Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai

CyberKnife M6 – iespēja apturēt audzēju bez ķirurģiskas iejaukšanās

Radioķirurģija ar Cyberknife M6 efektīvai audzēju ārstēšanai

Gadījumos, kad audzēju nav iespējams operēt vai arī tā iznīcināšana var atstāt neatgriezeniskas sekas, palīgā nāk Siguldas Radioķirurģijas centra profesionālie speciālisti un Austrumeiropā modernākā radioķirurģijas iekārta CyberKnife M6, kas ar precīzi virzītu iznīcinošu starojuma devu aptur audzēju augšanu pat vissarežģītākajās vietās. Šo iespēju jau divus gadus Latvijā piedāvā Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centrs.

«Pašlaik varam uzņemties ārstēt jebkuru pacientu, ja vien konkrētajā gadījumā pielietojama radioķirurģija ar CyberKnife un varam to paveikt tikpat labi kā līdzīgi radioķirurģijas centri Vācijā, Itālijā vai Amerikā,» ar lepnumu stāsta Siguldas Radioķirurģijas centra vadītājs Māris Skromanis. «Pirmajā gadā pie mums visvairāk tika ārstēti pacienti ar labdabīgiem vai mazāk labdabīgiem veidojumiem galvā, bet laika gaitā būtiski audzis pacientu skaits ar citviet ķermenī lokalizētiem audzējiem. Tie ir pacienti ar primāriem audzējiem prostatā, plaušās, aknās, nierēs, mugurkaulā un to metastāzēm limfmezglos un citur ķermenī. Pēdējā laikā būtiski palielinājies ārstēto pacientu skaits ar uveālu melanomu un arteriovenozām malformācijām jeb patoloģiskiem asinsvadu veidojumiem galvā.»

Galvenais princips, kā strādā CyberKnife M6 iekārta, ir balstīts uz tās spēju ļoti precīzi pievadīt lielu devu starojuma slimības skartajiem audiem, liekot audzējam kļūt neaktīvam un pamazām izžūt. Tas tiek paveikts, minimāli ietekmējot veselos audus. Procedūras laikā (35–40 minūtes) pacientam ir mierīgi jāguļ un jāļauj robotizētajai iekārtai darīt savu darbu.

Divu gadu darbības laikā Siguldas Radioķirurģijas centra speciālisti ir palīdzējuši vairāk nekā 200 pacientiem. Centra speciālistu pieredze radioķirurģijā mērāma no 2009. gada un apkopo vairāk nekā 1200 ārstētu pacientu gadījumu, izmantojot iepriekšējās paaudzes CyberKnife un Novalis Tx radioķirurģijas iekārtas. Pašlaik aptuveni puse Siguldā ārstēto pacientu ir no ārvalstīm, pārsvarā lietuvieši un ukraiņi, bet ir arī no tālākām valstīm, piemēram, Gruzijas, Rumānijas, Lielbritānijas, Īrijas, Moldovas un pat Brazīlijas. Lūk, dažu pacientu stāsti!

 

Gatis (44):

“Ja mūsdienās ārstēšanai ir izvēles iespējas, tad vēlos par tām zināt.”

«2016. gada oktobrī profilaktiskās apskates laikā man konstatēja paaugstinātu prostatas specifisko antigēnu (PSA) – 11,3 ng/ml (norma līdz 4,0 ng/ml). Nekādu sūdzību man nebija. Arī kontroles analīzēs pēc nedēļas paaugstinātais PSA rādītājs saglabājās, tāpēc pieteicos konsultācijai pie urologa. Diagnozes precizēšanai urologs veica priekšdziedzera transrektālu ultrasonoskopiju ar tēmētu prostatas biopsiju, un vienā no divpadsmit paraugiem tika atrastas atipiskas šūnas. 2016. gada novembrī, pamatojoties uz biopsijas rezultātiem, tika apstiprināta diagnoze – priekšdziedzera audzējs. Lai lemtu par turpmākās ārstēšanas taktiku, urologs ieteica veikt magnētiskās rezonanses izmeklējumu priekšdziedzerim. Tajā apstiprinājās – jaunveidojums priekšdziedzera kreisajā daivā bez ekstrakapsulāras augšanas. Protams, sekoja jautājums – ko darīt? Ņemot vērā visus apsvērumus – manu vecumu, PSA lielumu, Glīsona skalas rādītāju 7, atradni MR izmeklējumā –, urologs piedāvāja radikālas ārstēšanas variantu – prostatektomiju jeb priekšdziedzera ķirurģisku izņemšanu. Ārsts arī informēja par iespējamajām komplikācijām pēc tās, kas ietver pilnīgu potences zudumu un dažādu pakāpju urīna nesaturēšanu. Saprotot situācijas nopietnību un operatīvās ārstēšanas sekas, meklēju alternatīvas iespējas audzēja ārstēšanai. Ja man būtu 80 gadu, tik daudz nedomātu, bet, ja mūsdienās ir izvēles iespējas, tad vēlos par tām zināt.

