2015. gada 24. novembrī Siguldā tika atklāts Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs “Sigulda” (SRC “Sigulda), kur pacientiem turpmāk būs pieejama Baltijas valstīs modernākā CyberKnife tehnoloģija labdabīgu un ļaundabīgu audzēju ārstēšanai.
Dr.pharm. Māris Skromanis, “SRC Sigulda” vadītājs, atklājot centru: “Šis ir nozīmīgs projekts ne tikai Siguldai un Latvijai, bet arī Baltijās valstīm. “SRC Sigulda” ir pirmais radioķirurģijas un CyberKnife® tehnoloģijas centrs Baltijā. Šī ir pirmā publiskās un privātās partnerības klīnika ar specializāciju onkoloģijā Latvijā. Tā ir uzdrīkstēšanās – atvērt šādu ļoti specializētu centru ārpus universitātes slimnīcām. Metode nav atraujama no pacienta izmeklēšanas un ārstēšanās kopumā, kur iesaistīti daudzi speciālisti un citas ārstniecības iestādes. Mēs esam viens no mehānismiem šajā sistēmā, kas vērsta uz pacientiem, padarot pakalpojumus pieejamākus un ērtākus. Lielāko gandarījumu un novērtējumu sniegs brīdis, kad būsim palīdzējuši reāliem pacientiem.”
Centra atklāšanas pasākumā piedalījās arī Siguldas novada domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics. “Šis ir piemērs, kā mazas pilsētas slimnīca, kas iepriekš saskārusies ar slēgšanas risku, bet, pateicoties pašvaldības atbalstam ir spējusi attīstīties un piedāvāt jaunus, kvalitatīvus pakalpojumus, šobrīd piedāvā eksportspējīgu tehnoloģiju. Dubults prieks, ka, īstenojot šo projektu, tiks uzlabota cilvēku dzīves kvalitāte un – kas vēl svarīgāk – tiks sniegta iespēja dzīvot.”
Jaunākā un modernākā audzēju ārstēšanas tehnoloģija tagad arī Latvijā
CyberKnife® ir neinvazīva robotizēta radioķirurģijas tehnoloģija, kas ir īpaši piemērota pacientiem, kuriem audzēju nav iespējams ķirurģiski izoperēt, ja tā atrašanās vieta nav sasniedzama vai arī operācija rada nopietnus riskus veselībai un dzīvībai. Šāda metode galvenokārt paredzēta tādu audzēju ārstēšanai, kuru izmēri nepārsniedz trīs centimetrus diametrā (ļoti retos gadījumos tie var būt līdz pieciem centimetriem).
Radioķirurģija ar CyberKnife® ir kā alternatīva vai papildinājums invazīvai ķirurģijai un konvencionālajai staru terapijai. “Ir gadījumi, kad atsevišķi ne ķirurģija, ne radioķirurģija nevar palīdzēt, toties, abas metodes kombinējot, ir iespējams iegūt labus rezultātus pacientam. Piemēram, pacientam ir sešas metastāzes galvas smadzenēs – divas no tām liela izmēra iespējams izoperēt ķirurģiski, bet atlikušās četras var starot ar CyberKnife®,” skaidro Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Egils Valeinis.
Latvijas Terapeitiskās radioloģijas asociācijas valdes priekšsēdētāja, Latvijas Onkoloģijas centra staru terapijas virsārste Dace Saukuma norāda: “Man ir patiess prieks būt klāt tik nozīmīgā brīdī Latvijas medicīnas nozarē. Robotizētā stereotaktiskā radioķirurģija CyberKnife® ir ražota speciāli tikai radioķirurģijai. Tehnoloģija nodrošina ārstēšanu pacientiem gan ar onkoloģiskajām, gan neonkoloģiskajām saslimšanām. CyberKnife® terapijas laikā pacients saņem lielas (ablatīvas) jonizējošā starojuma devas, maksimāli pasargājot veselos apkārtesošos audus, panākot līdzvērtīgu efektu ķirurģiskai ārstēšanai, izārstējot un/vai pagarinot pacienta dzīvildzi. Viens no terapijas mērķiem ir arī mazināt sāpes, ilgstoši jeb hroniski traucējošus simptomus, piemēram, parkinsonisma, epilepsijas, trijzaru nerva neiralģijas, asinsvadu patoloģiju gadījumā. Šī metode ir tehniski vieglāka un ērtāka pacientam, nav nepieciešami fiksācijas rāmji, anestēzija. Pacienta pozicionēšanai un ārstēšanas precizitātes nodrošināšanai tiek izmantotas ķermeņa anatomiskās struktūras un marķieri, kas novietoti audzēja tuvumā.”
Vadošie Latvijas ārsti uzsver, ka galvenie ieguvēji būs pacienti, kuriem no šī brīža tepat Latvijā būs pieejama modernākā tehnoloģija pasaulē šajā nozarē. Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas institūta vadītājs Dr.med. Kārlis Kupčs norāda: “Šī tehnoloģija bija pēdējais posms, kas Latvijas pacientiem līdz šim vēl nebija pieejams.”
Profesionalitāte un komapetence pieredzējušu speciālistu izpildījumā
Stereotaktiskā radioķirurģijas centra “Sigulda” speciālistu darbs neaprobežojas vien saskarē ar pacientu seansu laikā. Visvairāk laika aizņem radioķiruģijas plāna sagatavošana, ko veic vairāki speciālisti – medicīnas fiziķi un radiologi terapeiti, izvēloties precīzu staru terapijas dozu un nosakot apstarošanas laukumus jeb zonas, kuras jāapstaro un kuras jāsargā no starojuma.
SRC „Sigulda” speciālisti rūpīgi gatavojās darbam ar moderno iekārtu. Komanda mācījusies pasaules līmeņa radioķiruģijas mācību centros ASV un staru terapijas klīnikās Vācijā un Itālijā. Viena no ciešākajām sadarbībām izveidojusies ar Hamburgas CyberKnife centru Vācijā.
Stereotaktiskās radioķirurģijas centra “Sigulda” iekārtu, aprīkojuma iegādei un centra būvniecībai kopumā tika ieguldīti 5,6 miljoni eiro, no kuriem 3,8 miljoni eiro ir bankas Citadele piešķirtais aizdevums, bet 1,8 miljoni eiro – privātais kapitāls. Projekts tiek īstenots Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) programmas Augstas pievienotās vērtības investīcijas 4. kārta ietvaros un finansēts no ERAF piešķirtajiem līdzekļiem. LIAA grants 2,13 miljonu eiro tiks piešķirts tikai pēc projekta veiksmīgas īstenošanas un tiks izmantots Citadeles aizdevuma dzēšanai.