Neirinoma
Cilvēkiem, kuriem ir galvas smadzenēs lokalizēto (kraniālo) nervu audzējs (galvas smadzeņu) audzējs - neirinoma jeb švannoma, šodien ir pieejamas vairākas efektīvas ārstēšanas iespējas. Pareizās ārstniecības metodes izvēle ir atkarīga no katras individuālās situācijas. Lai nozīmētu Jums efektīvāko un drošāko ārstēšanas metodi mūsu speciālistiem, jāizvērtē slimības stadija un izplatība, audzēja agresivitātes pakāpe, iepriekš veiktā izmeklēšana un ārstēšana. Radioķirurģijas centrs Sigulda piedāvā neirinomas ārstēšanu ar pēdējās paaudzes robotu CyberKnifeⓇ M6. Ar radioķirurģijas metodi neirinomu ārstē bez operācijas, anestēzijas un asins zudumiem. Radioķirurģija ar Cyberknife ir ārstēšana ar jonizējošo starojumu, tā nav ķirurģiska ārstēšana vārda tiešā nozīmē, jo netiek veikts ķirurģisks grieziens, nav vajadzīga anestēzija un pēc terapijas nav nepieciešama ilgstoša atlabšana un rehabilitācija. Radioķirurģijas gadījumā veidojumā tiek tēmēts lielas jaudas starojums ar strauju starojuma devas samazinājumu veselajos, blakusesošajos audos. Turklāt terapijas precizitāte tiek nodrošināta līdz pat milimetra precizitātei.
Galvas audzēju ārstēšana ar CyberKnife® M6. Soli pa solim.
Kā mēs varam palīdzēt, ja jums konstatēta neirinoma?
- pēc Radioķiruģijas centra Sigulda izveidošanas (2015.), mūsu klīnikā pieejama pasaulē modernākā neinvazīva nerinomu ārstēšanas metode ar Cyberknife®M6 robotizēto radioķirurģijas sistēmu;
- CyberKnife® M6 radioķirurģija nodrošina 98% audzēja augšanas kontroli, kā arī minimālu blakus parādību profilu;
- mūsu komandā darbojas pieredzējuši, augsti kvalificēti speciālisti (otorinolaringologs, neiroķirurgs, neiro radiologs - diagnosts, radiologs - terapeits, radiologa asistents, medicīnas fiziķis), kas specializējušies neirinomu diagnostikā un ārstēšanā;
- katrs individuālais gadījums tiek izvērtēts speciālistu komandā - ārstu speciālistu konsīlija ietvaros;
- mūsu klientiem ir pieejamas modernākās neirinomas diagnostikas metodes, piemēram (audio/vestibulogramma(VHIT tests), 3 Teslu MR izmeklējums, 64 slāņu DT izmeklējums;
- mūsu speciālisti ļoti labi pārzina neirinomas ārstēšanas metodes un uzkrājuši vairāk nekā divdesmit gadu pieredzi ārstēšanā;
- mūsu speciālisti strādā atbilstoši profesionālo asociāciju vadlīnijām, izmantojot jaunāko klīnisko pētījumu un Eiropas vadošo klīniku speciālistu pieredzi, pēc īpaši izstrādāta nerinomu ārstēšanas protokola;
- divu gadu laikā ārstēto pacientu efektivitātes rezultāti pilnībā atbilst Eiropas vadošo CyberKnife centru rezultātiem, gan efektivitātes, gan drošības ziņā;
- mūsu speciālistu galvenais uzdevums piedāvāt Jūsu gadījumam atbilstošāko diagnostikas un ārstēšanas metodi.
Jautājiet šeit un mūsu speciālisti Jums palīdzes izprast Jūsu situāciju un piemeklēt labāko risinājumu atbilstoši Jūsu gadījumam.
Neirinomas ārstēšana ar CyberKnife - pirms un pēc 12 mēnešiem
Neirinomas ārstēšanas metodes
Dzirdes nerva neirinomas jeb švannomas ārstēšanai vēsturiski izmanto trīs metodes:
- neiroķirurģisku operāciju;
- apstarošanu jeb radioķirurģiju;
- regulāru novērošanu.
Audzēji mazāki par 5mm reti dod izteiktas blakusparādības, līdz ar to parasti šajos gadījumos tiek rekomendēts veikt novērošanu un atkārtot magnētiskās rezonanses izmeklējumu ik pēc 6 mēnešiem.
