Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai

CyberKnife

Robotizētā stereotaktiskās radioķirurģijas tehnoloģija CyberKnife ir augstas precizitātes mūsdienu tehnoloģija, kas dod iespēju ārstēt vēzi un labdabīgus audzējus dažādās ķermeņa daļās bez ķirurģiskas iejaukšanās, ambulatori, bez sāpēm un ar pēc iespējas ātrāku iespēju atgriezties ierastajā dzīves ritmā. CyberKnife īpaši piemērots tādu audzēju ārstēšanai, kas atrodas ķirurģiski grūti pieejamās vietās, piemēram, galvas un muguras smadzenēs, kustīgajos orgānos un citur. Paradoksāli, bet "radioķirurģija" nav ķirurģijas metode un "kibernazis" (CyberKnife) neko negriež. Šos nosaukumus savulaik ieviesuši un plašākā mērā komunikācijā sākuši lietot neiroķirurgi, lai raksturotu metodes precizitāti un ilgtermiņa terapijas efektivitāti, kas līdzvērtīga ķirurģiskai operācijai.

Tehnoloģijas priekšrocības

Cyberknife® M6 sistēma ir revolucionārs izgudrojums medicīnas jomā, kas apvieno vairākas inovatīvas medicīnas tehnoloģijas:
  • Augstas precizitātes staru terapijas robotu;
  • Kompaktu, lielas jaudas lineāro paātrinātāju;
  • Pilnībā automatizētu pacienta kustību kontroles sistēmu;
  • Starojuma piegādes sinhronizāciju ar elpošanu;
  • Jaunāko radioķirurģijas plānošanas programmatūru.

Pasaulē jaunākais CyberKnife iekārtu sērijas modelis CyberKnife® M6

Tehnoloģijas attīstība

Neiroķirurģijas un staru terapijas profesors Džons R. Adlers (John R. Adler) 1987. gadā izstrādāja pirmo CyberKnife sistēmu. Džona Adlera vīzija bija izstrādāt robotu, kas pārspētu jau toreiz zināmo GammaKnife® un lineāros paātrinātājus ar radioķirurģijas funkciju.  Izdevās radīt izcilas precizitātes robotizēto radioķirurģijas sistēmu, kas piemērota audzēju ārstēšanai jebkurā vietā cilvēka ķermenī. Šobrīd gandrīz 30 gadu laikā CyberKnife sistēma veiksmīgi palīdz cilvēkiem visā pasaulē.

Pieejamība Latvijā

Radioķirurģijas centrā Sigulda uzstādītā iekārta CyberKnife® M6 ir jaunākais CyberKnife iekārtu sērijas modelis, kas no iepriekšējiem atšķiras ar daudzpusīgākām pielāgošanas iespējām, īpašu darbības precizitāti milimetra robežās, sistēmas darbības stabilitāti un jaunāko programnodrošinājumu, kas tiek regulāri atjaunināts. Plašāka informācija par CyberKnife® M6 sistēmu pieejama www.cyberknife.com.

Kā darbojās Cyberknife® M6 robots

Biežāk uzdotie jautājumi

Kas ir radioķirurģija?

Radioķirurģija ir ļoti precīza staru terapijas metode, kuras laikā audzēja šūnu iznīcināšanai tiek izmantots augstas devas, precīzi mērķēts jonizējošais starojums. Radioķirurģija ir tikai termins, kam nav tiešas saistības ar ķirurģiju tās ierastajā nozīmē, tā apzīmē staru terapijas veidu, kurā, pielietojot precīzi mērķētu jonizējošo starojumu, panāk ķirurģijai pielīdzināmu efektu bez sāpēm un asins zuduma. Ar precīzi tēmētiem, „jaudīgiem” rentgenstarojumam līdzīgiem, dažādos leņķos mērķētiem staru kūļiem tiek piegādāta liela jonizējošā starojuma doza precīzi audzējā ar precizitāti milimetra robežās.
Šāda pieeja ļauj precīzi iedarboties uz slimības skartajiem audiem, pēc iespējas vairāk saudzējot un pasargājot apkārtējos veselos audus.

Kā audzēji tiek iznīcināti?
Ko nozīme stereotakse?
Kas ir stereotaktiskā radioķirurģija?

2021 - © Consilium Veritas