Labdabīgu audzēju ārstēšanu saņem pirmie pacienti

Uzreiz pēc Stereotaktiskās radioķirurģijas centrā “Sigulda” (SRC “Sigulda”) atklāšanas tika uzņemti un ārstēti pirmie pacienti ar labdabīgiem smadzeņu audzējiem – meningiomu un dzirdes nerva neirinomu.

 

Pirmo reizi Latvijā pacientu ārstēšanā tika izmantota neinvazīva robotizēta radioķirurģijas tehnoloģija CyberKnife®. Šāda audzēju ārstēšanas terapija ir īpaši piemērota tiem pacientiem, kuriem audzēju nav iespējams izoperēt ķirurģiski.

Līdz ar Cyberknife® Sigulda centra atklāšanu ir sākusies aktīva pacientu konsultēšana, pirmie trīs centra pacienti jau pabeiguši ārstēšanas kursu ar CyberKnife® M6 iekārtu.
Modernā Cyberknife® tehnoloģija piemērota gan labdabīgu, gan ļaundabīgu audzēju ārstēšanai kā primāra terapija vai kombinējot ar konvencionālo ķirurģiju. Katram šādas terapijas pacientam tiek izstrādāts individuāls starošanas plāns.

Procedūras ilgums no viena līdz pieciem seansiem, ko paveic nedēļas laikā. Katra seansa ilgums ir vidēji 30 minūtes. Pirms terapijas uzsākšanas pacientam veic magnētiskās rezonanses un datortomogrāfijas izmeklējumus, jaunākos datus par audzēja atrašanos ievadot CyberKnife® sistēmā, lai precīzi izplānotu starošanas gaitu. Labdabīgu audzēju galvā ārstēšanas terapijas efektu pilnībā var izvērtēt pēc 6-12 mēnešiem.

Pirmā SRC “Sigulda” paciente bija 67 gadus veca sieviete pensionāre, kurai šī gada aprīlī atklāts labdabīgs galvas smadzeņu audzējs – meningioma. Audzējs ir samērā neliels, tā izmērs ap 2 cm, pēc konsultācijas ar neiroķirurgu tika nolemts, ka ķirurģiskas operācijas vietā sieviete saņems ārstēšanu ar CyberKnife® radioķirurģiju trīs seansu veidā.

Otrais centra pacients bija 45 gadus vecs vīrietis uzņēmējs, kuram tika atklāta un 2013. gadā operēta dzirdes nerva neirinoma, tomēr pēc operācijas audzējs atsācis augt un ar laiku parādījušies traucējoši simptomi – tirpšanas sajūta sejas, zoda un mēles zonās. Pacients bija jāizvēlās – atkārtota operācija vai staru terapija ar CyberKnife®. Sakarā ar to, ka pacients iepriekš saskāries ar ilgstošu un sarežģītu atlabšanas periodu pēc operācijas, tad šoreiz priekšroka tika dota neinvazīvai metodei, veicot starošanu piecos seansos.Pacients salīdzina iepriekš veikto operāciju un terapiju ar CyberKnife®: “Atklājot dzirdes nerva neirinomu 2013.gadā man tika veikta operācija. Desmit dienas pavadīju slimnīcā un tad sākās ilgstošs atlabšanas periods – no jauna mācījos staigāt, braukt ar automašīnu, pagāja ļoti ilgs laiks, kamēr nostājos uz kājām. Šobrīd es strādāju un tajā pašā laikā ambulatori dodos uz starošanu.”

