Pacienta stāsts. Viktors, 68 gadi
Pacienta ārstēšanās kopumā ietvērusi vairākas ķirurģiskas operācijas, konvencionālo staru terapiju, radioķirurģiju ar kibernazi, ķīmijterapiju, kā arī plašu rehabilitācijas kursu ar fizioterapiju, ergoterapiju, masāžām. Diagnostikas nolūkos veiktie izmeklējumi – USG, RTG, MRI, CT, PET/CT.
Stāsta turpinājums, sākumu lasiet šeit.
Lai turpinātu ārstēšanos, Siguldas speciālisti mani nosūtīja uz konsultāciju pie onkologa ķīmijterapeita. 2017. gada maijā man tika uzsākta ķīmijterapija ar medikamentu Sutent, kas paredzēts tieši nieru vēzim.
Izrādās, ka vēža metastāzes spēj pašas sev radīt jaunus asinsvadus, lai tādējādi nodrošinātu barošanos.
Šīs zāles samazina jaunu asinsvadu rašanos, un metastāzes ar laiku izzūd. Medikamentam ir arī blakusefekti, piemēram, caureja, aknas bojājas, mati kļūst balti, bet man jau tie tāpat ir balti. Jūlija sākumā veicu kontroles magnētiskās rezonanses izmeklējumu, un ārste teica, ka ir pozitīva virzība – vēža metastāzes ir mazinājušās, tomēr skartie skriemeļi var radīt problēmas.
Tā kā staigāju ar kvadripoda palīdzību, man bija nepieciešama arī vertebrologa konsultācija. Jūlijā devos uz ORTO klīniku pie daktera Arta Gulbja. Kad viņš ieraudzīja izmeklējuma attēlus, noteica, ka steidzami nepieciešama operācija, jo viens no vēža ietekmē salūzušajiem skriemeļiem, ja neveikli pagriež kāju ejot, var izkustēties un nospiest muguras smadzenes tā, ka man neviens vairs nepalīdzēs. Biju pie viņa piektdienā, un viņš man saka – viss, pirmdien būs operācija. Biju pārsteigts – kā tā uzreiz pirmdien, vajag taču sagatavoties morāli. Nē, nē, nevajag atlikt, svētdien brauciet šurp, pirmdien operējam. Viņš teica, ka tā nav sarežģīta operācija, ilgst apmēram četras stundas, tās laikā ievietos implantus, tad korseti, un viss būs kārtībā. Tagad man rentgena uzņēmumos mugurkaulā redzami vieni vienīgi dzelži.
Pēc operācijām teica, lai trīs mēnešus neveicu nekādas smagas fiziskas aktivitātes, vienīgi var staigāt pa līdzenu virsmu un kāpnēm. Ārsts teica, ka operācijas laikā man atbrīvoja muguras smadzenes, cik vien varēja. Tagad muskuļi tiek nodarbināti. Sākotnēji staigāju, atspiedies uz elkoņiem, ar tā saukto mersedesu (augstais rāmis uz četriem riteņiem). Tad pārgāju uz rolleriem, tagad ar kvadripodu. Dienā 2–3 km noeju. Eju arī ārā. Vingrinājumus gan pagaidām nevaru pildīt, kamēr mugura nav sadzijusi. Tagad man vēl ir kāju masāža, jo slodze ir liela. Var teikt, ka nestaigāju no maija, muskuļi atrofējušies. Pastaigāju, un kājas kļūst kā no koka, tāpēc nepieciešama masāža, lai atslābinās muskuļi. Tad paguļu, atkal ceļos un eju. Salīdzinājumā ar to, kā bija, kad atbraucu uz Siguldu un kustējās tikai kāju īkšķi, protams, ir progress. Ārsti gan sākotnēji neko labu neprognozēja, bet es nolēmu, ka tomēr centīšos, lai pakāpeniski tiktu uz kājām, atkoptos un atjaunotu spēkus.
Radioķirurģija ar CyberKnife bija pagrieziena punkts manā ārstēšanā. Iespējams, tagad, atskatoties atpakaļ, ar to pat vajadzēja sākt. Ja uzreiz būtu ticis ar kibernazi starot nieres audzēju, varbūt saglabātu pašu nieri. Ar kibernazi organismam tiek nodarīts daudz mazāks ļaunums nekā tad, ja saņem klasiskās staru terapijas zirga devu visai mugurai, kas pēc tam izraisa komplikācijas. Kas to lai zina… Ko man piedāvāja, to darīju un cerēju uz labāko. Tagad jau, kā saka, par vēlu dzert Boržomi.
Pašlaik esmu onkologa ķīmijterapeita uzraudzībā. Regulāri nododu asins analīzes; kad nepieciešams, veicu CT un MRI izmeklējumus. Otra niere darbojas bez problēmām.
Slimības gaitā esmu zaudējis arī svaru. Pirms nieres operācijas svēru 103 kg, biju, tā teikt, labi barots puisis. Pēc staru terapijas Krievijā svēru 90 kg, tagad 72 kg. Piedomāju par savu uzturu, ēdu vairāk dārzeņu un augļu, it īpaši sarkanā krāsā – tomātus, piparus, sarkanās vīnogas.
