Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai

CyberKnife Sigulda radioķiruģijas centra pirmo darbības mēnešu rezultāti

Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs “Sigulda” savu darbu uzsāka pagājušā gada decembrī. Kopš Cyberknife centra atvēršanas ārstēšanu ar modernāko robotizētās radioķirurģijas iekārtu Austrumeiropā “CyberKnife M6” saņēmuši jau 12 pacienti.

 

 

 

Centrā ārstēti pieci pacienti ar dzirdes nerva neirinomu (švannomu), trīs pacienti ar meningiomu ķirurģiskai ārstēšanai nelabvēlīgās vietās, viena paciente ar uveālu melanomu, kā arī divi pacienti ar glijas šūnu audzēja recidīvu. Vienai no pacientēm tika veikta arī mugurkaula metastāžu apstarošana, kā arī cita paciente saņēma ārstēšanu pēc atkārtotām asiņošanām no galvas smadzeņu asinsvadu anomālijas smadzeņu stumbrā – kavernozā sinusa malformācijas.

Stereotaktiskās radioķirurģijas iekārta CyberKnife ir veidota tā, lai radioķirurģijas un stereotakses staru terapijas procedūras noritētu maksimāli kvalitatīvi. Lai saudzētu apkārt esošos audus un pievadītu iznīcinošu starojuma devu audzēja šūnām, speciāli veidots lineārais paātrinātājs (staru avots) savienojumā ar precīzu robotu ļauj pievadīt audzējam staru kūli gandrīz no jebkura leņķa.
Šo dažu mēnešu laikā pacientiem ar dzirdes nerva neirinomām  jeb švannomām īstenota radioķirurģija, kas nozīmē, ka visa terapijas deva tiek pievadīta viena apstarošanas seansa laikā.

Ārstējošais ārsts Dr. Dace Saukuma par pacientiem:

Pēdējā gada laikā pacientei Lorenai no Lietuvas (50 g.) bija parādījušās sūdzības par dzirdes pasliktināšanos labajā ausī, kā arī par līdzsvara traucējumiem pēdējo trīs mēnēšu laikā. Veicot magnētiskās rezonanses izmeklējumu (MRI) galvai šī gada janvārī, tika atrasta labās puses dzirdes nerva neirinoma (no nervu apvalkiem izejošs labdabīgs audzējs) ~1,8*1,5 cm diametrā. Konsultējoties ar neiroķirurgu, tika pieņemts lēmums par labu “CyberKnife” terapijai. Paciente saņēma vienu apstarošanas procedūru, procedūras laikā  paciente sūdzības neatzīmēja.”
Pacients Artis (62 g.) pēdējo mēnešu laikā ievērojis dzirdes pasliktināšanos labajā ausī. Veicot MRI 2015.gada decembrī, tika atrasta labā dzirdes nerva neirinoma ~1,5cm diametrā. Konsultējoties ar neiroķirurgu, pacientam tika piedāvāta arī operatīva terapija, taču ar augstu komplikāciju risku, tādēļ pacients izvēlējās CyberKnife. Arturs saņēma apstarošanu vienā seansā, kura laikā sūdzības vai komplikācijas netika novērotas un viņš pilnībā var turpināt ikdienas aktivitātes.
Trešais pacients Jānis (43 g.), kura hobijs ir mūzikas klausīšanās augstā kvalitātē, vairāku mēnešu garumā konstatēja, ka ar vienu ausi vairs nevar sadzirdēt atsevišķas  skaņas frekvences, kas lika doties pie LOR speciālista. Vizītes laikā speciālists rekomendēja veikt MRI galvai ar kontrastvielu, kurā tika konstēta labās puses dzirdes nerva neirinoma jeb švannoma. Ņemot vērā nelielo audzēja izmēru, apstarošanas procedūru bija iespējams veikt viena seansa laikā.

Visos iepriekš minētajos gadījumos radioķirurģijas procedūrai izmantota  jaunākās paaudzes un šobrīd Austrumeiropā modernākā “CyberKnife M6” iekārta. Procedūras plānošanai izmantotas augstas izšķirtspējas MRI bildes no “Siemens Magnetron 3 Tesla” magnētiskās rezonanses iekārtas, kas atrodas Rīgā klīnikā “Orto”.

Cyberknife terapijas pielietojums maza izmēra audzēju gadījumā dod būtiskas priekšrocības:

  • audzēju iespējams apstādināt brīdī, kad tas vēl ir neliels un nerada nevēlamas izpausmes;
  • labvēlīgā situācijā procedūras laikā un pēc tam iespējams saglabāt tuvu esošo nervu jutīgumu, t.i. saglabāt sejas muskuļu darbību, kā arī dzirdi esošajā līmenī;
  • izvairīties no salīdzinoši smagas operatīvas operācijas, kā arī no pēcoperācijas komplikācijām un ilgstoša rehabilitācijas perioda;
  • parasti ne procedūras laikā, ne pēc procedūras pacientiem nav un nerodas papildus sūdzības;
  • nav nepieciešama stacionēšana, nav jāpārtrauc ikdienas darbi.

