Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai

Gudrās lamatas vēzim prostatā

Vīriešiem vēzis prostatā ir izārstējams

Prostatas vēzis ir otrā biežākā onkoloģiskā saslimšana vīriešiem Latvijā. Tāpēc ikvienam, jo īpaši veselam vīrietim, ir jāzina un jāpatur prātā vairāki būtiski faktori saistībā ar šo audzēju. Pirmkārt, jo jaunāks vīrietis saslimst ar prostatas vēzi, jo agresīvāka tā gaita. Otrkārt, ja ar šo audzēju slimojis tēvs, vectēvs vai brālis, risks saslimt pieaug divas reizes, ja tas konstatēts diviem asinsradiniekiem – pat piecas reizes. Treškārt – vēzis prostatā ir bīstams un īpašs ar to, ka agrīni attīstās bez simptomiem un tā progresija norit ļoti lēni – gadiem, pat gadu desmitiem ilgi.

Agrīnās stadijās vēzis prostatā IR izārstējams, tāpēc, vīrieši – esiet modri un vismaz vienu reizi gadā pārbaudiet PSA līmeni asinīs arī tad, ja jums nekas nekaiš. Uzmanīgam jākļūst, kad PSA līmenis pārsniedz 4 ng/ml, kā arī draudīgs simptoms ir PSA līmeņa strauja paaugstināšanās.

Diemžēl dažādu vides faktoru un dzīvesveida ietekmē vēzis prostatā tiek konstatēts arvien jaunākiem vīriešiem. Tāpēc vīrietim jau no 40 – 45 gadu vecuma, būtu reizi gadā jāapmeklē ģimenes ārsts un jānodod asins analīzes, lai pārbaudītu prostatas specifiskā antigēna (PSA) līmeni atbilstoši vecuma normai. Tā kā PSA daudzuma palielināšanos asins serumā veicina ne tikai vēzis, bet arī dažādas citas slimības, tad atklājot šī marķiera izmaiņas, nevilcinoties jādodas pie urologa, lai noteiktu to iemeslu.

Ja vēzis prostatā ir diagnosticēts – kādu ārstēšanās metodi izvēlēties?

Šī vēža ārstēšanā var izmantot dažādas metodes. Ikvienam vīrietim, kuru skārusi šī slimība, ir tiesības uzzināt par visām ārstēšanās iespējām, to norisi un blakusparādībām, jo īpaši tāpēc, ka attīstoties medicīnas tehnoloģijām, ārstēšanas metožu klāstu ir papildinājušas jaunas un progresīvas metodes, kas ļauj ļoti precīzi diagnosticēt audzēju un veikt ļoti precīzu ārstēšanu ar ievērojami mazāk blakusparādībām un pēc-operācijas sekām.

Ķirurģija bez naža

Kopš 2015. gada nogales Siguldas slimnīcā Stereotaktiskās radioķirurģijas centrā pieejama moderna neinvazīva metode – robotizēta stereotaktiskā radioķirurģija, kas ļauj iznīcināt vēzi prostatā tā sākuma stadijā. Līdzīgi, kā Vācijas labākajās klīnikās, Siguldā – modernākajā radioķiruģijas centrā Austrumeiropā, šobrīd atrodas jaunākās paaudzes robots CyberKnife M6. Lai gan nosaukumā figurē vārds ķirurģija un nazis, izmantojot “CyberKnife” tehnoloģiju, nekas netiek griezts, nav vajadzīga anestēzija un pacientam nav asins zudums.