Ja neirinoma turpina augt un sasniedz 10-20mm diametru vai pacientam ir izteiktas sūdzības par mazāka izmēra audzēju, izvēles metode ir radioķirurģija, kas ļauj piegādāt augstu starojuma devu audzējam, minimāli ietekmējot apkārt esošos nervus un smadzeņu audus.
Bieži radioķirurģija tiek izmantota neirinomas recidīvu gadījumā, kā arī tad, ja pēc kirurģiskas operācijas ir atlieku audi un operācijas laikā neirinomu pilnībā nav iespējams izoperēt.
Radioķiruģijas mērķis ir apturēt turpmāku neirinomas augšanu. Gana bieži, 2 gadu laikā pēc radioķirurģijas, tiek konstatēta arī audzēja masas sarukšana par 20-25%, salīdzinot ar stāvokli pirms manipulācijas. Neskatoties uz metodes efektivitāti un starojuma piegādes precizitāti, izmantojot dažādas radioķirurģijas iekārtas,- rezultāti, kā arī pēc procedūras blakusparādības var būt atšķirīgas. Metodes lielākais trūkums - audzēja sarukšana pēc terapijas ir pakāpeniska un notiek ilgākā laika posmā (1-3 gadi), kā rezultātā, audzēja izraisītās sūdzības mazinās pakāpeniski mēnešu, pat gadu laikā.
Kā biežākās blakusparādības pēc procedūras tiek atzīmētas:
- sejas nerva un trijzaru nerva jušanas traucējumi jeb neiropātijas;
- troksnis ausīs;
- reibonis un līdzsvara traucējumi.
Lai iegūtu maksimālo efektu un pēc iespējas mazinātu audzēja apjomu, kā arī radioķirurģijas izraisītās blaknes, svarīgi, radioķirurģijas plānošanas sagatavošanā, izmantot modernākos diagnostiskos izmeklējumus: 3 Teslu magnētisko rezonansi un vismaz 64 slāņu datortomogrāfijas izmeklējumu, tādējādi nodrošinot apstarošanu ar milimetra precizitāti.
Izvēles metode - neiroķirurģiska jeb mikroķirurģiska operācija parasti tiek izmantota, ja audzēja izmēra dēļ:
- tiek nospiests smadzeņu stumbrs;
- izteikts audzēja masas efekts;
- ja audzēja struktūra ir cistiska vai satur šķidrumu;
- un/vai pieaugošo sūdzību gadījumā, kuras kļūst nepanesamas.
Salīdzinot ar pagājušā gadsimta sākumā veiktajām neiroķirurģiskajām operācijām pacientu mirstība no šādām manipulācijām mazinājusies no 73% uz 0,5%, tomēr operācijas rezultātā joprojām jārēķinās ar salīdzinoši smagām blakusparādībām:
- pilnīgu dzirdes zudumu operētajā pusē;
- sejas nerva traumēšanu, kā rezultātā seko sejas vienas puses deformācija jeb noslīdēšana;
- vieglākos gadījumos novēro sejas nejūtīgumu, kas atjaunojas 80% gadījumu 1 gada laikā;
- pastāvīgām galvas sāpēm;
- 5% gadījumu iespējams recidīvs jeb audzēja ataugšana it sevišķi, ja audzējs ieaudzis kaulu struktūrās un to nav iespējams pilnībā evakuēt bez paliekoša defekta;
- pie pēcoperācijas blakusparādībām novēro likvora jeb šķidruma krāšanās operētajā zonā, meningītu, cerebrospinālā šķidruma atteces traucējumus.
Priekšrocības ārstēšanai ar CyberKnife radioķirurģijas robotu
Robotizēta radioķirurģija ar CyberKnife M6 ir efektīva, droša un klīniskajos pētījumos pierādīta metode - zināma vairāk nekā 15 gadus.
