Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai

Trigeminālā neiralģija

Ja jums ir neciešamas sāpes vienā sejas pusē, iespējams, jūs slimojat ar trīszaru nerva neiralģiju (trigeminālo neiralģiju). Mēs piedāvājam vairākas efektīvas trigeminālās neiralģijas ārstēšanas iespējas. Pareizās ārstniecības metodes izvēle ir atkarīga no katras individuālās situācijas. Lai nozīmētu jums efektīvāko un drošāko ārstēšanas metodi, mūsu speciālistiem jāizvērtē slimība, tās cēloņi, iepriekš veiktā izmeklēšana un ārstēšana. Radioķirurģijas centrs Sigulda  piedāvā trigeminālās neiralģijas  ārstēšanu ar jaunākās paaudzes robotu  CyberKnife  M6. Ar  radioķirurģijas metodi trīszaru neiralģiju  ārstē bez operācijas un asins zudumiem.

Trigeminālās neiralģijas ārstēšana ar CyberKnife® M6. Soli pa solim.

Kā mēs varam palīdzēt, ja jums konstatēta trigeminālā neiralģija?

 • Pēc Radioķiruģijas centra Sigulda izveidošanas (2015. g.), mūsu klīnikā pieejama pasaulē modernākā neinvazīvā trigeminālās neiralģijas ārstēšanas metode ar staru terapijas robotu Cyberknife® M6;
 • CyberKnife®  M6 radioķirurģija nodrošina trigeminālās neiralģijas sāpju mazināšanos 80% gadījumu 2 gadu laikā, kā arī minimālu blakus parādību profilu;
 • mūsu komandā darbojas pieredzējuši, augsti kvalificēti speciālisti (neirologs, neiroķirurgs, neiro radiologs - diagnosts, radiologs - terapeits), kas specializējušies trigeminālās neiralģijas pacientu diagnostikā un ārstēšanā;
 • pirms ārstēšanas nozīmēšanas katrs individuālais gadījums tiek izvērtēts speciālistu komandā – ārstu speciālistu konsīlija ietvaros;
  mūsu speciālisti strādā atbilstoši profesionālo asociāciju vadlīnijām, izmantojot   jaunāko klīnisko pētījumu un Eiropas vadošo klīniku speciālistu pieredzi, pēc īpaši izstrādāta trigeminālās neiralģijas ārstēšanas protokola;
 • divu gadu laikā ārstēto pacientu rezultāti gan efektivitātes, gan drošības ziņā pilnībā atbilst Eiropas vadošo CyberKnife centru rezultātiem.

Mūsu speciālistu galvenais uzdevums ir piedāvāt jūsu gadījumam atbilstošāko diagnostikas un ārstēšanas metodi. Jautājiet šeit  un mūsu speciālisti palīdzes izprast jūsu situāciju un atrast jūsu gadījumam labāko risinājumu.

Trigeminālās neiralģijas ārstēšana ar CyberKnife - pirms un pēc ārstēšanas

Pacientu atsauksmes un ārstēšanas rezultāti

Trigeminālās neiralģijas ārstēšanas metodes

Trīszaru nerva neiralģijas ārstēšanai izmanto vairākas metodes vai to kombinācijas:

 • medikamentozo terapiju;
 • ķirurģisko ārstēšanu
 • robotizēto radioķirurģiju.
Trigeminālās neiralģijas ārstēšana ar medikamentozu terapiju

Vispārīgas rekomendācijas iesaka sākt ar medikamentozo terapiju. Jūsu ārstējošais neirologs ieteiks, kādus medikamentus lietot neiralģijas gadījumā. Pacienti mēdz lietot atsāpinošus medikamentus pat gadiem ilgi, taču ja efekts nav pietiekams, jāapsver kāda cita procedūra. Par piemērotāko lemj individuāli, ņemot vērā pacienta vecumu, blakusslimības un citus aspektus. Par veiksmīgu medikamentozo terapiju uzskata sāpju samazinājumu par vismaz 50 %, bet ķirurģiskas ārstēšanas gadījumā par veiksmīgu terapiju uzskata pilnīgu sāpju izzušanu.

Trigeminālās neiralģijas ārstēšana ar ķirurģisko operāciju

Pacientiem, kas ilgstoši nespēj tikt galā ar neciešamām sāpēm un kuriem medikamentozā terapija ir kļuvusi neefektīva vai arī tā rada nopietnas blakusparādības, var veikt ķirurģisku ārstēšanu.

Ķirurģisko ārstēšanu pēc iedarbības mehānisma var iedalīt divās pamatkategorijās:

 • Ar nerva bojājumu;
 • Saglabājot nerva funkciju, bet atbrīvojot to no saspieduma.

Neiroķirurģiska operācija trīszaru nerva sāpju gadījumā nozīmē, ka tiek atrisināta problēma, kad asinsvads nospiež nervu. Operācija notiek vispārējā narkozē. Sāpīgajā pusē aiz auss tiek izzāģēts kaula fragments, lai piekļūtu klāt problēmzonai, un mikroskopa kontrolē starp asinsvadu un nervu tiek novietota teflona plātnīte, pasargājot nervu no asinsvada spiediena.

Operācijas efektivitāte pacientiem ar klasisku nerva un asinsvada konfliktu ir ļoti augsta – 90–95%.