Sagatavošanās procedūrai (imobilizācija, datortomogrāfija un MRI) Rīgā aizņem ne vairāk par divām stundām, bet pati procedūra aizņem ap 35-45 minūtēm. Kopējais pavadītais laiks Radioķiruģijas centrā Siguldā aizņem līdz divām stundām.

Otrs biežākais labdabīgo audzēju veids, ko iespējams kvalitatīvi ārstēt, izmantojot Cyberknife robotizētu stereotaktisko radioķirurģiju, ir meningiomas. Tās parasti ir lēni augoši labdabīgi audzēji, kas attīstās no galvas un muguras smadzeņu apvalkiem.

Ārstējošais ārsts Dr. Dace Saukuma par pacientiem:

Pacients Leonids (63 g.) ar mugurējās smadzeņu bedres meningiomu (no cietajiem smadzeņu apvalkiem izejošs labdabīgs audzējs – attēls Meningeoma 1). Kopš audzēja konstatēšanas viena līdz divu gadu laikā veidojums lēni palielinājies, subjektīvi bijušas arī sūdzības par atmiņas pasliktināšanos un galvassāpēm. Pacientam iepriekš tika piedāvāta ķirurģiska terapija, bet ilgstošā pēcoperācijas perioda dēļ, viņs terapiju vēlējās saudzējošāku. Meklējot alternatīvas terapijas iespējas ārpus Latvijas, pacients konstatēja, ka piedāvātās terapijas izmaksas par augstu, līdz vērsās pie SRC Sigulda. Procedūras laikā tika saņemti četri stereotaktiskās staru terapijas seansus. Pacients ļoti apmierināts ar terapijas procesu, pēc terapijas pabeigšanas atgriežas ierastajā dzīves ritmā. Atzīmē subjektīvo sūdzību mazināšanos nedēļu pēc terapijas pabeigšanas.

Pacienta atsauksme par ārstēšanas procesu ar Cyberknife:
“Пока все по плану. Цена не безумно низкая, что успокаивает. Идеально корректный персонал. Ощутимые результаты возможны через полгода. Но это везде так, самое трудное не фантазировать и ждать. Нахожу положительным, что мы им очень нужны здоровенькие- интересы сходятся на 100%.
(Tulkojums: Pagaidām viss notiek pēc plāna, ideāli korekts personāls. Taustāmus rezultātus  iespējams sagaidīt pēc sešiem mēnešiem, bet tā jau ir visur. Pats grūtākais nesapņot un gaidīt. Būtiskākais, ka mēs viņiem ļoti nepieciešami izārstēti – intereses sakrīt uz 100%.”)
Par Stereotaktiskās radioķirurģijas centra Sigulda pirmās pacientes Sofijas pieredzi, ārstējot clivus meningeomu, stāsta viņas meitas:
“CyberKnife unikālā procedūra, augsti profesionālā un zinošā SRC “Sigulda” komanda – dr. Dace Saukuma, dr. Māris Skromanis, medicīnas māsiņa Ginta un pārējie, vārda “audzējs” negatīvo skanējumu vienā mirklī pārvērš par cerību staru, ar kura palīdzību bez sāpēm, ilgstošām un dažādām blakusparādībām, ārstē šo auss skanējumam biedējošo slimību. Trīs mēnešus pēc procedūras ir aizmirsušies pārdzīvojumi par uzstādīto diagnozi, jo dzīve tagad rit it kā slimības nav bijis. Milzīgs paldies visam SRC “Sigulda” kolektīvam par mūsu māmiņas Sofijas ārstēšanu un profesionālo aprūpi ārstēšanas procesa laikā. Un visiem, kas uztraucas – nav vērts, viss būs labi! CyberKnife procedūra ir iespēja, kas ir jāizmanto, lai dzīve turpinātos viskrāšņākajos toņos. 

 

meningeoma
Attēlā magnētiskās rezonanses attēls ar meningeomu galvaskausa pamatnē (iekrāsots ar violetu), kas nedaudz nospiež smadzeņu stumbru. Krāsainās līnijas – dažādas intensitātes plānotās starojuma zonas.

 

 

Kā norāda dr. Dace Saukuma, kopumā pacienti CyberKnife radioķiruģijas metodes pielietojumu panesuši labi. Sevišķi labi – bez jebkādām sūdzībām vai arī nenozīmīgām sūdzībām, pacienti panesuši gadījumos, kad audzējs bijis salīdzinoši neliels (līdz 2,5 cm) un nav radījis apkārtējo smadzeņu struktūru nospiedumu.