Sagaidāmie terapeitiskie rezultāti tiek balstīti uz kvalitatīviem klīniskajiem pētījumiem, efektivitāte pierādīta novērojot pacientus jau vairāk nekā 15 gadus;
97% gadījumu, ārstējot neirinomas ar CyberKnife, sagaidāma audzēja augšanas apturēšana vai sarukšana par 20-25% nākamo 2 gadu laikā pēc ārstēšanas;
ārstējot ar CyberKnife neliela un vidēja izmēra neirinomas, pēc terapijas nav nepieciešama ilgstoša atlabšana un rehabilitācija, blakusparādības parasti nav smagākas par audzēja paša izraisītājām un ir kontrolējamas ar atbilstošu medikamentozu terapiju;
Neirinomas augšana tiek apturēta bez ķirurģiskas iejaukšanās, bez sāpēm, bez rehabilitācijas nepieciešamības, ar milimetra precizitāti, maksimālu cilvēciskās kļūdas riska novēršanu un minimālu blakusparādību risku.
Audzējam tiek pievadīts starojums no vairākiem simtiem leņķu ar milimetra desmitdaļas precizitāti, tas ļauj radioķirurģijas sistēmas lineārajam paātrinātājam CyberKnife® M6 iedarboties precīzi uz slimības skartajiem audiem, samazinot kaitējumu apkārtējiem audiem līdz minimumam.
Robotizētas radioķirurģijas laikā pacients var gulēt un brīvi elpot. Iekārta pati fiksē pat minimālas pacienta kustības un pielāgojas tām. Pacienta drošībai procedūras laikā tiek lietota viegla termoplastiskā maska, kas parasti nerada nepatīkamas sajūtas un klaustrofobiju. Atšķirībā no citām radioķirurģijas metodēm, kā, piemēram, izmantojot Gammaknife, pacientam nav nepieciešams stereotaktiskais rāmis vai ciešas fiksācijas maska, ko izmanto citās radioķirurģijas iekārtās.
Ja neirinoma atklāta brīdī, kad tā jau dod nopietnas blakusparādības, tad robotizēto radioķirurģiju iespējams kombinēt ar mikroķirurģisku operāciju, samazinot audzēja masas ietekmi uz citām smadzeņu daļām ķirurģiski;
Ja pēc iepriekšējas operācijas pastāv recidīva risks vai arī audzēju nav bijis iespējams pilnībā izņemt, atlieku audus iespējams ārstēt ar CyberKnife.
Lielākā daļa mūsu pacientu 2 gadus pēc CyberKnife radioķirurģijas vairs nejūt slimības simptomus un ir apmierināti ar izdarīto izvēli.
Radioķirurģija ar CyberKnife liek justies labāk, jo ārstē audzēju ērtā un efektīvā veidā, neietekmējot dzīves kvalitāti.
Radioķirurģija ar CyberKnife ir ambulatora ārstēšanas metode. Pēc procedūras pabeigšanas Jūs tajā pašā dienā varēsiet doties mājās un jums nav jāpaliek slimnīcā.
Reālo slimības radīto izdevumu neprognozējamība var radīt neplānotus robus Jūsu budžetā:
- diagnostikas gadījumā gaidīšana rindā uz kārtējo magnētisko rezonansi un neizpratne par slēdzienā rakstīto;
- neiroķirurģiska operācija var būt saistīta ar grūti prognozējamām pēcoperācijas aprūpes un rehabilitācijas izmaksām, kuras parasti netiek apmaksātas no valsts budžeta,
- neizpratne par ārsta honorāru,
Šīs ir lietas, kas rada stresu un aizkaitinājumu jau tā smagajā slimības periodā. Mēs esam centušies izstrādāt mūsu pakalpojumu cenrādi tā, lai diagnostikas un terapijas izmaksas būtu saprotamas un viegli prognozējamas. Ja Jums tomēr rodas jautājums par iespējamām izmaksām, lūdzu jautājiet to mūsu klientu konsultantiem. Šeit iespējams iepazīties ar mūsu klīnikas pakalpojumu cenrādi.
Kā notiek galvas audzēju ārstēšana ar CyberKnife
Lai novērtētu efektivitāti galvas audzēju ārstēšanai ar CyberKnife® M6 sistēmu, iespējams veikt bezmaksas individuālu pacienta online konsultāciju ar iepriekšējo slimības vēstures datu izvērtēšanu.
Lai pieteiktos šai konsultācijai, lūdzu nosūtiet datus izmantojot tīmekļa vietnes kontaktu formu un datu ielādes formu šeit.
