Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai
Pieteikties konsultācijai

Atsauksmes

Gatis (44 gadi)

«Ja mūsdienās ārstēšanai ir izvēles iespējas, tad vēlos par tām zināt.»

2016.gada oktobrī profilaktiskās apskates ietvaros man konstatēja paaugstinātu prostatas specifisko antigēnu (PSA) 11,3 ng/ml (norma līdz 4,0 ng/ml). Nekādu sūdzību man nebija. Arī kontroles analīzēs pēc nedēļas PSA rādītājs saglabājās paaugstināts, tāpēc pieteicos konsultācijai pie urologa.

Diagnozes precizēšanai urologs veica priekšdziedzera transrektālu ultrasonoskopiju ar tēmētu prostatas biopsiju, kā rezultātā vienā no divpadsmit paraugiem tika atrastas atipiskas šūnas. 2016.gada novembrī, pamatojoties uz  biopsijas rezultātiem tika apstiprināta diagnoze – priekšdziedzera audzējs.

Lai lemtu par turpmākās ārstēšanas taktiku, urologs rekomendēja veikt magnētiskās rezonanses izmeklējumu priekšdziedzerim. Magnētiskās rezonanses izmeklējumā apstiprinājās jaunveidojums priekšdziedzera kreisajā daivā bez ekstrakapsulāras augšanas.

Protams, sekoja jautājums – ko darīt? Ņemot vērā visus apsvērumus – manu vecumu, PSA lielumu, Glīsona skalas rādītāju 7, atradni MR izmeklējumā, urologs piedāvāja radikālas ārstēšanas variantu – prostatektomiju jeb priekšdziedzera ķirurģisku izņemšanu. Ārsts arī informēja par iespējamām komplikācijām pēc tās, kas ietver pilnīgu potences zudumu un dažādas pakāpes urīna nesaturēšanu. Saprotot situācijas nopietnību un operatīvās ārstēšanas sekas, meklēju alternatīvas iespējas audzēja ārstēšanai. Ja man būtu 80 gadi, nedomātu tik daudz, bet, ja mūsdienās ir izvēles iespējas, tad vēlos par tām zināt.

2017.gada pavasarī interneta portālā atradu informāciju par robotizētās stereotaktiskās radioķirurģijas ārstēšanas iespējām Siguldā. Noskaidroju, ka ar robotizētās stereotaktiskās radioķirurģijas tehnoloģiju “CyberKnife” tiek ārstēti dažādas izcelsmes un lokalizācijas audzēji, tai skaitā primārs priekšdziedzera audzējs.

Lai precizētu informāciju par manas saslimšanas ārstēšanas iespējām ar šo metodi, pieteicos pie radiologa-terapeita uz konsultāciju. Atbilstoši radiologa-terapeita rekomendācijām, man tika veikts pozitronu emisijas tomogrāfijas (PET) izmeklējums ar preparātu 68Ga-PSMA, kas ir atzīts par šobrīd visprecīzāko prostatas vēža diagnostikas metodi, lai noteiktu iespējamās audzēja šūnas ārpus prostatas. Paldies Dievam, audzējs lokalizējās tikai priekšdziedzera vienā daivā, un audzēja šūnu izplatījums ārpus priekšdziedzera netika konstatēts.

Iepazīstoties ar radioķirurģijas ārstēšanas iespējām, to ieguvumiem un iespējamām komplikācijām, piekritu ārstēšanai ar  šo metodi. Pirms tam mājas lapā iepazinos ar Siguldā ārstēto pacientu atsauksmēm, kā arī ar šo metodi ārstēto pacientu pieredzi ārzemēs.

Par labu manai izvēlei bija vairāki faktori –  tehnoloģijas precizitāte, ar kuru starojums iedarbojas uz audzēju, maksimāli pasargājot apkārtējos audus, minimāls komplikāciju risks, nav tieša ķirurģiska iejaukšanās, nesāpīga procedūra, pēc kuras var doties mājās, īss piecu dienu ārstēšanās kurss, kas tiek pieskaņots pacienta sadzīves ritmam, kā arī radiologa-terapeita padziļināta izpratne un pārliecinošs skatījums uz mana gadījuma risinājumu.

2017.martā uzsāku ārstēšanos. Varu teikt, ka Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centrs ir ļoti mūsdienīga un pacientam draudzīga iestāde. Manā gadījumā turp devos piecas dienas pēc kārtas ar savu auto. Katrs seanss ilga aptuveni stundu, tā laikā mierīgi gulēju, pārdomāju dzīvi, nejutu nekādas sāpes. Pēc seansa pats devos mājup. Lai gan ārstēšanās dēļ biju paņēmis darbā atvaļinājumu, domāju, ka nebūtu problēmu savienot to ar darbu.

Pēc terapijas nākamajā nedēļā sākās īslaicīgas pavadošas sūdzības, par ko tiku brīdināts – sākotnēji tūskas dēļ apgrūtināta un arī biežāka urinēšana, biežāka vēdera izeja kairinājuma rezultātā, jo prostata atrodas ļoti tuvu taisnai zarnai. Ievērojot speciālistu dotās rekomendācijas, pāris nedēļu laikā blakusparādības mazinājās. Trīs mēnešus pēc radioķirurģiskās ārstēšanās kursa PSA rādītāji atgriezās normas robežas 3,01 ng/ml, vēl pēc diviem mēnešiem PSA 1,47 ng/ml. Pašsajūta šobrīd ir laba. Potence ir saglabāta, ikdienas sūdzību par urinēšanu nav, varbūt vienīgi reizēm ir biežāka vēdera izeja, bet to es saucu par mazu sīkumu. Dinamikā turpinu kontrolēt PSA un novēroties ambulatori pie urologa. Par savas terapijas efektivitāti turpinu sazināties arī ar Radioķirurģijas centra speciālistiem.

Paldies Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centra kolektīvam un jo īpaši Dr. Mārim Mežeckim par atsaucību, iedziļināšanos un profesionālu attieksmi!

Pierakstīts no pacienta stāstītā. Pacienta vārds ir mainīts.

Siguldas slimnīcas Radioķirurģ̧ijas centra radiologa – terapeita Dr. Māra Mežecka komentārs

Gata gadījumā primāra prostatas vēža ārstēšanai pielietojām modernāko metodi – CyberKnife M6– piecu frakciju radioķirurģijas procedūru, pievadot maksimālu starojuma devu audzēja perēklim, bet pašu prostatu starojot ar vispārpieņemtajām staru terapijas devām. Lai šo metodi pielietotu, pirms tam veicām PET/CT izmeklējumu ar Ga68- PSMA, kas deva iespēju izslēgt lokālu un attālinātu metastāžu iespējamību, kā arī precizēt audzēja atrašanās vietu prostatā un tā lielumu.

Galvenie ieguvumi no pielietotās metodes ir:

  • iegūt lokālā audzēja perēkļa iznīcināšanu bez ķirurģiskas iejaukšanās;
  • iespēja samazināt līdz minimumam alternatīvas radikālas terapijas blaknes;
  • minimizēt terapijas ietekmi uz potenci un seksuālo funkciju.

Pēc zinātniskās literatūras datiem, radioķirurģija nodrošina slimības kontroli līdz pat 98% gadījumu piecu gadu periodā.

2018 - © Consilium Veritas