadītājs, kuru uzdevums ir rūpēties par mūsu klientiem interesējošiem loģistikas un administratīvajiem jautājumiem, kā arī mūsu klientu komfortu ārstēšanās laikā.

Diemžēl šobrīd magnētiskās rezonanses izmeklējumi vēl nav pieejami Siguldā, bet ceram tos ieviest tuvākajā nākotnē. Radioķirurģijas procedūras ietvaros, mūsu pacientu ērtībām, uz visām nepieciešamajām medicīniskajām manipulācijām un diagnostiskajiem pakalpojumiem. piedāvajam transfēra pakalpojumus no Siguldas uz Rīgu un atpakaļ.

Pacientiem no UK ( par saņemto ārstēšanu Latvijā, tai skaitā Siguldā) ir iespējams atgūt līdzekļus no NHS. Lai uzzzinātu par šo iespēju lūdzu jautājiet mūsu konsultantiem vai arī apmeklējiet mūsu Reģionāla Konsultanta mājas lapu http://medrefund.co.uk/en/

Ārsta komentārs

Pacientam bija attīstījies slimības recidīvs pēc radikālas prostatektomijas un PET-CT tika konstatēta audzēja izsēšanās iegurņa limfmezglos un kaulos. Tomēr perēkļi nebija daudz, tādēļ papildus hormonterapijai tika piemērota radioķirurģija dodot iespēju uz laiku pārtraukt hormonterapiju īstenojot tā saucamo intermitējošo hormonterapiju. Šāda terapijas pieeja var mazināt hormonterapijas radītās blakusparādības, un iespējams kavēt rezistences jeb nejūtības pret hormonterapiju veidošanos. Papildus tam attiecībā uz daudziem audzējiem tai skaitā uz prostatas audzēju daļā gadījumu novēro tā saucamo abskopālo efektu – iznīcinot ar starojumu vienu perēkli, citi organismā esoši parēkļi un atsevišķas organismā cirkulējošas audzēja šūnas tiek nomāktas ar imūnsistēmas starpniecību. Tas notiek pateicties tam, ka audzēja šūnām sadaloties organismā asinsritē nonāk audzēja olbaltumvielas veicinot imūnsistēmas pretošanos citām audzēja šūnām.

Prostatas vēža metastāžu ārstēšanas process iegurnī

Prostatas vēža metastāžu ārstēšanas process iegurnī

Likās nieks jeb Kastaņa lieluma problēma

Diagnoze: Oligometastātiskas prostatas vēzis.

Andris (62 gadi), inženieris IT jomā (pacienta vārds ir mainīts):

Prostatas vēzi man diagnosticēja 2013. gada pavasarī. Tā kā darba vieta piedāvā veselības apdrošināšanu, tad es reizi gadā veicu tādu kā “tehnisko apskati”, tai skaitā nodevu arī PSA (prostatas specifiskais antigēns) asins analīzi kopš 55 gadu vecuma pēc ģimenes ārsta rekomendācijām. Līdz 2013. gadam viss bija kārtībā, 2013. gada pavasarī PSA nedaudz pārsniedza normu. Nebija nekādu izteiktu simptomu, vienīgais – biežāka staigāšana uz tualeti pa naktīm, bet es to neuztvēru par būtisku traucēkli. Devos uz konsultāciju pie urologa, tika veikta prostatas biopsija un atklāja vēzi – diemžēl piepildījās sliktākais scenārijs, ko varēju iedomāties.

Ārsti man toreiz teica, ja prostatas vēzi atklāj pašā sākumā, tad prognoze ir laba un tas ir pilnīgi ārstējams. Pēc paša pacienta vārdiem – kastaņa lieluma problēma.

Izrādās, ka ne gluži.

lasīt vairāk...

Sākotnēji slēdzienā ārsti norādīja II stadiju. 2013.gada jūlijā veica operāciju. Oktobrī bija kontrole PSA, viss bija kārtībā, ļoti labs rādītājs, dakteris teica – izskatās, ka būsim tikušu galā ar to lietu. Diemžēl pēc gada atkal sāka palielināties PSA. Nosūtīja mani uz staru terapiju, kopumā saņēmu 30 seansus, starojot visu iegurni. Izteiktākās blakuspārādības – pastiprinājās hemoroīdi. Brīdināja, ka būs slikta dūša, bet nekas tāds man nebija. Esmu diezgan trenēts, organisms spēcīgs. Es nodarbojos ar velokrosu un velotūrismu. Tieši tā gada pavasarī biju nobraucis gandrīz 1000 km pa Spānijas kalniem.

Pēc staru terapijas PSA rezultāts atkal samazinājās, bet ne tik daudz kā sākumā pēc operācijas. Pēc gada PSA atkal paaugstinājās. Ārsti lēma par tālāko taktiku – tā kā starošana jau pielietota, tad nākamais solis ir hormonu terapija.