Dati, kas būtu nepieciešami, lai sākotnēji novērtētu ārstēšanas iespējas:
• magnētiskās rezonanses (MR) izmeklējums ar aprakstu vai pieejas kods izmeklējumam datu bāzē vai izmeklējuma attēli DICOM formātā CD, vai ielādēti datu augšupielādes sistēmā klīnikas mājas lapā (vēlams ne vecāki kā 4 nedēļas).
Konsultācija klātienē.
Konsultācijā tiek izskaidrotas iespējamās terapijas taktikas, iespējamās balkusparādības un terapijas norise. Tiek demonstrēti un izskaidroti iepriekšējo analīžu un diagnostiskās radioloģijas attēlu dati.
Konsīlijs.
Katra pacienta ārstēšanas taktika atbilstoši Ārstniecības likumam tiek izskatīta multi-disciplinārā konsīlijā piedaloties neiroķirurgam, radiologam-terapeitam un radiologam-diagnostam. Ārstējošais ārsts konsīlija dalībniekiem prezentē pacienta medicīniskos datus. Nepieciešamības gadījumā pacients tiek aicināts personīgi ierasties uz konsīliju, lai nepastarpināti parrunātu ar konsīlija dalībniekiem dažādus ārstēšanas aspektus.
Termoplastiskās maskas sagatavošana, datortomogrāfija (DT) ar iepriekš sagatavoto termoplastisko masku un tiek veikts 3 Teslu MR izmeklējums, izmantojot specializētu protokolu atbilstoši CyberKnife® M6 sistēmas prasībām.
Tālāk tiek veikta terapijas individuālā plāna sagatavošana neirinomas ārstēšanai ar robotizētas radioķirurģijas sistēmu CyberKnife® M6.
Datorizētajā 3 dimensiju plānā tiek konturētas audzēja un kritisko blakusorgānu atrašanās vietas, kuras pēc tam tiek ielādētas CyberKnife® M6 robota sistēmā. Ārsts nozīmē starojuma devas un terapijas reižu skaitu. Secīgi, tālāk plāns tiek nodots plānošanai medicīnas fiziķiem, kuri izveido vispiemērotāko apstarošanas plānu konkrētajam pacientam. Katrs plāns pirms radioķirurģijas uzsākšanas tiek pārbaudīts, izmantojot individuālās dozimetrijas metodes.
Nelielu neirinomu gadījumā nepieciešams tikai 1 radioķirurģijas seanss. Ja neirinoma ir vidēji liela vai nospiež smadzeņu stumbru, var tikt nozīmēti 3 vai 5 radioķirurģijas seansi, kur katrs ilgst aptuveni 50 līdz 60 minūtes.
Terapijas slēdziena saņemšana, rekomendācijas pirmajiem trīs mēnešiem pēc terapijas, kā arī informācija par iespējamām blakusparādībām. Lai kontrolētu audzēja augšanu vai sarukšanu jums arī turpmāk tiks nozīmēta MR izmeklējums reizi 6 mēnešos.
Pēc tam aktīva dzīves baudīšana bez ierobežojumiem.
Galvas smadzeņu audzējs - neirinoma
Ir vairāk nekā 40 dažāda veida audzēju, kas lokalizējas galvas smadzenēs vai galvaskausa kaulu struktūrās, bet pamatā tos iedala divas grupas:
- labdabīgi audzēji galvā;
- ļaundabīgi audzēji galvā.
Atsevišķa grupa ir citur lokalizētu audzēju metastāzes galvas smadzenēs. Visbiežāk galvas smadzenēs metastāzes veido tādi primāri audzēji, kā krūts, plaušu un zarnu vēzis, kā arī nieru vēzis un melanoma. Labdabīgi audzēji aug lēni un reti izplatās ārpus to audu robežām, no kuriem tie veidojas. Visbiežāk sastopamie labdabīgie audzēji ir meningiomas (galvas smadzeņu apvalku audzēji), neirinomas (dzirdes nerva švannomas) un hipofīzes adenomas (no dziedzeru audiem izejoši labdabīgi audzēji). Ļaundabīgus audzējus galvas smadzenēs sauc par smadzeņu vēzi vai gliāliem audzējiem (gliomas). Atsķirībā no labdabīgiem audzējiem tie ieaug jeb infiltrē citu audu struktūras, kā arī var izplatīties uz citām galvas vai muguras smadzeņu daļām. Visizplatītākie audzēji ir astrocitomas, oligodendrogliomas, glioblastomas un jauktas struktūras gliomas.