Pacientiem ar lielākiem smadzeņu audzējiem, kuriem jau pirms terapijas bijušas tādas sūdzības kā, piemēram, galvas sāpes, reibonis, slikta dūša, sejas tirpšana vai citas ar nervu vai smadzeņu strūktūru nospiešanu saistītas parādības, kas saistītas ar audzēja radīto tūsku un apkārtējo struktūru nospiedumu, parasti pirms  Cyberknife radioķirurģijas procedūras nepieciešams veikt perorālu, smagākos gadījumos intramuskulāru vai intravenozu prettūskas terapiju. Tāpat prettūskas terapiju nepieciešams saņemt terapijas laikā un zināmu laiku pēc staru terapijas. Ārstējot pacientus ar salīdzinoši lieliem audzējiem virs 3 cm diametrā, Cyberknife terapijas laikā un pēc tās iespējama arī audzēja radīto simptomu pastiprināšanās, kuru parasti gan izdodas novērst ar atbilstošu prettūskas terapiju.

 

neirinoma
Savukārt attēlā (Neirinoma 1) redzama radioloģiskā aina pacientam, kuram iepriekš veikta ķirurģiska ārstēšana un konstatēta audzēja atkārtota augšana. Audzējs iekrāsots violētā krāsā. Attēlā audzējs nospiedis smadzeņu stumbru. Redzams devu sadalījums ar augstu devu (oranža un sarkana līnija) un strauju devas kritumu pārējās līnijas.

 

Pacientam  jau pirms terapijas bija jušanas traucējumi sejā, spiedoša sajūta galvā, kas pakāpeniski mazinājusies tikai pēc intensīvas prettūskas terapijas. Šādā gadījumā prettūskas terapija tiek nozīmēta ilgstoši līdz audzēja regresijai. Diemžēl, izmantojot apstarošanu kā āstēšanas metodi, nav iespējams iegūt tulītēju simptomu samazinājumu, kā rezultātā pacientam sūdzības turpinās līdz brīdim, kad audzējs sāk sarukt.

Gadījumos, kad audzējs ir lielāks par 5 cm vai arī iespējamā audzēja tūska pēc staru terapijas var izraisīt tuvumā esošo smadzeņu struktūru bīstamu nospiedumu, pacients sākotnējai audzēja ārstēšanai tiek nosūtīts pie neiroķirurga. Neiroķirurgs ar radikālu operāciju var veikt būtisku audzēja izmēru samazināšanu. Ja audzēju izņemšanu ieaugšanas dēļ nav iespējams pilnībā veikt, tik un tā operācija šādos gadījumos sniedz tūlītēju tuvumā esošo smadzeņu struktūru nospieduma samazinājumu. Pēc tam radioķirurģiju jau daudz drošāk var piemērot atlikušajiem audzēja audiem.

Stereoaktīvās radioķirurģijas centrā “Sigulda” jau septembrī vērsās pacients Aigars (64.gadi) ar pirms pieciem gadiem operētu dzirdes nerva neirinomu, kas pārsniedza trīs cm diametrā. Pacientam toreiz tika rekomendēta audzēja ārstēšana Vācijā, Hamburgas “CyberKnife” centrā pie prof. Mihaela Henriha Zēgenšmita (M.H. Seegenschmiedt). Oktobrī tika konstatēs, ka audzējs ir policistiskas struktūras veidojums, kā rezultātā, tika ieteikts to evakuēt ķirurģiski. Novembrī pacientam neiroķirugs, dr. Kaspars Auslands veica atkārtotu operāciju izņemot lielāko daļu audzēja. Šogad februārī pacients pabeidza ārstēšanos “Cyberknife” klīnikā Hamburgā.

Lai arī pamatā radioķirurģija un stereotakses staru terapija piemērojama kā radikāla ārstēšanas metode ar mērķi pilnībā iznīcināt audzēja šūnas, ir gadījumi, kad tā piemērojama pacientiem kā paliatīva ārstēšanas metode. Pie šādiem gadījumiem minamas audzēja metastāzes galvas un muguras smadzenēs. Šajā gadījumā, ja sākotnējā audzēja audu augšana ir ierobežota (ir veikta konvencionālā staru terapija vai ķīmijterapija), tad audzēja metastāžu apstarošana galvas vai muguras smadzenēs ievērojami uzlabo pacienta dzīves kvalitāti.

Dr. Māra Mežecka pacientei Gabijai (14 g.) no Lietuvas ar galvas smadzeņu anaplastiskas astrocitomas metastāzi muguras smadzenēs tika veikta stereotakses staru terapija uz strauji progresējošu metastāzi muguras smadzenēs, kas draudēja izraisīt pilnīgu muguras smadzeņu šķērsbojājumu, paralizējot abas kājas un, iespējams, traucējot iegurņa orgānu darbību. Tas varētu izraisīt izgulējumus un ievērojami apgrūtināt pacienta aprūpi atlikušās dzīves laikā. Lai arī kopumā slimības prognozi tas visticamāk neietekmēja, saņemot apstarošanu tika apturēta metastāzes progresija, mazinājās sāpes un nedaudz pat uzlabojās kustības kājās.