Daudz kustos. Gribu pēc iespējas ātrāk atjaunot pārvietošanās spējas. Protams, volejbolu un tenisu vairs nepaspēlēšu. Staigāšu, kustēšos, peldēšu. Mājās staigāšu pa kāpnēm augšā un lejā, lai kājām būtu slodze. Došos pastaigās ārā, kad labs laiks. Arī šeit ap slimnīcu jau mēdzu pastaigāties.
Šāgada laikā esmu tik daudz pārdzīvojis un ceru, ka ar savu stāstu kādam palīdzēšu.
Par Viktora rehabilitācijas procesā paveikto stāsta Siguldas slimnīcas Rehabilitācijas nodaļas vadītāja Rita Seske:
«Pacients pie mums vērsās brīdī, kad gatavojās ārstēšanai ar CyberKnife Siguldas Radioķirurģijas centrā. Mūsu rehabilitācijas komanda, kas ietver rehabilitologu, fizioterapeitu, ergoterapeitu un masieri, tika iekļauta Viktora ārstēšanas komandā, kur kopīgi ar onkologu, neiroķirurgu, vertebrologu un radiologiem terapeitiem sagatavojām Viktora tālākās ārstēšanas plānu. Mēs pielāgojām rehabilitācijas intensitāti pacienta stāvoklim un blakusterapijai.
Kopumā ar pacientu Rehabilitācijas nodaļā darbojāmies divos posmos. Pirmo posmu uzsākām, kamēr pacientu vēl tikai gatavoja radioķirurģijai. Tobrīd viņš bija guļošs, spēja pārvietoties tikai gultā no muguras uz sāniem, sēdēt un ēst. Sākām ar pārsēšanos, lai spētu viņu aktivizēt. Aktīvi vingrojumi uz kušetes ar mērķi uzlabot muskuļu spēku sēžamvietai un kājām. Izmantojām arī atgriezeniskās saites trenažieri, kas ir specifisks trenažieris kājām.Pacienta galvenā problēma bija ļoti vājas kājas, vāji mugurkaula dziļie muskuļi, bet rokas nebija skartas.
Otrajā posmā mēs sākām trenēt muguras muskulatūru, dziļo muskulatūru un kājas. Kad pacients jau stabili sēdēja un cēlās kājās, sākām staigāšanu ar palīgierīcēm. Sākumā viņš staigāja ar augsto rāmi, lai daļēji atslogotu muguru. Protams, bija arī muguras ortoze, lai samazinātu komplikāciju risku. Vēlāk rehabilitācijā iekļāvām arī spēka vingrojumus sēžamvietai un kājām, izometriskus vingrojumus dziļajiem muskuļiem, velotrenažieri, kā arī strādājām pie gaitas uzlabošanas, palielinājām attālumus un slodzi. Paralēli nodrošinājām masāžas, lai uzlabotu asinscirkulāciju un uzlabotu pašsajūtu.
Šis kungs ir unikāls pacients – lai gan diagnoze un ārstēšana ir kompleksa un sarežģīta, ar pacientu ir ļoti viegli sadarboties, jo viņš pats ir ieinteresēts uzlabot savu stāvokli un viņam nevienā brīdī nav bijusi depresija, viņš ir ļoti pozitīvs. Tāpēc uzreiz var redzēt arī rezultātus. Šis pacients tiešām aktīvi interesējas, ko vēl var darīt, ko darīt citādi. Cīņas spars un vēlme darboties ir ļoti svarīgi. Veiksmīgas rehabilitācijas pamatā svarīgākais ir pacienta vēlme cītīgi strādāt ar sevi. Mēs, speciālisti, tikai parādām virzienu, iedodam darba uzdevumu.»
ORTO klīnikas vertebrologa Arta Gulbja komentārs:
«Pagājušā gada vasarā Viktors vērsās pie manis ar sūdzībām par vājumu kājās, pārvietošanās grūtībām un stiprām sāpēm mugurkaula krūšu daļā. Noteiktā PET/CT diagnostika un datortomogrāfijas izmeklējumi liecināja par jaunveidojuma esamību krūšu daļas 10. un 11. skriemelī, kas spieda uz mugurkaula kanālu.
Pacientam iepriekš veikta stereotaktiskā radioķirurģija ar CyberKnife Siguldā, kas izteikti lokalizēja audzēja metastātisko perēkli un padarīja iespējamu ķirurģisko piekļuvi, samazinot komplikāciju risku.
Sasaucot ārstu konsiliju, tika lemts par operāciju: aizstāt abus bojātos skriemeļus ar implantiem (pagarinātu skriemeļa protēzi), fiksējot tos pie diviem mugurkaula skrieme-ļiem – virs bojātās vietas un zem tās. Vienlaikus caur ribām tika veikta mugurkaula smadzeņu atbrīvošana.
