Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai

CyberKnife robots jau gadu Latvijā!

Vēža ārstēšana ar Cyberknife jau gadu Latvijā

Jau gadu kā Siguldas slimnīcā darbojas Radioķirurģijas centrs, piedāvājot ar moderno CyberKnife radioķirurģijas metodi efektīvi un vienlaikus saudzīgi uzveikt audzēju.

Pats radioķirurģijas centrs šajā laikā ir spēris nozīmīgus soļus savā attīstībā, un šobrīd, neatkarīgi no audzēja atrašanās vietas ķermenī, spēj palīdzēt ikvienam, kam šī procedūra ir piemērota.

Pacientus, kas saņēmuši ārstēšanu Siguldā, nosacīti var iedalīt divās grupās. Vieni ir tie, kuriem audzēja ārstēšanā novērota progresija un ar ķirurģisku iejaukšanos tos nav bijis iespējams ārstēt savas atrašanās dēļ.  Otri – kuriem audzējs tikko kā atklāts, jo tad radioķirurģiskā procedūra sniedz vislabāko iespējamo rezultātu, ļaujot izvairīties no ķirurģiskas iejaukšanās un tam sekojošā atlabšanas perioda.

CyberKnife robots zinošu speciālistu rokās ļauj ļoti precīzi pievadīt nepieciešamo staru daudzumu audzēja skartajiem audiem, apturot tālāku tā attīstību ar mērķi panākt tā sarukšanu. Procedūras laikā apkārt esošie veselie audi tiek skarti minimāli. Mūsu  aptaujātie Siguldas centra pacienti, kas ārstēti šā gada sākumā,  runā līdzīgi – tas ir neticami, ka viss, kas procedūras laikā ir jādara, – mierīgi jāguļ. Sāpju nav, pēc procedūras atliek piecelties un atgriezties savā ierastajā dzīves ritmā. Tiem, kuri jau veikuši pirmās pārbaudes 6 mēnešus pēc procedūras, saņēmuši sekojošas atbildes: ārstēšanās notiek pēc plāna. Plašākam ieskatam, par to ko spēj modernā CyberKnife M6 iekārta, piedāvājam sarunu ar SRC SIGULDA vadītāju MĀRI SKROMANI.

Siguldas Radioķirurģijas Centram jubileja – gads kopš tas atvērts un pieejams ikvienam. Par ko jums pašiem ir vislielākais gandarījums?

Laiks kopš Radioķirurģijas centra atvēršanas tiešām paskrējis ļoti ātri, – šķiet tas notika vēl nesen, kad  pērn 24.novembrī svinējām Stereotaktiskās Radioķirurģijas centra Sigulda atklāšanu un 3. decembrī mācību ietvaros pirmajiem trim pacientiem ar labdabīgiem audzējiem galvā uzsākām radioķirurģijas procedūru. Šobrīd mūsu pacientu skaits jau pārsniedz piecdesmit. Šo vienpadsmit mēnešu laikā esam apguvuši daudz jaunu indikāciju  un pirmajā savas pastāvēšanas gadā varam ar lepnumu teikt, ka esam gatavi paveikt jebkuru radioķirurģijas procedūru ne sliktāk, kā labākie radioķirurģijas centri Vācijā, Itālijā, kā arī Amerikā. Šobrīd varam uzņemties ārstēt jebkuru pacientu, ja vien tā saslimšanas gadījumā pielietojama radioķirurģija ar CyberKnife jeb kibernazi. Par to arī ir vislielākais gandarījums.

Tā nenoliedzami ir ļoti laba ziņa, ka tagad varat palīdzēt ne tikai pacientiem, kam audzējs ir galvā. Kam vēl ir piemērots šis unikālais kibernazis?

 Jums taisnība, sākotnēji piedāvājām Radioķirurģijas centra pakalpojumus tikai pacientiem ar audzējiem galvā. Faktiski pirmos trīs mēnešus pārsvarā ārstējām pacientus ar labdabīgiem (neirinoma un meningeoma) un ne tik labdabīgiem audzējiem (oligodendroglioma un astrocitoma) galvas smadzenēs, bet jau februāra beigās bijām pabeiguši pirmo procedūru pacientei ar muguras metastāzēm, kā arī  Baltijas mērogā veicām unikālu procedūru pacientei ar uveālu jeb horoidālu melanomu.