Dzirdes nerva neirinoma ir lēni augošs galvaskausa pamatnes labdabīgs audzējs, kas veidojas no dzirdes jeb vestibulokochleārā nerva šķiedrām. Dzirdes nerva šķiedras dēvē arī par Švanna šķiedrām, tāpēc neirinomu medicīnā dēvē arī par vestibulāru švannomu. Neirinoma pamatā bojā dzirdes nervu posmā starp iekšējo ausi un galvas smadzenēm, kā rezultātā tiek ietekmēta dzirdes un vestibulārā aparāta funkcija.
Dzirdes nerva neironoma ir labdabīgs audzējs, tā neieaug citās audu struktūrās un nerada metastāzes. Lielākai daļai pacientu neirinomu konstatē tikai vienā galvas pusē, tomēr, apmērām 6% gadījumu, dzīves laikā konstatē dzirdes nerva neirinomas abās galvas pusēs. Visbiežāk šādu ainu atrod pie neirofibromatozes (iedzimtas ģenētiskas saslimšanas).
Neirinoma jeb švannoma - dzirdes nerva šķiedru audzējs
Atklāj sākot no 45 līdz 80+ gados, visbiežāk 50 gadu vecumā;
Konstatē vidēji 1 cilvēkam no 100 tūkst. iedzīvotājiem;
6% no visiem primāriem galvas audzējiem;
Pēc dzirdes nerva neironomas neiroķirurģiskas operācijas:
- 0,5% pēcoperācijas mirstība;
- 25% gadījumos sejas nerva komplikācijas;
- 26% citas pēcoperācijas komplikācijas;
- 3-4 gadu laikā neirinoma izveidojās no jauna;
- ir pacienti, kam dzīves laikā veiktas pat 3 - 4 galvas smadzeņu operācijas.
Slimības simptomi ir atkarīgi no audzēja izmēra un no novietojuma uz nerva. Biežākie simptomi ir:
- dzirdes defekts vai straujš dzirdes zudums, kas arī parasti ir pirmais simptoms, pēc kura pacienti griežas pie otorinolarangologa jeb dzirdes speciālista;
- apmēram 80% gadījumu pacienti dzird dažādus trokšņus - sīkšana, zvanīšanu vai dūkšanu;
- bieži konstatē reiboni, kas var izraisīt līdzsvara traucējumus vai nelabumu;
- dažkārt pacienti sūdzas par galvassāpēm, jo sevišķi izteikti no rītiem pēc pamošanās, kā arī klepojot;
Ja neirinoma izaugusi gana liela, tiek skarti un nospiesti arī pārējie sejas nervi;
- pacients var sūdzēties par sejas vienas puses tirpšanu vai pat nejūtīgumu, kā arī spogulī redzamas vizuālas sejas izmaiņas ar acs plakstiņa vai lūpu kaktiņa noslīdēšanu;
- atsevišķos gadījumos tiek konstatēti arī pārejoši redzes traucējumi vai rīšanas traucējumi, kas saistīti ar konkrēto nervu nospiešanu;
- ja audzēja izmēra dēļ tiek nospiests smadzeņu stumbrs, masas efekta un intrakraniālā spiediena pieaugšanas rezultātā galvassāpes var kļūt nepanesamas, kā arī var rasties smaga vemšana un dezorientācijas traucējumi.
Visbiežāk neironomas tiek konstatētas gadījumos, kad pacienti sūdzas par strauju dzirdes zudumu, reiboni vai galvassāpēm. Lielākā iespēja saslimt pastāv gadījumos, ja ģimenē kādam no vecākiem vai vecvecākiem ir bijusi nerinoma vai neirofibromatoze.
Ja magnētiskās rezonanses izmeklējums veikts korekti, iespējams konstatēt pat 1-2mm izmēra audzējus, tomēr visbiežāk atrod audzējus, kuru izmērs pārsniedz 5mm diametrā.
Diagnostikas ietvaros var tikt nozīmēti arī citi izmeklējumi:
- dzirdes funkcijas novērtējums jeb audiogramma;
- vestibulārā aparāta novērtējums jeb vestibulogramma vai
- kombinēts izmeklējums (audio/vestibulogramma jeb VHIT izmeklējums).