2017. gada pavasarī internetā atradu informāciju par robotizētās stereotaktiskās radioķirurģijas ārstēšanas iespējām Siguldā. Noskaidroju, ka ar robotizētās stereotaktiskās radioķirurģijas tehnoloģiju CyberKnife tiek ārstēti dažādas izcelsmes un lokalizācijas audzēji, tajā skaitā primārs priekšdziedzera audzējs. Lai precizētu informāciju par ārstēšanas iespējām ar šo metodi, pieteicos uz konsultāciju pie radiologa terapeita. Atbilstoši viņa rekomendācijām man veica pozitronu emisijas tomogrāfijas (PET) izmeklējumu ar preparātu 68Ga-PSMA, kas pašlaik ir atzīts par prostatas vēža visprecīzāko diagnostikas metodi, lai noteiktu iespējamās audzēja šūnas ārpus prostatas. Paldies Dievam, audzējs lokalizējās tikai priekšdziedzera vienā daivā un audzēja šūnu izplatījums ārpus priekšdziedzera netika konstatēts! Iepazīstoties ar radioķirurģijas ārstēšanas iespējām, to ieguvumiem un iespējamajām komplikācijām, piekritu ārstēšanai ar šo metodi. Pirms tam mājaslapā iepazinos ar Siguldā ārstēto pacientu atsauksmēm, kā arī ar šo metodi ārstēto pacientu pieredzi ārzemēs. Par labu manai izvēlei bija vairāki faktori – tehnoloģijas precizitāte, ar kuru starojums iedarbojas uz audzēju, maksimāli pasargājot apkārtējos audus, minimāls komplikāciju risks, nav tiešas ķirurģiskas iejaukšanās, nesāpīga procedūra, pēc kuras var doties mājās, īss piecu dienu ārstēšanās kurss, kas tiek pieskaņots pacienta dzīves ritmam, kā arī radiologa terapeita padziļināta izpratne un pārliecinošs skatījums uz mana gadījuma risinājumu. 2017. gada martā uzsāku ārstēšanos. Varu teikt, ka Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centrs ir ļoti mūsdienīga un pacientam draudzīga iestāde. Manā gadījumā turp devos piecas dienas pēc kārtas ar savu auto. Katrs seanss ilga aptuveni stundu, tā laikā mierīgi gulēju, pārdomāju dzīvi, nejutu nekādas sāpes. Pēc seansa pats devos mājup. Lai gan ārstēšanās dēļ darbā biju paņēmis atvaļinājumu, domāju, ka nebūtu problēmu savienot to ar darbu.

Pēc terapijas nākamajā nedēļā sākās īslaicīgas pavadošas sūdzības, par ko tiku brīdināts, – sākotnēji tūskas dēļ apgrūtināta un arī biežāka urinēšana, biežāka vēdera izeja kairinājuma dēļ, jo prostata atrodas ļoti tuvu taisnajai zarnai. Ievērojot speciālistu rekomendācijas, pāris nedēļu laikā blakusparādības mazinājās. Trīs mēnešus pēc radioķirurģiskās ārstēšanas kursa PSA rādītāji atgriezās normas robežas – 3,01 ng/ml, vēl pēc diviem mēnešiem PSA bija 1,47 ng/ml. Pašsajūta šobrīd ir laba. Potence ir saglabāta, ikdienas sūdzību par urinēšanu nav, varbūt vienīgi reizēm ir biežāka vēdera izeja, bet to es saucu par mazu sīkumu. Dinamikā turpinu kontrolēt PSA un pārbaudīt veselību ambulatori pie urologa. Par savas terapijas efektivitāti turpinu sazināties arī ar Radioķirurģijas centra speciālistiem.

Paldies Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centra kolektīvam, jo īpaši dr. Mārim Mežeckim par atsaucību, iedziļināšanos un profesionālu attieksmi!»

 

Agne (30), strādā finanšu jomā Lietuvā:

“Otru insultu vairs negribu”

«Nonācu slimnīcā ar insultu, un man atklāja iedzimtu patoloģisku asinsvadu veidojumu – arteriovenozu malformāciju –, kas tad arī bija par iemeslu insultam. Ārsti teica: ja negribu vēlreiz to piedzīvot, mani var glābt tikai ar radioķirurģijas metodi. Izstāstīja, ka šāda procedūra ir pieejama tepat kaimiņos Latvijā, Siguldā, līdz ar to nekur tālu nav jābrauc. Saprotams, ka es ilgi nedomāju.

2016. gada 27. aprīlī atbraucu uz konsultāciju, un jau pēc pāris dienām man veica šo procedūru. Tās laikā man bija tikai 40 minūtes jāpaguļ, kamēr robots veica savu darbu. Pēc procedūras nekādas sliktas sajūtas nekonstatēju. Siguldas slimnīcā izjutu profesionālu, saprotošu un laipnu attieksmi, man viss tika izskaidrots.