Pagājušā gada martā  un aprīlī uzsākām pirmās procedūras pacientiem arī ar asinsvadu patoloģiskiem veidojumiem galvā kā, piemēram, kavernozām un arteriovenozām malformācijām – traucējumi raksturīgi ar pēkšņām asiņošanas epizodēm ar insultam līdzīgu simptomātiku, tikai izpaužas gados jauniem cilvēkiem.

Vasarā veicām vairākas radioķirurģijas procedūras pacientiem, kuriem galvas smadzenēs konstatētas metastāzes, citur lokalizētu audzēju gadījumā, kā, piemēram, pie krūts, plaušu, prostatas un nieru vēža. Tikām ārstējuši pacientus gan ar ļoti daudz metastāzēm, gan arī izmērā ļoti mazām – 5mm diametrā.

Tāpat vasarā uzsākām hipofrakcionētu prostatas radioķirurģiju pacientiem ar pirmajā vai otrajā stadijā konstatētu prostatas vēzi. Šī metode pacientiem ļauj iznīcināt audzēju, izvairoties no radikālas operācijas, kā arī būtiski samazināt lokālā recidīva iespējamību, bez būtiskām blakus parādībām un minimāli ietekmējot potenci.

No augusta uzsākām nelielu primāru audzēju vai citur lokalizētu audzēju metastāžu, kā arī ar audzēja šūnām invadētu limfmezglu radioķirurģijas procedūras pacientiem gadījumos, kad radioķirurģijas procedūra tiek sinhronizēta ar elpošanu. Šī metode ļauj iznīcinošas devas jonizējošo starojumu piegādāt audzējiem vai metastāzēm, kas atrodas plaušās, videnē, aknā, nierēs, aizkuņģa dziedzerī un citās ķirurģiski grūti sasniedzamās vietās. Būtiskā atšķirība ir tā, ka ar šo metodi iespējams iznīcināt arī tos audzējus, kas tiek uzskatīti par radiorezistentiem jeb nejūtīgiem pret starojumu. Protams, šādos gadījumos pirms terapijas veicam arī pacientu papildus diagnostiku, izmantojot modernākās diagnostikas metodes:  daudzslāņu datortomogrāfiju (DT), 3Teslu magnētisko rezonansi (MR) un pozitronu emisijas tomogrāfiju (PET) ar radioaktīvu glikozi (FDG), bet prostatas vēža gadījumā arī kā aktīvo vielu izmantojot holīnu. Mūsu gadījumā ļoti svarīgi ir precīza diagnostika, jo ārstējam tikai to, ko ar iekārtu palīdzību varam identificēt kā pataloģiju.

Cik pacientu gada laikā ir pie jums vērsušies un vai visiem varējāt arī palīdzēt?

 Kopš darbības uzsākšanas 2015. gada novembrī mūsu mājas lapā un epastos saņemti vairāk nekā 500 elektronisku ārstēšanas pieprasījumu no Latvijas un kaimiņvalstīm Lietuvas, Igaunijas, Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas un Somijas. Arī no  Azerbaidžānas, Norvēģijas, Rumānijas, Īrijas, Lielbritānijas un eksotiskās Brazīlijas. Šajā periodā nodrošinātas vismaz 275 pacientu konsultācijas klātienē (Latvijā – 220, Lietuvā – 55, Ukrainā – pieci). Šobrīd radioķirurģijas procedūrai ar CyberKnife M6 ir gatavību apstiprinājuši 64 pacienti un pabeigtas 133 radioķirurģijas procedūras (seansi) 53 pacientiem.

Gada laikā ir paveikts milzīgs darbs, par ko man jāpasakās visai mūsu komandai. Esam centušies skrupulozi izvērtēt katru saņemto gadījumu un nozīmēt radioķirurģiju tikai tad, kad esam saskatījuši būtiski ieguvumu pacientam. Centušies pēc labākās sirdsapziņas sniegt konsultācijas par citām ārstēšanas metodēm situācijās, kad CyberKnife procedūra nav bijusi piemērota. Esam varējuši palīdzēt arī tad, kad pacientiem ārstēšana citur atteikta.

Varbūt ir bijuši kādi īpaši gadījumi, kas iespiedušies atmiņā?