Pacientei Jolai  (49 g.) no Lietuvas ar smadzeņu glijas šūnu audzēja recidīvu pēc ķirurģiskas ārstēšanas, staru un ķīmijterapijas jau trīs mēnešus pirms radioķirurģijas veikšanas bijušas galvassāpes un slikta dūša, tādēļ pirms radioķirurģijas bija nepieciešama intensīva prettūskas terapija, uz kuras fona sūdzības gandrīz izzuda. Šobrīd pacienti sazvanot, fonā dzirdamas bērnu balsis – paciente atsākusi strādāt par skolotāju. Galvassāpes un slikta dūša viņu vairs netraucē. Tomēr viņai būs jāturpina novēroties, ik pēc trīs mēnešiem veicot magnētiskās rezonanses izmeklējumu, lai audzējam atkārtoti augot tai pašā vai citā smadzeņu zonā to varētu savlaicīgi atklāt un  vajadzības gadījumā terapiju atkārtot.
Glijas ca rec.

Attēls no staru terapijas plāna – gaiša zona – glijas šūnu audzējs, kuru aptver noteiktas intensitātes plānotā apstarojuma zonas (krāsainās līnijas).

 

Ar Cyberknife robotizētu sterotaktisko radioķirurģiju un staru terapiju iespējams ne tikai veikt labdabīgu un  ļaundabīgu audzēju apstarošanu, bet, iespējams, kvalitatīvi ārstēt pacientus arī ar dažādām asinsvadu saslimšanām galvas smadzenēs, kā, piemēram, arterio venozām malformācijām, kavernomām, angiomām, kā arī citu neonkoloģisku saslimšanu gadījumos – akromegālijas, epilepsijas vai trijzaru nerva neiralģijas.

Februārī mūsu centrā pacientei Kristai (35 g.) no Lietuvas tika veikta nozīmīga, tehniski sarežģīta un reta procedūra – radioķirurģija uveālas melanomas recidīvam. Uveāla jeb intra okulāra melanoma ir audzējs, kas ir izveidojies acs dobumā un aug no acs audu strukturām. Dr. Daces Saukuma par pacienti: “2014. gadā paciente bija saņēmusi kontakta staru terapiju ar Ruteniju, 2015.g decembrī MRI konstatē recidīvu, veidojumu kr. acs aizmugurējā daļā ~17mm*3,5 mm. Pacientei piedāvāta radikāla operācija ar kreisās acs izņemšanu. No operācijas paciente pagaidām atteikusies un izvēlējusies “CyberKnife” terapiju. Terapijā saņēma vienu apstarošanas seansu. Mērķis terapijai ir iespējami ilgi saglabāt aci un vizuālo izskatu. Procedūra veikta, izmantojot retrobulbāru anestēziju, lai atslābinātu acs muskuli un  samazinātu acs kustīgumu. Procedūras noritēja bez sāpēm un komplikācijām.”

Martā pirmo reizi mūsu centrā tika veikta intrakraniāla robotizēta radioķirurģija trīs frakcijās pacientei ar smadzeņu stumbra kavernozu malformāciju (venozo asinsvadu samezglojumu). Dr. Māra Mežecka komentārs par ārstēšanas nepieciešamību pacientei Ainai: “Ņemot vērā asinsvadu jaunveidojuma izmēru un tā atrašanos kritiski svarīgā smadzeņu daļā – smadzeņu stumbrā – terapiju bija nepieciešams veikt trīs apstarošanas seansos (skat. X attēlu). Kavernozā sinusa malformācijas gadījumā ārstēšana nozīmēta ar mērķi samazināt asiņošanas risku nākotnē.”  

SRC “Sigulda” speciālistu komandai ārstētie pacienti ar galvas un muguras smadzeņu audzējiem un metastāzām ir devuši nozīmīgu pieredzi, lai turpinātu citu ķermeņa daļu audzēju ārstēšanu ar Cyberknife radioķirurģiju un stereotakses staru terapiju. Jau tuvākajā laikā plānojam paplašināt piedāvāto pakalpojumu, uzsākot pacientu apkalpošanu ar prostatas audzējiem un piedāvājot prostatas audzēju hipofrakcionētu apstarošanu.

 

Mēs strādājam Jūsu veselībai!

Dr. Māris Mežeckis, Dr. Dace Saukuma, Dr.pharm.Māris Skromanis
Siguldas slimnīca, Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs “Sigulda”

cyberknife sigulda

  • Dalīties

2021 - © Consilium Veritas