Pirms spert šo soli, painteresējos, kādas vēl ir terapijas iespējas. Valsts apmaksāto hormonterapiju vēlējos atlikt un uzsākt pēc iespējas vēlāk, jo pēc speciālistu teiktā, tai agri vai vēlu veidojas rezistence, kā arī vērojamas blakusparādības – svara pieaugums, muskuļu masas samazināšanās. Pēc savas iniciatīvas nolēmu izmēģināt tik tikko Latvijā ienākušās jaunās tehnoloģijas – PET jeb pozitronu emisijas tomogrāfiju un CyberKnife jeb kibernazi Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centrā, par ko uzzināju no preses. Līdz šim tā arī neesmu sācis hormonterapiju, lai gan bija jau nozīmēti laiki terapijas saņemšanai.

Manu gadījumu izvērtēja Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centra ārsts dr. Māris Mežeckis un ieteica sākt ar PET izmeklējumu. Izmeklējums uzrādīja 3 vēža metastāzes iegurnī – tuvu pie lielajiem asinsvadiem, kā arī pie urīnpūšļa.

Ar PET slēdzienu iepazīstināju savu operējošo ārstu, jautāju, vai šīs jaunās tehnoloģijas tradicionālajā ārstēšanas shēmā neievieš kādas korekcijas. Slēdziens joprojām bija šāds – nepieciešama hormonterapija un arī ķīmijterapija, kas jāuzsāk pēc iespējas ātrāk. No ārstu puses ne pušplēsta vārda par jaunajām iespējām. Sapratu, ka konsīlijs seko attiecīgajām vadlīnijām jeb tā sauktajam “zelta” standartam un neriskē rekomendēt man jauno terapiju.

Izlēmu mēģināt modernās tehnoloģijas ar radioķirurģiju, jo hormonterapiju varēšu uzsākt jebkurā laikā.

2017.gada janvārī kopā ar Siguldas Radioķirurģijas centra ārstu dr.Mežecki plānojām terapijas norisi un nepieciešamos priekšdarbus. Pirms procedūras audzēja mezglos ievietoja  īpašus zelta marķierus. Tas nebija sāpīgi, nedaudz nepatīkami. Tagad esmu ar zeltu vēderā, jo 2 no 3 punktiem tika apzeltīti. Trešajam punktam koordinātes nodrošināja, vadoties pēc mugurkaula skriemeļiem. Tāpat man tika veikts datortomogrāfijas un magnētiskās rezonanses izmeklējums, lai  audzēja mezglus varētu redzēt procedūras laikā, kā arī sagatavots vakuuma maiss, kas radioķirurģijas laikā mani noturētu nepieciešamajā pozā.

Kopumā Siguldas Radioķirurģijas centrā man tika veikti 6 seansi pusotras nedēļas laikā. Mans gadījums bija īpašs, jo man ir gūžas protēze, kas vienlaicīgi neļāva apstarot visas 3 metastāzes uzreiz. Vispirms ar 3 seansiem tika apstaroti pirmie divi mezgli un tad, pielāgojot citu pozicionēšanu, 3 seansi atlikušajam audzēja mezglam. Ja nebūtu gūžas protēzes, tad varētu iekļauties 3 seansos, starojot visas 3 metastāzes uzreiz. Tas bija mans individuālais gadījums.

Uz Siguldu devos darbadienas beigās. Tā bija 40 minūšu procedūra, kuras laikā nekustīgi jāguļ. Atmosfēra bija patīkama – māsiņas ļoti pieklājīgas, centra vadība pretimnākoša, pati procedūra – kamēr modernās tehnoloģijas dara savu darbu, fonā putniņi dzied, mūzika skan, ābele zied pie griestiem. Protams, tas ir pavisam citādāk nekā universitātes slimnīcā, kur arī aparatūra nav pārāk svaiga.

Pēc procedūras uzreiz sēdos pie stūres un pats braucu atpakaļ uz Rīgu, nekādu blakusefektu un ierobežojumu man nebija. Nebija ne reiboņu, nekā tāda. Vēl viena nianse – procedūras laikā vajadzēja pilnu urīnpūsli, tad kibernazis labāk redz un tiek klāt audzēja mezgliem. Bija jāmanipulē ar dzērieniem – noteikts apjoms ūdens jāizdzer pirms procedūras konkrētā laikā. Pirmajā reizē bija grūtāk, bet tad pieradu.