Trešais SRC “Sigulda” pacients ir 62 gadus vecs uzņēmējs, kurš jau bija iepriekš saņēmis ārstēšanu ar radioķirurģiju, tika atklāts labdabīgs audzējs galvas smadzenēs – meningioma, audzēja izmērs bija ap 3 cm, un iepriekš tas nebija operēts. Pēc ārstu un speciālistu konsīlija lēmuma šim pacientam tika pielietota CyberKnife® radioķirurģija trīs seansu veidā.
Par pieejamo audzēju ārstēšanas terapiju īpaši pateicīgi ir pacientu tuvinieki. Pacientes Sofijas meita norāda: “Kopš aprīļa, kad uzzinājām par mammas audzēju, esam kļuvuši emocionāli; grūti racionāli domāt, aptvert notiekošo. Ir labi, ka tehnoloģijas iet uz priekšu un viss notiek tik raiti. No pacienta viedokļa labi, ka ir šāda iespēja. Taču es būtu priecīga, ja apdrošinātāji vai valsts atzītu šo terapiju un segtu izmaksas. Apkārtējos pārsteidz, ka terapija ir ambulatori. Man kolēģe jautā: Kā – jūs brauksiet mājās uzreiz pēc procedūras? Jā, mamma pēc procedūras jūtas labi, nav ne galvassāpju, ne reiboņu.”

Cyberknife® terapijas laikā audzēja audiem tiek piegādātas lielas un koncentrētas starojuma devas no vairāk kā 1200 leņķiem ar milimetra precizitāti

Šāds jonizējošais starojums iznīcina audzēja šūnas, tās vairs nav aktīvas, un to vietā ieaug saistaudi. Pacients audzēja starošanas laikā nejūt nekādas sāpes. Vienīgais pie kā ir jāpierod – ir kustīgais robots, kas veic starošanu, pārvietojoties sešās plaknēs dažādos attālumos. Lai pacients procedūras laikā varētu atslābināties, telpu iekārtojumā izmantoti Siguldas dabas skati un fonā skan putnu dziesmas un strauta čalošana.
Pacienti apraksta sajūtas terapijas laikā: “Pirmajā reizē ir nepierasti, reizēm sabīsties no robota kustībām, bet mieru palīdz saglabāt sejas maska un fona mūzika, kas liek atslēgties un nedomāt par notiekošo.”

SRC “Sigulda” vadītājs Māris Skromanis stāsta: “Sākotnēji piedāvājam terapiju pacientiem ar primāriem labdabīgiem audzējiem un arī citur ķermenī lokalizētu ļaundabīgu audzēju metastāzēm galvas smadzenēs. Metode piemērota arī asinsvadu patoloģiskiem veidojumiem – arteriovenozām malformācijām. Drīzumā mūsu centrā radioķirurģiju pielietosim arī audzējiem un citur lokalizētu audzēju metastāzēm muguras smadzenēs, savukārt vēlāk tiks ieviesta ar pacienta elpošanu sinhronizēta ārstēšana, kas ļaus sasniegt audzējus plaušās, aknās un citur ķermenī”.

Lai gan CyberKnife® audzēju ārstēšanas metode ir efektīva un ļoti precīza, centrs šobrīd saskaras ar to, ka vairumam pacientu, kuri vēršas pēc palīdzības diemžēl nevaram palīdzēt, jo slimība jau ir novēlotā stadijā, tā ir plaši izplatījusies – pacientiem ir daudz vai liela izmēra metastāzes dažādos orgānos, kā arī slikts vispārējais stāvoklis. Tāpēc ir ļoti būtiski veikt savlaicīgu diagnostiku.
Būtisku lomu savlaicīgā audzēju disagnosticēšanā turpmāk veiks Nukleārās medicīnas centrs, kurš tiks atklāts 2016. gadā. Šajā centrā ar pozitronu emisijas tomogrāfa – datortomogrāfa (PET/DT) palīdzību, tiks sniegta iespēja ļoti agrīni un precīzi atklāt audzējus.

CyberKnife® metode galvenokārt paredzēta tādu audzēju ārstēšanai, kuru izmēri nepārsniedz 3 cm (ļoti retos gadījumos 5 cm) diametrā, tāpēc visefektīvāk varam palīdzēt tieši agrīni atklātiem veidojumiem.”
SRC “Sigulda” tika atklāts 2015. gada novembra beigās un tas šobrīd ir vienīgais unikālās CyberKnife® tehnoloģijas centrs labdabīgu un ļaundabīgu audzēju ārstēšanai Baltijas valstīs.

cyberknife-sigulda

  • Dalīties

2018 - © Consilium Veritas