 Katrs pacients, kas pie mums saņēmis ārstēšanu, ir kā spilgts gadījums, jo, neskatoties uz lielo apkalpoto pacientu skaitu, katrs gadījums ir individuāls un neatkārtojams. Pat līdzīgās diagnozēs situācijas var būt būtiski atšķirīgas. Mēs zinām un atceramies visus mūsu pacientus, kā arī regulāri vēlamies zināt, kā pacienti jūtas arī trīs, sešus, divpadsmit un vairāk mēnešus pēc procedūras. Vienmēr ceram uz labu iznākumu arī tad, kad varbūt esam bijuši cilvēkam pēdējais glābšanas salmiņš. Kā arī esam patiesi priecīgi par situācijām, kad mūsu ārstēšanas rezultāts pārsniedz iepriekšējās prognozes.

Īpaši labi atceros pacienti no Lietuvas ar uveālu melanomu – audzēju, kas ir izveidojies acs dobumā un aug no acs audu strukturām. Terapijas mērķis bija apturēt audzēja augšanu pacientes acī, tādējādi saglabājot acs funkciju.  Procedūra bija tehniski sarežģīta, jo pirms procedūras sagatavošanas un radioķirurģijas laikā bija jāveic acs ābola imobilizācija ar anestēziju – jānodrošina slimās acs nekustīgums. Pēc trīs mēnešu kontroles, izmantojot PET izmeklējumu, tika konstatēts, ka audzēja aktivitāte acī ir apturēta un arī audzēja izmēri pamazām turpina sarukt. Nu jau pagājuši deviņi mēneši kopš procedūras un pacientei nav pasliktinājuma, kā arī nav nekādu blakusparādību, kas būtu radušās mūsu terapijas rezultātā.

Ir situācijas, kad ārstējamā diagnoze ir ļoti smaga, kā piemēram, metastāzes galvas smadzenēs. Protams, šajā gadījumā par veiksmīgu iznākumu varam runāt gadījumā, ja sasniedzam lokālo recidīva kontroli vairāk kā 85% gadījumu un uzlabojam pacientu dzīves kvalitāti. Diemžēl, ne visos gadījumos varam runāt par būtisku pacientu dzīves pagarināšanu, bet pie šādas situācijas neārstējot pacients var aiziet bojā jau divu trīs mēnešu laikā. Mums ir izdevies šo laiku pagarināt vismaz divas līdz trīs reizes. Arī visagresīvākā galvas audzēja – glioblastomas – gadījumā, neskatoties uz tehnoloģiskajām iespējām un mūsu speciālistu veikumu, ieguvums diemžēl mērāms mēnešos, nevis gados.

Kas garantē to, ka cilvēki no jums aiziet laimīgi? Vai tas ir tikai modernās tehnikas nopelns?

Domāju, ka tehnika meistarīgu speciālistu rokās var darīt brīnumus, tomēr vissvarīgākais bieži vien ir ārsta veltītais laiks, iedziļināšanās katrā situācijā un spēja saprast pacienta patiesās vajadzības. Mēs ļoti ceram, ka cilvēki no mums aiziet atviegloti, jo diagnozes, ko ārstējam, diez vai var saukt par laimīgām. Ļoti ceram, ka paejot gadiem, lielākā daļa no mūsu pacientiem teiks, ka tai brīdī, kad bija vajadzīga palīdzība Siguldā, kaut kas viņu dzīvē mainījās uz labu. Bieži vien tikai saskaroties ar izšķirošiem izaicinājumiem savā dzīvē, mēs varam mainīt tās gaitu!

 Taču vislabāk par šo ārstēšanas metodi var pastāstīt tie, kas to jau izbaudījuši uz savas ādas. Mēs aptaujājām, kā šobrīd jūtas pacienti, kas radioķiruģijas procedūru Siguldā saņēmuši uzreiz pēc centra atklāšanas:

Izvēlējos drošāko un vieglāko ceļu

Artūrs (62), pārbauda kuģu tehnisko stāvokli

«Dzirdes nerva neironoma par sevi pirmo reizi lika manīt pagājušā gada septembrī. Lidoju atpakaļ uz Latviju, un, lidmašīnai samazinot augstumu, sāka sāpēt auss.  Pēc tam sāpes it kā pārgāja, taču pēc dažām dienām jūtu  – auss kā ar vati aizbāzta. Aizgāju pie ausu-kakla-deguna ārsta, domāju – varbūt sēra korķis?  Nekāda korķa nebija, ārsts izmērīja arī dzirdes līmeni – viss kārtībā. Pēc pāris nedēļām man atkal bija jālido, domāju – katram gadījumam jāpalūdz ārstam, lai izraksta kādus pilienus. Pēc lidojuma – atkal tas pats: auss ciet, bet šoreiz jau bija sajūta, ka es arī vairs nedzirdu tik labi. Bija pagājis pusotrs mēnesis, un aizgāju pie cita otorinolaringologa. Mēneša laikā mans dzirdes līmenis bija nokrities uz pusi. Kad uztaisīja magnētisko rezonansi atklājās, ka dzirdes nerva galā ir izveidojies neliels audzējs.  Sākumā, protams, bija prieks, ka audzējs ir labdabīgs, bet cik gan kaut kas kas aug galvā var būt labdabīgs? Sāku meklēt informāciju par dzirdes nerva neironomu internetā. Izrādījās, ka par to ļoti daudz raksta vācu portālos. Arī par kibernezi, par ko man pastāstīja ārsts, sakot, ka Siguldā veras vaļā jauna klīnika un tur tas būs pieejams. Atsauksmes par to pārsvarā bija labas. Vienīgais, kas raksturīgs  vāciešiem, ka viņi nespēj sadzīvot ar domu, ka audzējs ir viņu ķermenī, viņi labāk vēlas to izgriezt. Sapratu, ka mani šāda doma galīgi nenomāc. Un arī ārsts teica – vērts pamēģināt. Manā gadījumā tas ir vieglākais ārstēšanās ceļš un arī ar lielāku garantiju. Nosūtīju uz Siguldu savu magnētiskās rezonanses disku ar aprakstu, saņēmu atbildi, ka varu būt viņu pacients, un februāra vidū jau man veica šo radioloģisko procedūru. Vienīgais, ko pēc tās jutu – pirmajā mirklī mazliet tā kā bija sareibusi galva. Tas arī viss. Pirmajā pārbaudē, kas jāveic pēc pusgada,  apstiprinājās, ka audzējs lielāks neaug, un tas ir ļoti labi. Tagad, kad iešu jau pēc gada, audzējam vajadzētu būt jau mazliet sarukušam. Šobrīd mana auss – ja drīkst tā teikt – atkal ir atvērusies, aizliktā sajūta ir pazudusi, un es varu ar šo ausi runāt arī pa mobilo telefonu un visu dzirdēt.»

Mani varēja glābt tikai robots

Georgs (63), uzņēmuma direktors:

«Pēkšņi no rītiem man parādījās galvas reiboņi, gar acīm sametās tumšs, mazliet tā kā viss dubultojās. Sākās izmeklēšana un magnētiskajā rezonansē galvā atklājās audzējs (meningeoma – labdabīgs audzējs, kas aug no smadzeņu apvalka šūnām). Kad nokļuvu pie profesora neiroķirurga Igora Aksika,  biju morāli gatavs tam, ka audzēju man izoperēs.  Taču profesors grozīja galvu un teica, ka operēt nevar, jo ir pārāk liels risks, – meningeoma atrodas ļoti tuvu smadzeņu stumbram. Izstāstīja, ka Siguldā plāno atvērt radioķirurģijas centru, lai pagaidu un braucu ārstēties turp. Vēl alternatīva bija tādu pat procedūru ar tā dēvēto kibernazi veikt Vācijā.  Izlēmu, ka labāk tomēr ārstēšos mājās. Gaidīju divus mēnešus un biju viens no pirmajiem Siguldas Radioķirurģijas centra pacientiem.

Procedūra bija  absolūti nesāpīga, tās laikā nejutu pilnīgi neko. Vienīgais, kas man bija jādara – kamēr robots strādāja, man bija mierīgi jāguļ, jo nedrīkst kustēties.  Manā gadījumā secīgi bija jāveic trīs šādas procedūras. Es turpināju dzīvot savu ikdienas dzīvi tā, it kā nekas nebūtu noticis. Pēc pusgada devos uz centru atrādīties  – audzējs jau bija mainījis formu. Pēc Jaunā gada braukšu atkal un tad meningeomai būtu jābūt jau izmēros mazākai nekā procedūras laikā. Šobrīd galva reibst vairs tikai pie lielākas fiziskās slodzes. Jūtos nesalīdzināmi labāk.»