Varu teikt, ka salīdzinoši atkopšanās pēc ķirurģiskas operācijas slimnīcā bija daudz ilgstošāka. Toreiz divas nedēļas pavadīju slimnīcā, tad vēl mēnesi bija urīnpūšļa katetrs, jo viens no 2 slēdzējmuskuļiem līdz ar prostatas izņemšanu aiziet bojā, līdz ar to vajadzēja ilgstoši ar katetru staigāt – tā bija neērtība. Arī staru terapija bija daudz ilgstošāka – 30 seansi jeb 30 dienas no vietas.

Skatoties retrospektīvi, rodas arī jautājums, varbūt jau pašā sākumā, kad audzējs lokalizēts tikai prostatā, varēja sākt ar modernajām tehnoloģijām un izvairīties no ķirurģiskās operācijas. Tad gan vēl šīs tehnoloģijas Latvijā nebija pieejamas.

Šobrīd jūtos ļoti labi, man ir 63 gadi un tikko esmu aizgājis pensijā. Liekas, ka dzīve vēl priekšā un par slimību domāt negribas. Pirms procedūras domāju – vai būs bijusi atdeve modernajām tehnoloģijām, vai ar nokārtu galvu došos atpakaļ pie operējošā ārsta un sākšu hormonterapiju. Cerēju jau tomēr, ka viss būs labi. Tagad trīs mēnešus pēc radioķirurģijas procedūras mans PSA rādītājs no 7,3 nokritis uz 1,3. Astoņus mēnešus pēc terapijas PSA samazinājies lūdz 0,3. Tiktāl izskatās, ka viss strādā. 3. septembrī piedalījos Vienības Velobraucienā. Tagad priekšā brauciens uz Spāniju. Tad jau vēlāk redzēsim, vai modernās tehnoloģijas man būs palīdzējušas, vai ne. Ceru, ka viss būs labi!

Ārsta komentārs

Pacients ir 63 gadus vecs vīrietis, kuram 2013. gadā atklāja prostatas vēziUniversitātes slimnīcā viņam veica ķirurģisku operāciju – prostatektomiju. Gadu pēc prostatas izņemšanas diemžēl atkal sāka palielināties PSA līmenis asinīs, un pacientam tika nozīmēta konvencionāla staru terapija ar 30 seansiem, apstarojot tā saucamo prostatas ložu, jo pieļāva, ka tieši tur varētu būt recidīvs.

Kad analīzes atkal uzrādīja paaugstinātu PSA līmeni, pacients pēc savas iniciatīvas vērsās pie mums Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centrā, meklējot citas ārstēšanas iespējas. Pacientam veicām PET/CT izmeklējumu. Ar PET/CT atklājām, ka pacientam ir trīs metastāzes limfmezglos iegurnī – viena starp aortu un mugurkaulu, otra, kur aorta sadalās divās iegurņa artērijās, un trešā – urīnpūšļa priekšpusē. Sākotnēji plānojām divas iegurņa metastāzes limfmezglos operēt ķirurģiski un tikai vienu metastāzi pie mugurkaula starot. Ja metastāze atrodas tuvu mugurkaulam, CyberKnife to spēj ļoti labi izsekot, un precīzai radioķirurģijai nav nepieciešama ārējo marķieru ievadīšana. Taču ķirurgi atteicās operēt, norādot, ka visdrīzāk nevarēs precīzi atrast iegurņa limfmezglu metastāzes un pastāv iespēja bīstami traumēt asinsvadus. Nolēmām ievietot marķierus un ar kibernazi ķerties klāt visām trim metastāzēm.

Konkrētā pacienta gadījumā bija vēl kāds izaicinājums – pacientam ir gūžas protēze, kas lika pielāgot tehnoloģiju. Stari, ar ko mēs kontrolējam pacienta pozīciju, krīt 45 grādu leņķī, un izrādījās, ka mezgls atrodas tādā vietā, kur, guļot uz muguras, pacienta gūžas protēze atrodas priekšā stariem. Līdz ar to plānošana un visa terapija tika īpaši individuāli pielāgota.

Oligometastāžu gadījumā, balstoties uz klīniskajiem pētījumiem, mūsu taktika ir šāda: pēc trim mēnešiem veicam PSA analīzi, skatāmies, vai ir izmaiņas. Pēc sešiem mēnešiem atkārtojam PSA analīzi un, ja nepieciešams, izdarām PET/CT, lai pārliecinātos, ka mezgli, kas ir staroti, ir neaktīvi un nav parādījies kāds jauns mezgls.

Pirmais, vienkāršākais rādītājs ir asins analīzes, nosakot PSA. Ja šis skaitlis samazinās un ir pat 0, tad terapija ir efektīva. Ja PSA līmenis nekrītas, tad pēc pusgada var atkārtoti veikt PET/CT izmeklējumu un pārbaudīt, vai audzēja aktivitāte saglabājas tajā pašā vietā, un tātad audzēja šūnas līdz galam nav reaģējušas, vai arī citur ir attīstījies kāds jauns punkts.