Te strādā brīnišķīgs personāls. Braucu mājās un domāju – vai maz tas notika īstenībā? (Smejas.) Nu jau pagājuši gandrīz divi gadi, un insulta man vairs nav bijis.»

 

Artūrs (62) no Latvijas, pārbauda kuģu tehnisko stāvokli:

“Izvēlējos drošāko un vieglāko ceļu”

«Dzirdes nerva neirinoma pirmo reizi lika par sevi manīt 2015. gada septembrī, kad lidoju atpakaļ uz Latviju un, lidmašīnai samazinot augstumu, sāka sāpēt auss. Sāpes pārgāja, bet pēc dažām dienām jutu, ka auss ir kā ar vati aizbāzta. Pēc vairākiem otorinolaringologu apmeklējumiem izrādījās, ka mēneša laikā mans dzirdes līmenis bija nokrities uz pusi. Magnētiskajā rezonansē atklājās, ka dzirdes nerva galā ir izveidojies neliels audzējs.  Sākumā, protams, bija prieks, ka audzējs ir labdabīgs, taču sāku meklēt informāciju par dzirdes nerva neirinomu internetā. Izrādījās, ka par to ļoti daudz raksta vācu portālos. Arī par CyberKnife, par ko man pastāstīja ārsts, sakot, ka Siguldā tiek atvērta jauna klīnika un tur tas būs pieejams. Ārsts iedrošināja, turklāt manā gadījumā tas ir vieglākais ārstēšanās ceļš, ar lielāku garantiju. Nosūtīju uz Siguldu savu magnētiskās rezonanses disku ar aprakstu, saņēmu atbildi, ka varu būt viņu pacients, un 2016. gada februāra vidū man veica šo radioķirurģisko procedūru. Pirmajā pārbaudē, kas bija jāveic pēc pusgada, apstiprinājās, ka audzējs lielāks neaug. Tagad, kad pagājuši divi gadi, audzējs ir nedaudz sarucis un mani nekādi netraucē. Pašlaik aizliktā sajūta ausī ir pazudusi, un es pat varu lietot mobilo telefonu, klausīties ar šo ausi un visu dzirdēt.»

Radioķirurģijai ar CyberKnife® M6 ir vairākas priekšrocības:

  • Augsta efektivitāte – ilgtermiņa efektivitāte līdzvērtīga invazīvai operācijai. Ja ir labdabīgs galvas audzējs, 98% gadījumu audzēja augšana tiek pilnībā apturēta;
  • Nesāpīga procedūra – tā neietver ķirurģisku iejaukšanos. Procedūras laikā jums nebūs nepieciešama anestēzija, netiks veikti iegriezumi, nebūs asins zuduma;
  • Ārstē neoperējamus audzējus – CyberKnife® tehnoloģijas augstā precizitāte ļauj ārstēt audzējus, kas iepriekš tika uzskatīti par neoperējamiem to novietojuma vai citu īpašību dēļ;
  • Saudzē veselos audus – procedūras laikā ar milimetra precizitāti audzējam tiek pievadīts iznīcinošs starojums no vairākiem simtiem leņķu. Tas precīzi un efektīvi iedarbojas uz slimības skartajiem audiem, līdz minimumam samazinot kaitējumu apkārt esošajiem veselajiem audiem;
  • Komfortabla sajūta procedūras laikā – tiek izmantota viegla tīklveida maska galvai vai vakuummaiss ķermenim, kas ļauj brīvi elpot un kustēties;
  • Pielāgojas ķermeņa kustībām – CyberKnife® procedūras laikā fiksē pat minimālas pacienta kustības un pielāgojas tām. Tādēļ pacients, kam tiek veikta, piemēram, plaušu vai aknu vēža ārstēšana, var atslābināties un brīvi elpot;
  • Var doties mājās tajā pašā dienā – radioķirurģija ar CyberKnife® ir ambulatora ārstēšanas metode. Pēc procedūras veikšanas jums nav jāpaliek slimnīcā;
  • Minimāls komplikāciju risks – pēc ārstēšanas, izmantojot CyberKnife®, tiek novērots, ka pacientiem ir mazāk komplikāciju un augstāka dzīves kvalitāte nekā pēc ķirurģiskas procedūras vai klasiskās staru terapijas;
  • Mazs kopējais ārstēšanās laiks – pēc mūsu speciālistu atzinuma saņemšanas pirmsprocedūras manipulācijām un procedūrai kopumā būs nepieciešamas tikai 1–2 nedēļas, kuru laikā nav jāuzturas klīnikā, bet pēc katras manipulācijas var doties mājās vai baudīt Siguldas piedāvātās atpūtas iespējas.

*Pierakstīts pēc pacientu stāstītā. Pacientu vārdi ir mainīti.

 

  • Dalīties

2021 - © Consilium Veritas