Biju pirmais pacients

Ainārs (46), loģistikas speciālists transporta uzņēmumā:

«Man jau 2013. gada janvārī tika veikta operācija dzirdes nerva neirinomai, un faktiski Stradiņos jau gaidīju rindu atkārtotai operācijai, jo neirinoma bija ataugusi gandrīz tikpat liela kā pirms operācijas.  Bet tad sievas draudzene pastāstīja, ka Siguldā vērsies vaļā jauns centrs, kur būs pieejama  modernākā robotizētās radioķirurģijas iekārta Austrumeiropā CyberKnife. Pirmajā mirklī es pat nesapratu – kas tas būs? Par ko viņa stāsta? Taču dakteris Stradiņos viesa skaidrību, sakot – tā var būt mana vienīgā iespēja. Jo audzējs ir ieperinājies,  burtiski ieķēries trīs zaru nervā, līdz ar to pilnībā to izgriezt nevar un tas tikai turpina augt lielāks. Ja griezīs, var gadīties, ka puse sejas paliks nekustīga uz visiem laikiem. Ārsts minēja, ka tādas pat procedūras veic Vācijā, ja vēlos – varu braukt tur. Izmaksas būšot līdzīgas, tik vēl klāt nāk izdevumi par ceļu un dzīvošanu. Domāju – kāpēc braukt, gan jau arī pie mums strādās gudri speciālisti.  Vienīgi bažījos, vai man šī procedūra derēs, jo audzējs tomēr bija liels. Saņēmu pozitīvu atbildi  un labi, ka radi un draugi palīdzēja operācijai savākt nepieciešamo summu. Tā tomēr bija būtiski mazākā nekā Vācijā prasītā. Rezultātā man tika veiktas piecas procedūras, -domā tik savas pozitīvās domas un priecājies, ka tu vēl to vari. Sajūta pēc tam nebija no tām labākajām, bet ārsti jau brīdināja, ka manā gadījumā tā var būt.  Pagāja pieci mēneši, līdz pašsajūta atkal kļuva normāla. Bet tas viss ir izturams, ja zini – pēc tam būs labāk. Negribas dzīvot ar savilktu seju un nejust mutē garšu.»

Novēlu tādu iespēju visiem, kam tas nepieciešams

Loreta (50), personāldaļas speciāliste Viļņā:

«Uz Siguldu man ieteica braukt mans ārsts Viļņā. Man bija radušās problēmas ar dzirdi un vestibulāro aprātu, un, veicot magnētisko rezonansi, vidusausī konstatēja audzēju (vestibulāru švannomu jeb dzirdes nerva neirinomu). Ārsts teica, ka manā gadījumā drošāk izvēlēties starošanu, nevis operāciju. Viņš pats sazvanījās ar Siguldas centru, sarunāja, ka es braukšu, un vēl vēstuli līdzi uzrakstīja. Pirmo reizi uz Siguldu atbraucu martā, lai veiktu vajadzīgos izmeklējumus, un jau pēc nedēļas man veica procedūru.  Viss notika ļoti profesionāli, – katrā posmā tiku informēta par to, kas notiks tālāk. Nupat oktobrī izgāju  kontroles pārbaudes un viss ir labi. Novēlu tādu iespēju visiem, kuriem tas būtu nepieciešams. Turklāt te ir pavisam cita sajūta, nekā slimnīcā – te nevienu brīdi nav tās nomācošās sajūtas, ka tu te esi tāpēc, ka tev ir audzējs. Un man bija svarīgi, ka ārsti te runā arī krievu valodā, – angļu valodu es tik labi nezinu.»

 Otru insultu vairs negribu

Agne (30), strādā finanšu jomā Lietuvā:

«Ar insultu nonācu slimnīcā un man atklāja iedzimtu patoloģisku asinsvadu veidojumu – arteriovenozu malformāciju, kas tad arī bija par iemeslu insultam. Ārsti teica – ja negribu vēlreiz to piedzīvot, glābt mani var tikai ar radioķirurģijas metodi. Izstāstīja, ka šāda procedūra ir pieejama tepat kaimiņos, Latvijā, Siguldā, līdz ar to nekur tālu man nav jābrauc. Saprotams, ka es ilgi nedomāju.  27. aprīlī atbraucu uz konsultāciju un jau 29.aprīlī man šo procedūru veica.  Tas ir apbrīnojami – man bija tikai 40 minūtes jāpaguļ un viss. Nebija nekādas sliktas sajūtas, itin nekā. Siguldas slimnīcā izjutu profesionālu, saprotošu un laipnu attieksmi, man viss tika paskaidrots un izskaidrots. Te strādā brīnišķīgs personāls.  Braucu mājās un domāju – vai maz tas notika īstenībā (smejas).»

cyberknife-sigulda

  • Dalīties

2021 - © Consilium Veritas