Tādas metodes, kā ķīmiska (medikamentoza) vai termiska (ar karstumu) nerva piededzināšana tiek lietota gadījumos, ja trīszaru nerva sāpes izraisa kāda cita slimība, vai arī blakusslimību dēļ nav iespējams veikt operāciju. Šī procedūra rada pastāvīgu nerva bojājumu, tajā pašā laikā samazinot sāpes. Metodes efektivitāte nav tik augsta kā operācijai, tā saglabājas īsāku laiku, kā arī var rasties nepatīkamas blakusparādības, kas saistītas ar nerva bojājumu.

Trigeminālās neiralģijas ārstēšana ar robotizēto radioķirurģiju

Robotizētā radioķirurģija kļūst arvien populārāka trigeminālās neiralģijas pacientu vidū. Tā ir efektīva, nesāpīga metode trigeminālās neiralģijas ārstēšanai. Mūsdienās, kopā ar medikamentozo terapiju, tā ir kļuvusi par vienu no vadošajām trīszaru nervu sāpju ārstēšanas metodēm. Procedūras laikā smadzeņu stumbram zonā, kurā trīszaru nervs saskarās ar asinsvadu, kurš rada neirovaskulāro konfliktu, tiek pievadīta ļoti precīza augstas radiācijas deva galvas. Starp nervu un asinsvadu veidojas rētaudi, samazinot neirovaskulāro konfliktu un atbrīvojot pacientu no sāpēm. Šīs metodes ieguvumi ir tādi, ka tā ir visnesāpīgākā un vismazāk invazīvā metode no visām radikālas ārstēšanas metodēm, kā arī pretēji citām metodēm to nepieciešamības gadījumā var atkārtot.

Kā notiek trigeminālās neiralģijas ārstēšana ar robotu CyberKnife

Pirmais solis: Konsultācija un ārstēšanas iespēju izvērtēšana

Konsultācijā tiek izskaidrotas iespējamās terapijas taktikas, iespējamās blakusparādības un terapijas norise. Tiek demonstrēti un izskaidroti iepriekšējo analīžu un diagnostiskās radioloģijas attēlu dati, kā arī tiek sastādīts terapijas plāns.

Otrais solis: Konsīlijs
Trešais solis: Topometrija
Ceturtais solis: Individuālā terapijas plāna sastādīšana
Piektais solis: Radioķirurģijas procedūra ar CyberKnife
Sestais solis: Ārstēšanas pabeigšana

Ko nozīmē trigeminālā neiralģija?

Trigeminālā jeb trīszaru nerva neiralģija bieži tiek raksturota kā viena no visneciešamākajām sāpēm. Parasti šīs sāpes ir sejas apakšdaļā vienā vai abās pusēs, taču mēdz sāpēt arī rajons apkārt degunam un virs acīm. Pacienti šīs sāpes apraksta, kā “elektrošoku”, “iešaušanu” sejas vienā pusē, dedzinošu vai izteikti durošu sajūtu.

Trīszaru nervs ir piektais no 12 kraniālajiem jeb galvas nerviem, kura uzdevums ir nodrošināt jušanas sajūtu sejā. Šis nervs atrodas gan sejas labajā, gan kreisajā pusē, kur tas sazarojas 3 daļās, no kā arī cēlies nosaukums “trīszaru”.

Epidemioloģija
 • Katru gadu 150 000 cilvēkiem tiek diagnosticēta trīszaru nerva neiralģija;
 • Šī slimība var skart cilvēku jebkurā vecumā, taču visbiežāk tas notiek pēc 50 gadu vecuma;
 • Statistikas dati liecina, ka šī slimība biežāk ir sastopama sievietēm nevis vīriešiem;
 • Augstāks risks, ja ģimenē kādam jau ir bijusi trigeminālā neiralģija;
 • Augsts asinsspiediens vai multiplā skleroze var paaugstināt saslimšanas risku;
 • Lielākajai daļai pacientu trigeminālās neiralģijas cēloni nevar noteikt, bet visbiežāk neiralģija rodas galvas smadzeņu stumbrā neirovaskulārā konflikta rezultātā starp trīszaru nervu un asinsvadu.
Simptomi
 • Spontānas, pēkšņas, stipras, elektrošokam līdzīgas sāpes visbiežāk vienā sejas pusē;
 • Var ilgt dažas sekundes līdz 2 minūtes;
 • Sāpes var pēkšņi izzust un neparādīties pat vairākus mēnešus;
 • Sāpes var provocēt – ēšana, pieskāriens, runāšana, mazgāšanās, vējš u.c. kairinātāji.
Diagnostika

Vislielākā nozīme ir pacienta sniegtajam sāpju raksturojumam. Balstoties uz stāstīto ārsts-neirologs rūpīgi veic neiroloģiskos izmeklējumus sejā – pārbauda sāpju punktus, jušanu, temperatūras jutību un funkciju.
Lai konstatētu iemeslus (piemēram, audzēju vai multiplo sklerozi vai neirovaskulāru konfliktu), kas varētu izraisīt trigeminālo neiralģiju, izmanto attēldiagnostiku – magnētisko rezonansi.

Radioķirurģijas centra Sigulda speciālisti

2021 - © Consilium Veritas