Arī konkrētajam pacientam rezultāts tika izvērtēts pēc trim mēnešiem. Viņam PSA līmenis bija samazinājies no 7,3 uz 1,3. Astoņus mēnešus pēc terapijas tas bija vairs tikai 0,3.

Pati terapijas metode būtībā ir lokāla: ar CyberKnife staro tikai tos mezglus, kuri tajā brīdī ir redzami gan pašā prostatā, gan tur, kur tie ir izsējušies. Tas neizslēdz audzēja šūnu cirkulēšanu asinīs, tāpēc teorētiski tās var iesēties jaunā vietā. Metodes priekšrocība ir tāda, ka šo radioķirurģijas procedūru var arī atkārtot.

Prostatas vēža metastāžu ārstēšana iegurnī

Primāra prostatas vēža ārstēšanas process

Metastāžu ārstēšana

Domāja, ka insults - izrādās metastāzes

Diagnoze: nieru vēzis, stāvoklis pēc nefrektomijas. Metastāzes (3) galvas smadzenēs.

Aurimas (53 gadi), strādā bankā Lietuvā (pacienta vārds ir mainīts):

"Nonācu slimnīcā ar insultam līdzīgiem simptomiem - runas un kustību traucējumiem. Pēc magnētiskās rezonaneses izmeklējuma veikšanas, man galvā atrada divas metastāzes. Izrādās tās radušās, no pirms trīs gadiem ārstētā nieru vēža. Domāju, ka esmu pilnībā izārstēts, jo tā teica ārsti pēc  nieres operācijas. Tomēr ne, slimība lika par sevi manīt atkal.

lasīt vairāk...

Neiroķirurģi ieteica veikt operāciju, bet tā kā iepriekšējo pārcietu smagi, izlēmu atteikties. Ārsti teica: ja negribu operāciju galvai, tad mani var glābt tikai ar radioķirurģijas metodi. Izstāstīja, ka šāda procedūra ir pieejama tepat kaimiņos Latvijā, Siguldā, līdz ar to nekur tālu nav jābrauc. Saprotams, ka es ilgi nedomāju. 2016. gada maijā atbraucu uz konsultāciju un jau pēc pāris dienām man veica šo procedūru. Tās laikā man bija tikai 60 minūtes jāpaguļ, kamēr robots veica savu darbu. Pēc procedūras nekādas sliktas sajūtas nekonstatēju.  Braucu mājās un domāju – vai maz tas notika īstenībā? Jo sāpju nekādu nebija un narkozes arī ne. Vai vispār kaut ko darīja? Nu jau pagājuši gandrīz 2 gadi, un insulta man nav un metastāzes arī izzudušas, tikai tagad nākas lietot zāles, lai neparādīties jaunas metastāzes.”

Ārsta komentārs

Pacientam ir konstatētas trīs nieru vēža metastāzes galvas smadzenēs. Pret starošanu visnoturīgākās metastāzes rada nieru vēzis un arī melanoma. Galvas smadzeņu apstarošana šajos gadījumos parasti ir mazefektīva. Radioķirurģija ar CyberKnife ir efektīva ārstēšanas metode minētajos gadījumos, jo tā nodrošina augstu starojuma devu. Šis pacients tika ārstēts ar CyberKnife divas reizes: 2016. gadā un 2017. gadā. Pirmajā reizē tika apstarotas 2 metastāzes, kas pēc ārstēšanas sāka samazināties — tas bija pamanāms MR izmeklējumā, 3 un 6 mēnešus vēlāk. Taču, veicot šo izmeklējumu, tika atrasta viena jauna metastāze, kuru 2017. gadā arī ārstēja ar radioķirurģijas sistēmu CyberKnife. Šobrīd pacienta stāvoklis ir apmierinošs, 2 nelielas metastāzes ir jau gandrīz izzudušas.

Nieru vēža metastāžu ārstēšanas process

Nieru vēža metastāžu galvas smadzenēs ārstēšanas rezultāts pēc 2 gadiem

Nieru vēža solitārās metastāzes ārstēšana

Kā ticība saviem spēkiem, kibernazis un fizioterapija piecēla mani kājās.

Diagnoze: Nieru vēzis ar metastāzi 10. krūšu skriemelī.

Viktors, 68 gadi (pacienta vārds ir mainīts):

Nieres vēzi man atklāja pavisam nejauši 2015. gadā. Strādājot Krievijā, satiku pazīstamu dakteri, un viņa man jautāja: «Kad tu pēdējo reizi biji pie ārsta?» Teicu, ka pirms 20 gadiem, un esmu novērojis: jo mazāk eju pie ārstiem, jo mazāk slimoju. Viņa piedāvāja mani izmeklēt, veicot sonogrāfiju. Tās laikā daktere norādīja, ka viņai nepatīk tas, ko redz. Uzreiz noorganizēja man konsultāciju pie profesora. Aizgāju, un man saka, ka tas ir nieres vēzis. No kurienes? Nav ne jausmas. Simptomu vispār nebija. Nezinu, esmu daudz braukājis komandējumos, ziniet, kā jau komandējumos ar ēšanu, arī miegs traucēts.

lasīt vairāk...