Operācija ilga vairāk nekā sešas stundas, anestēzija – gandrīz astoņas. Mugurkaula ļaundabīgu audzēju operācijām raksturīgs ļoti liels asins zudums, tādēļ visu operācijas laiku anesteziologs uzraudzīja asinsspiedienu artērijā, un atkarībā no spiediena izmaiņām centrālajā vēnā, analīzēm un asins zuduma tiek lemts, kurā brīdī un cik daudz nepieciešams pārliet asinis, lai neizjauktu organisma iekšējo balansu.
Kopumā pacients operāciju panesa labi, bet, ņemot vērā, ka šajā gadījumā mugurkaulā apstiprinājās vēža šūnu metastātisks process, ir uzsākta ķīmijterapija, lai ierobežotu metastāžu turpmāku izplatīšanos un augšanu.»
«Mani nebiedē grūtības un ir gandarījums veikt sarežģītu operāciju, strādāt kopā ar profesionālu komandu un no medicīnas viedokļa izdarīt maksimālo. Tomēr onkoloģijas gadījumā tu nekad droši nevari prognozēt, cik laika būsi izcīnījis šim konkrētajam cilvēkam. Taču man tik un tā ir pārliecība – ja ārstu komanda spēj uzlabot dzīves kvalitāti un dzīvildzi, tā ir vērtība,» saka Artis Gulbis, kurš arvien biežāk uzņemas veikt šādas operācijas ORTO klīnikā.
Onkoloģes ķīmijterapeites Lindas Jurginauskas komentārs:
«Lai gan radioķirurģija ar CyberKnife ir ļoti efektīva metode arī metastātisku audzēju ārstēšanā, tai skaitā arī nieru audzēja gadījumā, tā tomēr audzēja mezglus ārstē tikai lokāli, proti, tur, kur audzējs tiek ārstēts, tas tiek iznīcināts, bet tur, kur starojums netiek pievadīts, ārstnieciska efekta nav. Pacientiem, kam audzējs pēc sākotnējās klasiskās ārstēšanas progresējis, svarīgi ir ne tikai iznīcināt no jauna radušos audzēja mezglus – metastāzes, bet arī pēc šādas lokālas ārstēšanas noteikt, vai asinīs nav audzēja cirkulējošās šūnas, kas var iesēties jaunās ķermeņa vietās un radīt jaunas metastāzes, kā arī noteikt, kāda ir audzēja ģenētiskā struktūra.
Radioķirurģijas centrā Sigulda jau tagad pieejamas pasaulē modernākās audzēja genoma testēšanas analīzes metodes, ko nodrošina Beļģijas Patoloģijas un ģenētikas institūtā lokalizētā audzēja genoma testēšanas laboratorija OncoDNA. Izmantojot OncoDEEP, OncoTrace un OncoSTRAT&GO testus, audzēja audu gabaliņu, invadētu limfmezglu un asins paraugu materiālu iespējams izanalizēt līdz vissīkākajai detaļai, tādējādi ļaujot mums saprast, kāda ir audzēja ģenētiskā struktūra. Ko tas mums dod?
Ja mēs varam uzzināt, no kā veidotas audzēja šūnas un uz ko tas reaģē, varam lietot zāles, kas dod reālu efektu, un nelietot tās, kas būtu izrakstāmas līdzīgi lokalizēta audzēja gadījumā, bet šajā konkrētajā gadījumā efektu nedotu vai, vēl sliktāk, dotu tikai toksicitāti. Speciālistam ar zināšanām audzēja ģenētiskā testēšana palīdz precīzi iz- vēlēties sistēmiskās ārstēšanas tālāko metodi – ķīmijterapiju, mērķterapiju vai imūnterapiju.»
Ja jums ir konstatēta slimības progresija vai atklātas atsevišķas metastāzes, piesakieties uz konsultāciju! Konsultācijas laikā iespējams saprast slimības līdzšinējo gaitu, kā arī saņemt padomu par audzēja genoma testēšanas metodēm un sakārtot slimības tālāko ārstēšanu, izmantojot personalizēti atlasītus modernākos ķīmijterapijas un mērķterapijas medikamentus.
Galvenie ieguvumi, izmantojot CyberKnife radioķirurģijas metodi primāra un metastātiska nieres vēža gadījumā:
- iespēja veikt lokālu metastāzes iznīcināšanu bez ķirurģiskas iejaukšanās neatkarīgi no tās lokalizācijas vietas;
- iespēja neveikt visas nieres vai nieres daļas izņemšanu (nefrektomiju), kas ļauj maksimāli saglabāt nieres funkcijas, sevišķi tad, ja palikusi viena niere;
- iespēja neizmantot klasisko staru terapiju, kas nieru vēža gadījumā parasti nav efektīva, jo nieru vēzis ir radiorezistents;
- iespēja ilgstoši kontrolēt slimības gaitu, kombinējot radioķirurģiju ar modernu diagnostiku, mērķterapiju un rehabilitāciju;
- iespēja saglabāt dzīves kvalitāti, komfortu un darbaspējas.