Terapijas laikā audzējam ar milimetra precizitāti tiek pievadīta liela jonizējoša starojuma deva, kā rezultātā audzēja šūnas tiek iznīcinātas un tiek apturēta to augšana. Šāda terapija audzēju ārstēšanai ir vienlaikus ļoti iedarbīga un saudzējoša, jo tiek pasargāti blakus esošie veselie iegurņa audi un orgāni. Pēc prostatas radioķirurģijas procedūras parasti novēro mazāk komplikāciju un dzīves kvalitāte ir augstāka nekā pēc ķirurģiskām operācijām. Kā arī, salīdzinājumā ar tradicionālo starošanu, kas parasti ilgst līdz pat 8 nedēļām, te pacientam uz procedūrām jāierodas tikai piecas reizes (procedūra ilgst 45 min). Svarīgi, ka ārstēšanas kursa laikā īpaši netiek traucēts pacienta ierastais dzīves ritms – terapijas laikā pacients neko nejūt, ne karstumu, ne aukstumu, ne sāpes, tādēļ nav jāuzturas slimnīcā – pacients var doties mājās uzreiz pēc procedūras.

Prostatas audzēju pacientus iedala zema, vidēja un augsta riska grupās. Radioķirurģijas pielietošana vēža gadījumā, kā atsevišķa metode piemērota tikai zema un vidēja riska grupas pacientiem – tātad vēža agrīnajās stadijās. Vēlīnās stadijās radioķirurģiju iespējams veiksmīgi pielietot apkarojot vēža metastāzes, piemēram, iegurnī, aknās, mugurkaulā un galvas smadzenēs. Tomēr, jo agrīnāka ir vēža stadija, jo terapijas iespējas ir plašākas un efekts ir labāks. Protams, visos gadījumos ir izņēmumi. Ja audzējs jau ir liels, radioķirurģija var palīdzēt tikai daļēji, taču arī tas atvieglo slimnieka pašsajūtu un dzīves kvalitāti.

Ieguvumi pēc radioķirurģiskas operācijas ārstējot vēzi prostatā

Galvenais ieguvums, protams, ir dzīvība, taču ne mazāk nozīmīga ir arī dzīves kvalitāte pēc operācijas. Pateicoties iespējai precīzi iznīcināt audzēju, turklāt praktiski netraumējot prostatā esošos par “potenci atbildīgos” nervus un asinsvadus, pēc radioķirurģiskas operācijas lielākoties ir iespējams saglabāt augstvērtīgu dzimumspēju jeb potenci. Ja pēc tradicionālas ķirurģiskas operācijas impotence vērojama 25-100% gadījumos, tad pēc radioķirurģijas terapijas seksuāli aktīviem vīriešiem potence pilnībā saglabājas 80-85% gadījumu. Gadījumā, ja traucējumi tomēr radušies, tos var sekmīgi kompensēt, pēc nepieciešamības lietojot potenci stimulējošus medikamentus.

Nozīmīga ir arī pati operācijas norise, ar to saistītās blakusparādības un atveseļošanās periods. Un arī te ir būtiskas atšķirības starp tradicionālu ķirurģisku ārstēšanu un klasisko apstarošanu. Ja staru terapijai procedūru laikā nenovēro smagas un letālas blakusparādības, tad ķirurģiskai ārstēšanai pat augsti specializētos centros konstatē asiņošanas, plaušu trombembolijas epizodes un taisnās zarnas perforācijas pēcoperācijas laikā. Pēc operācijas rehabilitācijas periodā līdz pat 50% pacientu cieš no urīna nesaturēšanas. Paliekoši urīna nesaturēšanas traucējumi tiek novēroti 5-7% pacientu. Pēc klasiskās apstarošanas urīna nesaturēšana kā blakus parādība ir mazāk izteikta, bet tomēr novēro dedzināšanu urinēšanas laikā, biežāku urinēšanu un vēdera izejas traucējumus sakarā ar urīnpūšļa un taisnās zarnas apstarošanu. Arī radioķiruģijas gadījumā blaknes var būt līdzīgas klasiskajai starošanai, tomēr parasti tās ir vieglākas un pāriet daudz ātrāk. Turklāt atveseļošanās periods ir pilnīgi atšķirīgs – pēc staru terapijas procedūrām pacientam nav sāpju un viņš uzreiz var doties mājās.