Citu hronisku slimību man nav. Spēlēju pludmales volejbolu, arī tenisu, peldēju pa 2–3 km jūrā. Bez pārtraukuma 3–4 stundas varēju spēlēt volejbolu. Pēc tam spiediens bija 120/60. Un tad pēkšņi – viss. Nezinu, no kurienes vēzis uzradās. Vienmēr esmu bijis optimists, tāds žipčiks, un tad kā sniegs no skaidrām debesīm. Arī ģimenei tas bija negaidīti.

Uzreiz atbraucu uz Latviju, lai Gaiļezerā veiktu operāciju. 2015. gada rudenī man izņēma labo nieri. Ārsti teica, ka viss izdevies labi, vēzis atklāts sākotnējā stadijā. Papildu terapiju nenoteica, tikai bija jākontrolē asins analīzes. Kontrolēju, viss bija kārtībā.

Tomēr izrādījās, ka slimība turpinās. 2016. gada oktobrī aizbraucu pie draugiem uz Smoļensku un jutu, ka sāp mugura. Zinu, ka man ir jostas daļas osteohondroze (medicīniski korektāk būtu teikt – spondiloze), tāpēc, kā parasti šādos gadījumos, uzsmērēju kādu pretsāpju ziedi. Sākotnēji sāpes pārgāja. Tomēr pēc tam kļuva arvien sliktāk un sliktāk, līdz sāka atteikt kājas. Vairs nevarēju pastaigāt pa istabu. Mani ievietoja slimnīcā Krievijā. Ārsti jautāja – par ko sūdzos? Teicu, ka man ir jostas osteohondroze (spondiloze). Man veica magnētiskās rezonanses izmeklējumu jostas daļai, neko neatrada, bet kļuva arvien sliktāk. Pēc tam nolēma veikt izmeklējumu visam mugurkaulam un atklāja, ka man ir audzēja metastāzes mugurkaulā, desmitajā skriemelī, un arī apkārt muguras smadzenēm. Tātad vēzis bija apķēris muguras smadzenes. Tikai tad sapratu, ka nieres vēzis var radīt metastāzes tieši mugurkaulā.

Krievijas ārsti man noteica staru terapiju mugurkaulam. Ārstējos vairākas nedēļas, taču uzlabojuma nebija, tikai sliktāk. 28. decembrī mani, pusparalizētu, guļošu, izrakstīja no slimnīcas uz mājām.

Lai meklētu palīdzību, iesaistījās draugi un paziņas, izsūtīja manus magnētiskās rezonanses izmeklējumus vairākām slimnīcām. Minskā atsaucās, teica, lai ved, mēģināšot kaut ko darīt. Janvāra sākumā mani pārveda uz slimnīcu Minskā, veica operāciju, lai izņemtu metastāzi. Tomēr tas izdevās tikai daļēji – no skriemeļa izņēma, bet no muguras smadzenēm ne, jo brūce sāka ļoti stipri asiņot. Aizšuva un teica, ka vajadzētu vēl staru terapiju, bet, tā kā Krievijā jau biju to saņēmis, atkārtot vairs nebija jēgas.

Minskā man pastāstīja, ka Siguldas slimnīcā Latvijā ir pieejama jaunākās paaudzes radioķirurģija ar tā saukto kibernazi, kas salīdzinājumā ar klasisko staru terapiju apstaro audzēju daudz precīzāk un nekaitē apkārtējiem audiem. Minskas ārsti kādā konferencē bija tikušies ar speciālistiem no Latvijas un zināja par šo iespēju. Es taču pats esmu no Latvijas! Protams, ka nolēmu doties turp. Ārsti savstarpēji sazvanījās un vienojās, kad varu ierasties. No Baltkrievijas mani ar mikroautobusu atveda uz Siguldu.

Tobrīd biju guļošs, varēju pakustināt tikai kāju īkšķus. Siguldas Radioķirurģijas centra speciālisti iepazinās ar manu gadījumu, izvērtēja iepriekšējo ārstēšanu, kā arī to, kādu staru terapijas devu jau esmu saņēmis Krievijā un vai iespējama tālāka ārstēšana. Veica arī pozitronu emisijas tomogrāfijas (PET) izmeklējumu, lai pārliecinātos, ka metastāzes ir tikai mugurkaulā un nav izplatījušās citviet organismā.

Siguldas speciālisti izlēma manu tālāko ārstēšanas gaitu un sāka rīkoties.

Veica visas nepieciešamās sagatavošanās procedūras, un sekoja trīs radioķirurģijas seansi ar kibernazi. Sākotnēji jutos sliktāk. Procedūras dienā un arī nākamajā dienā jutu nogurumu, sanīkumu, apātiju. Pēc tam atgriezās enerģija un spēks. Pēc radioķirurģijas seansiem pakāpeniski kļuva labāk. Sāku celties, kustēties. Pirms procedūras un pēc tās aktīvi darbojos Siguldas slimnīcas Rehabilitācijas nodaļā. Pakāpeniski darīju visu, ko ieteica speciālisti, – vingroju pie zviedru sienas, braucu ar velotrenažieri. Neapstājos pie tā, ko viņi piedāvāja, pats pēc savas iniciatīvas prasīju papildu kursus un nodarbības.

Pēc dabas esmu optimists. Rehabilitācijas nodaļā redzu, ka cilvēki ir dažādi, uz velotrenažiera paminas piecas minūtes, un viss, noguruši. Visu laiku sevi pārvaru – es varu, varu, varu! Minos 6 km uz priekšu un 6 km atpakaļ. Dakteri prasa: kur tu brauc? Es saku– uz Rīgu! No jums pa gabalu jāturas, smejas dakteri. Pats atnāku, redzu, ka velotrenažieris ir brīvs, un papildus vēl paminos. Tā pamazām. Man jau saka, ka būs par daudz, pietiek.

Varu teikt, ka mani piecēla kājās ticība saviem spēkiem, kibernazis un fizioterapija.

Ārsta komentārs

2015. gadā pacientam tika diagnosticēts nieru vēzis. Tika nozīmēta operācija- nefrektomija (bojātā niere tika izņemta). Pēc operācijas sekoja novērošana pie onkologa. Citas terapijas netika nozīmētas.

2016. gada beigās pacients sajūta vājumu kājās. Tika nozīmēts mugurkaula izmeklējums - MRI, kura laikā tika atrasta metastāze 10. krūšu skriemelī.  Kāju vājums izteikti palielinājās. Pacientam tika piedāvāta parastā radioterapija ar lineāro paātrinātāju Onkoloģijas centrā, bet jau pēc pāris seansiem pacienta stāvoklis būtiski pasliktinājies un kūstības kājās pilnība pazuda. Attīstījās apakšējā parapļēģija. Radioterapija tika pārtraukta. Steidzamā kārtā tika veikta operācija (dekompesijas lamīektomija), lai atbrīvotu muguras smadzenes no saspiešanas. Diemžēl pilnībā izdalīt metastāzi neizdevās, jo sākās asiņošana. Kustības kājās tika nedaudz atjaunotas. Bet pēcoperācijas izmeklējumos metastāze tomēr tika konstatēta. Tas nozīmēja, ka metastāze joprojām saspiež muguras smadzenes.

Tad tika piedāvāta iespēja veikt radioķirurģiju ar Cyberknife M6, lai iznīcinātu metastāzes paliekas 10. krūšu skriemelī. Tika nozīmēti 3 seansi. Pēc radioķirurģijas pacienta stāvoklis būtiski uzlabojās, sekoja rehabilitācijas kurss Siguldas slimnīcā. Pacients atsāka staigāt. Protams, lai stiprinātu mugurkaulu, tika piedāvāta vēl viena operācija pēc pusgada pēc Cyberknife terapijas. Operācijas laikā pilnībā izņēma bojāto skriemeli, to aizstājot ar fiksējošo sistēmu. Histoloģiskā izmeklējuma laikā tika konstatēts, ka izņemtajā skriemelī vairs nebija “dzīvo” audzēja šūnu (labs rezultāts pēc radioķirurģijas ar Cyberknife M6). Pacients arī griezās pie onkologa ķīmijterapeita, tika nozīmēta ķīmijterapija, lai nepieļautu slimības progresiju un jaunu metastāžu rašanos.

Nieru vēža metastāžu mugurkaulā ārstēšanas process

Nieru vēža metastāžu ārstēšana

Ātri un nesāpīgi – vēzi var ārstēt ar kibernazi!

Diagnoze: nieru vēzis, metastāzes plaušās, galvā.