Progresīvākā un precīzākā prostatas  izmeklēšanas metode

Aptuveni 15-20% pacientu pēc sākotnējās terapijas dzīves laikā diemžēl attīstās vēža recidīvs, par ko bieži liecina PSA marķiera palielināšanās asinīs. Lai precizētu, vai audzējs ir atgriezies, vai attīstījušās metastāzes un redzētu, kur tās lokalizējas, nepieciešams veikt rūpīgu pacienta izmeklēšanu. Tradicionāli tiek izmantotas dažādas vizuālās diagnostikas metodes kā magnētiskā rezonanse, kompjūtertomogrāfija, scintigrāfija, taču jaunākie pētījumi pierāda, ka šajos gadījumos progresīvākais un precīzākais ir pozitronu emisijas tomogrāfijas/datortomogrāfijas (PET/CT) kombinētais izmeklējums. Izmeklējumā tiek izmantots radiofarmaceitisks preparāts 18F-holīns, kas specifiski iezīmē prostatas vēža šūnas un ir iespējams ne tikai izvērtēt prostatas vēža izplatību, bet arī atšķirt iekaisuma procesus no audzējiem. Īpaši svarīgs PET/CT izmeklējums ir tiem prostatas vēža pacientiem, kuriem slimība atgriežas pēc iepriekš veiktas tradicionālās ķirurģijas vai staru terapijas. Ja salīdzina ar citiem izmeklējumiem, ar vienu PET/CT izmeklējumu daudz precīzāk iespējams noteikt metastāzes gan mīkstajos audos, gan kaulu sistēmā.

68Ga-PSMA ir ievērojamas priekšrocības diagnostikas precizitātē, īpaši izmeklējot pēcoperācijas atkārtoto saslimšanu ar prostatas vēzi. Izmantojot PET/CT pārbaudi, ir iespējams daudz precīzāk noteikt metastāzes mīksto audu un skeleta sistēmā, nekā izmantojot citas diagnostikas metodes.

Ar marķieri Ga68-PSMA var ļoti precīzi noteikt robežu starp skartajiem un veseliem audiem un ļaundabīgo šūnu klātbūtni, pat ja PSA līmenis ir zemāks par 1.0.

PSMA PET / CT metodes jutīgums ir tik liels, ka ar to var diagnosticēt vissīkākās kaulu metastāzes. Šī metode dod labumu ne tika pacientiem ar recidīvu, bet arī cilvēkiem ar aizdomām par vēzi, kuru audu paraugā līdz šim nav izdevies identificēt audzēju.

Metode PSMA PET/CT ļauj ne tikai ļoti precīzi veikt diagnostiku, bet arī plānot turpmāko terapiju. Tas ir, lai noteiktu vai pacientam ir vajadzīga vienreizēja lokāla ārstēšana (piemēram, apstarošana) vai arī ir nepieciešams veikt ķīmijterapijas vai hormonterapijas ciklu.

PET/CT izmeklējuma rezultātā tiek iegūts augstas kvalitātes hibrīdattēls, kurā specifiski iezīmētas vēža šūnas un milimetru līmenī redzama precīza informācija gan par audzēja anatomiskajiem datiem (lokalizācija, izmērs), gan arī par šī šūnu veidojuma funkcionālo dabu – vai tas ir aktīvs, neaktīvs, ļaundabīgs vai labdabīgs. Pētījumi rāda, ka tieši ar PET/CT metodi var ieraudzīt metastāzes limfmezglos, kas ir mazākas par 5 mm. Šāda atradne var būtiski mainīt ārstēšanas gaitu. Tāpat agrīna metastāžu diagnostika ar PET/CT nodrošina savlaicīgu ārstēšanu, samazinot kaulu lūzumu un muguras smadzeņu kompresijas risku.

Pateicoties PET/CT tehnoloģijas augstajai sensitivitātei, tā tiek īpaši rekomendēta, lai precīzi un agrīni diagnosticētu pilnīgi visas metastāzes un recidīvus, kas ir neatsverama informācija gan ārstam precīza tālākā ārstēšanas plāna izstrādē, gan arī pacientam, jo uzlabo viņa izveseļošanās prognozes.

cyberknife-sigulda

  • Dalīties

2021 - © Consilium Veritas