Anna, 58 gadi (pacientes vārds ir mainīts):

2013. gadā atklājās, ka man labajā nierē ir audzējs– gaišo šūnu karcinoma – nācās šo nieri izņemt. Daktere solīja, ka turpmāk viss būs labi, tikai reizi gadā jādodas uz pārbaudēm. 2015.gada pavasarī veicu visas nepieciešamās pārbaudes, bet augustā man uzbruka klepus – sauss, ļoti traucējošs un nepārejošs. Devos pie pulmonologa, kurš tūlīt pat nosūtīja uz rentgenu un datortomogrāfijas izmeklējumu. Diemžēl pēc tā izrādījās – plaušās ir divi veidojumi. Mani nosūtīja uz tālākiem izmeklējumiem Tuberkulozes un plaušu slimību centrā. Viens veidojums bija plaušas augšējā daivā, otrs – plaušas vidienē, kur piekļuve ir tikpat kā neiespējama. Man piedāvāja divus risinājumus – sākotnēji veidojumus novērot vai arī izoperēt vismaz vienu – pieejamo veidojumu.

lasīt vairāk...

Oktobrī man veica operāciju un noskaidroja, kas tas ir par veidojumu – izrādījās, ka šis veidojums ir ļaundabīgs: nieres gaišo šūnu karcinomas metastāze. Ārsti automātiski pieņēma, ka arī veidojums plaušas vidienē pēc savas dabas ir tāds pats. Piekļūt tam nebija iespējams, arī apstarot vai veikt tradicionālo ķīmijterapiju nē. Vēlāk, sazinoties ar savu onkologu saņēmu recepti medikamentam, kas man jālieto turpmāk. Izrādījās, ka tā pati ķīmijterapija vien ir, tikai tablešu formā. Lietoju vienu tableti dienā un sākotnēji šķita: viss kārtībā. Taču piektajā dienā, iedzerot siltu tēju, mutē bija sajūta, it kā būtu iedzērusi vārošu dzērienu. Tā bija pirmā no neskaitāmajām blaknēm: asinsspiediena lēkāšanas, nemitīgas caurejas, asiņošanas… Šo blakņu dēļ nokļuvu slimnīcā, kur saņēmu papildus medikamentus, lai apārstētu tās. Mana ārstējošā ārste izrakstīja alternatīvus medikamentus, diemžēl arī no šiem radās blakusparādības: caureja, kas nepāriet; vēdera pūšanās, ārkārtīgi augsts asinsspiediens. Papildus pasliktinājās arī redze, izkrita mati, bija nespēks, sāpes sirds apvidū. Tā kā man klājās tik grūti, interesējos par citām iespējām, kā ārstēties. Taču tādu iespēju neviens nevarēja piedāvāt. Drīz pēc tam aizgāju arī uz vēl vienu datortomogrāfiju, kur konstatēja – plaušā radies vēl viens veidojums… Tai brīdī izmisums bija ārkārtīgi liels, šķita – cerības vairs nav. Līdz žurnālā IEVA izlasīju rakstu: «Ja agrāk kāds būtu teicis, ka audzēju galvā var uzveikt ar precīzi virzītu staru kūli, tas izklausītos pēc zinātniskās fantastikas ». Tā bija pirmā reize, kad dzirdēju par tā dēvēto kibernazi, bet mēnesi pēc tam par to sīkāk izlasīju arī žurnālā Ievas Veselība. Tūlīt sazinājos ar Siguldas slimnīcas radiologu terapeitu ārstu Māri Mežecki un norunājām tikšanos. Noklausoties manu stāstu, dakteris ieteica veikt papildus izmeklējumus – piemēram, veikt pozitronu emisijas tomogrāfijas (PET) pārbaudi Nukleārās medicīnas centrā un datortomogrāfiju. Par laimi pārbaudes uzrādīja, ka otrs veidojums nav ļaundabīgs. Bet uz ļaundabīgo veidojumu iespējams iedarboties ar kibernazi, bija cerība, ka to varēs likvidēt.

Pirms pašas procedūras bija mazliet jāsagatavojas – jāievieto marķieri audzēja tuvumā. Tās ir mazas, sīkas, mikroskopiskas spirālītes no zelta, kas paliek iekšā ķermenī. Narkozē, bronhoskopijas laikā tos man arī ievietoja. Pēc dažām dienām man bija nozīmēta sagatavošanās procedūrai. Pirms pašas procedūras man bija jāvelk veste, pie kuras bija piestiprināta ierīce, kas ļauj iekārtai orientēties uz elpošanas ritmu. Ieguļoties man paredzētajā maisā - formā, man bija jāguļ nekustīgi, bet pēkšņa klepus vai šķaudiena gadījumā, bija jāpaceļ labā roka, tad ārsti man pienāca klāt. Robots pielāgojas elpošanai, lai noķer pareizo leņķi, kur atrodas audzējs, un tad “izšauj”. “Šāvienu” nemaz nevar just. Pēc procedūrām es droši varēju celties augšā, nebija nekādu galvas reiboņu.

Ārsta komentārs

Pacientei konstatētas nieres audzēja oligometastāzes un veikta kombinēta terapija – veikta plaušas segmenta rezekcija un veikta vēl vienas metastāzes ārstēšana ar frakcionētu radioķirurģiju. Kā par nožēlu pacientei bijusi izteikta nieres audzēja ārstēšanā izmantoto ķīmijpreparātu (mērķterapijas) nepanesamība, tadēļ lokālās ārstēšanas metodes t. sk. radioķirurģija ir vienīgās, kas varēja kavēt audzēja progresiju un tālāku izsēšanos. Diemžēl bez papildus ķīmijterapijas pielietošanas ievērojami palielinās jaunu metastāžu rašanās iespēja un pacientei ar nelielu starplaiku tika ārstēti 3 atsevišķi perēkļi galvas smadzenēs. Tomēr terapija bija efektīva un ar salīdzinoši nelielām blakusparādībām pacientei atļāva turpināt dzīvi.

Nieru vēža metastāzes plaušā ārstēšanas process

Nieru vēža metastāzes plaušā ārstēšanas rezultāts pēc 6 mēn.

Resnās zarnas vēža metastāžu ārstēšana

Esmu gatavs cīnīties līdz uzvarai.

Diagnoze: resnās zarnas vēzis, metastāze lāpstiņā.

Māris, 61 gads (pacienta vārds ir mainīts):

Kaut esmu ārsts par savu slimību varu teikt tikai to, ka svarīgi ieklausīties sevī un savā ķermenī. Pirmās pazīmes, kas liecināja par slimības simtomiem bija nepatīkamas sajūtas tualetē, kā arī mainīga vēdera izeja. Domāju, ka pie vainas hemoroīdi, līdz ar to daudz uzmanības tam nepievērsu, jo vienmēr darbs un citu vajadzības likās svarīgākas. Tomēr tad, kad pēc vēdera izejas parādījās arī asiņošana, sapratu – pēdējais laiks pašam iet pie ārsta. Un tad sākās: operācija ar daļas taisnās zarnas izņemšanu, pēc tam atkārtota operācija, stomas izveidošana. Vairāki ķīmijterapijas kursi pirms un pēc operācijām, metastāzes atrade plaušās un tās izņemšana, regulāri izmeklējumi, tai skaitā PET/CT un audu paraugu ģenētiskā testēšana, imunitātes stiprināšana pēc ķīmijterapijām un viroterapija. Vienvārd sakot darīju visu, lai uzvarētu savu “krabi” un varētu turpināt dzīvot, kā līdz šim.

lasīt vairāk...

Siguldā nokļuvu pēc kārtējā PET izmeklējuma, kurā labās puses lāpstiņā tika konstatēts aizdomīgs perēklis – visdrīzāk metastāze no mana “vecā krabja”. Runāju ar savu ķirurgu, konsultējos Vācijā, bet neviens tā īsti neuzņēmās risku opererēt tik grūti sasniedzamu vietu, jo teica, ka pēc operācijas golfu noteikti vairs spēlēt nevarēšu. Sāku meklēt alternatīvas un internetā atradu informāciju par to, ka ar CyberKnife var ārstēt audzējus un to metastāzes ķirurģiski grūti sasniedzamās vietās visā ķermenī. Man uzreiz bija skaidrs, ka citu alternatīvu nav. Sazinājos ar Siguldas speciālistiem, devos uz konsultāciju un jau pēc divām nedēļām biju gatavs iziet ārstēšanas kursu. Pati ārstēšana īpašas grūtības nesagādāja, jo nekā daudz jau nebija jādara – vienkārši jāguļ. Jāsaka gan, vakarā pēc ārstēšanas starotā vieta diezgan stipri sāpēja, bet labs konjaks sāpēs ātri remdēja. Nu jau pagājuši gandrīz divi gadi. Process lāpstiņā apstājies un kontroles PET izmeklējumos būtisku aktivitāti neuzrāda. Golfu joprojām spēlēju un cenšos to darīt cik vien iespējams bieži. Zinu, audzējs joprojām snauž manī un ik pa laikam par sevi atgādina, bet es esmu gatavs turpināt cīņu līdz uzvarai.

Ārsta komentārs

Pacientam ar PET-CT palīdzību agrīni tikušas diagnosticētas vairākas metastāzes un ķirurģiski sekmīgi ārstētas. Problēmas sagādāja metastāze lāpstiņā, kuru kaula nelielo izmēru un sarežģītās formas dēļ ķirurģiski ārstēt var ļoti ierobežoti. Tādēļ tika izmantota radioķirurģija. Metastāzes augšana tika apturēta, ko vēlāk apstiprināja arī biopsijas dati, kad tika novērota pastiprināta glikozes vielmaiņa CyberKnife ārstētajā vietā.

Resnās zarnas vēža metastāzes ārstēšanas process

2021 - © Consilium Veritas